י-ם מבקשת להעביר אחריות על שכונות מעבר לגדר לצה"ל

בשל חשש ביטחוני מנכ"ל העירייה ביקש מראש המינהל האזרחי ליטול אחריות על התברואה ופיקוח על הבנייה בשכונות שממזרח לגדר שנותרו ללא פיקוח

חיים לוינסון
ניר חסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון
ניר חסון

מנכ"ל עיריית ירושלים, תא"ל (מיל') יוסי היימן, נפגש באחרונה עם מתאם פעולות הממשלה בשטחים וביקש ממנו שהצבא יקבל אחריות על טיפול בנושאים אזרחיים בשכונות שממזרח לגדר בירושלים.

בפגישה שנערכה לפני שלושה שבועות נכחו בכירי העירייה בראשות המנכ"ל היימן וכן מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף איתן דנגוט וראש המנהל האזרחי באיו"ש תא"ל מוטי אלמוז. בפגישה הציגו אנשי העירייה את הקשיים הרבים שהם חווים במתן שירותים אזרחיים לתושבים שמחוץ לחומה.

היימן ביקש מדנגוט שהמינהל האזרחי, שמתמחה בעבודה עם האוכלוסייה הפלסטינית ותיאום איתה, ייקח על עצמו חלק מהסמכויות האזרחיות שיש לעירייה. בין היתר דובר על העברת הסמכויות בתחום הפיקוח על הבנייה וכן האחריות על תפעול שירותי התברואה. בסוף הפגישה סוכם כי תיעשה עבודת מטה משותפת שתוצג לדרג המדיני.

שכונת א-ראם במזרח ירושלים. התושבים כלואים בין ישראל לרשות צילום: אמיל סלמן

90 אלף תושבי מזרח ירושלים נותרו מאחורי גדר ההפרדה כאשר זו נסגרה באזור ירושלים. השכונות, שהגדולות שבהן הן כפר עקב, מחנה הפליטים שועפט, ראס חמיס, ראש שחדה ושכונות השלום, הפכו באחת משכונות ירושלמיות לכל דבר לשטחים ללא שירותים ועם תנאי מחיה קשים ביותר. על פי ההסכמים עם הפלסטינים, אסור לשירותי הביטחון הפלסטיניים ולרשות לפעול בשטחים אלו, אולם גם הרשויות הישראליות וחברות התשתית מדירות את רגליהן מהשכונות בשל חשש ביטחוני.

כך נותרו התושבים כלואים בין ישראל לשטחי הרשות, באזור שבו שולטות למעשה חבורות פשע וחמולות ואין בו כמעט פעילות משטרתית. אין גם כל פיקוח על הבנייה, ועשרות בנייני ענק חצי בנויים ומטים לנפול הוקמו בשנים האחרונות. השירותים העירוניים, כפינוי אשפה ושיפוץ כבישים, לא מתפקדים והשכונות מלאות בערימות זבל והכבישים מחוררים.

לפני כחצי שנה הצהיר ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, על הפתרון שלו לבעיה - העברת השטחים שמעבר לגדר לטיפול המינהל האזרחי. בתמורה הצהיר ברקת שיסכים לקבל לניהול עיריית ירושלים שטחים שנמצאים בתוך הגדר אך אינם באחריות המוניציפאלית של העירייה. לטענת ברקת, המהלך אינו דורש שינוי גבולות אלא רק התאמת תחומי האחריות באספקת השירותים לתחומי הגדר.

מעיריית ירושלים נמסר: "מדובר בפגישות המתבצעות כל העת לתיאום ושיפור שיתוף הפעולה ההדדי בין העירייה למינהל האזרחי, לטובת חיזוק הריבונות ושיפור השירותים העירוניים עבור תושבי העיר המתגוררים מחוץ לגדר. למען הסר ספק יובהר כי אין כל כוונה לערוך שינויי גבולות וריבונות".

ממשרד מתאם הפעולות בשטחים נמסר כי "תיאום פעולות הממשלה בשטחים אינו מפרט תכנים העולים ממפגשים שוטפים ודיונים פנימיים. יחד עם זאת יודגש כי לא עלתה בפגישה שום כוונה או בחינה לשינוי סטטוס תחום האחריות המוגדר מוניציפלי לירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ