דוד מידן: "למחאה החברתית היה חלק בהחלטת נתניהו על שחרור גלעד שליט"

שליחו של נתניהו למו"מ לשחרור שליט הודה בהרצאה סגורה כי ההחלטה לבצע את העסקה הושפעה משיקולים פוליטיים פנימיים, כמו גם המצב בסוריה

ברק רביד
ברק רביד
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
ברק רביד
ברק רביד

דוד מידן, שהיה שליחו של ראש הממשלה בנימין נתניהו למשא ומתן לשחרור גלעד שליט, הודה אתמול בהרצאה סגורה בתל אביב כי ההחלטה לבצע את העסקה עם החמאס הושפעה גם משיקולים פוליטיים פנימיים כמו המחאה החברתית של קיץ 2011.

"יש הרבה סיבות (שהובילו להחלטה על העסקה, ב"ר)", אמר השליח מידן בתשובה לשאלה בעניין. "המחאה החברתית - יש לה חלק מסוים בהחלטה...לא חלק מרכזי... מה שקרה בסוריה (התערערות משטר אסד, ב"ר) השפיע על חאלד משעל. אני יכול להגיד הרבה דברים, אבל הגורם המרכזי (בהחלטה, ב"ר) היה הגורם המצרי".

מידן חשף בהרצאה פרטים רבים על המו"מ שהתנהל עם החמאס, על הצעות התיווך המוזרות, על ניתוח הלייזר להסרת משקפיים שהמודיעין המצרי ארגן לראש הזרוע הצבאית של החמאס, על הקשר החם עם משפחת שליט ועל מצבו הנפשי של גלעד כיום.

"בעוד עשר שנים מהיום, מה שייזכר לא יהיה אם שחררנו או לא שחררנו מחבלים", אמר מידן. "הדבר היחיד שייזכר הנס הזה שילד בן 20 שנפל בשבי, ישב לבדו כל הזמן, ללא חלונות, ראה שמש פעם אחת, היה פצוע בשתי ידיים ורופא לא ראה אותו, ללא משקפיים, ולמרות כל זה חזר הביתה נורמלי לחלוטין. הוא היום אופטימי ועסוק כל הזמן בעתיד שלו".

דוד מידןצילום: אבי אוחיון, לע"מ

במהלך ההרצאה מתח מידן ביקורת מרומזת על הכשל המודיעיני בסוגיית שליט. הוא ציין שמאז החטיפה ועד סוף כהונתו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט "המודיעין לא ידע כלום על גלעד שליט - לא מי מחזיק אותו, לא מצבו ולא כלום. לא היה לנושאים ונותנים שום מידע". עם זאת, כאשר נשאל מה היו הסיבות לכשל המודיעיני הוא ביקש לא להתייחס.

באפריל 2011 מידן נכנס לתפקיד והחליף את חגי הדס. "בצד הישראלי תחושה שזה לא יילך, שאין עם מי לדבר ושחמאס לא רוצה עסקה", סיפר מידן. בשבועות הראשונים לתפקיד, החל מידן לקבל פניות מאזרחים פרטיים. פנו אליו פרופסור ישראלי שנפגש עם אנשי חמאס בכנסים בחו"ל ורופא שיניים שטיפל באסירי חמאס בכלא בישראל ויצר עמם יחסי אמון, והציעו להעביר מסרים בעניין שליט.

"מכל ההצעות שקיבלתי - היה אחד בשם גרשון בסקין שהוא פעיל שלום", ציין מידן. "הוא איש שמאל ישראלי והוא אמר יש לי קשר לחמאס - אני מחובר לסגן שר החוץ ראזי חאמד וראש הזרוע הצבאית של חמאס אחמד ג'עברי ומוכן לקבל מסרים ממנו ולהעביר דרכו מסרים חזרה".

מידן סיפר שדרך בסקין התנהל דיאלוג אינטנסיבי עם חמאס באמצעות הודעות SMS. "חודש שלם התכתבנו ככה עם החמאס מהבוקר עד הלילה", אמר מידן. "בשעות הערב המאוחרות הייתי כותב לחמאס 'בוא נמשיך מחר בבוקר לדבר' ומקבל בחזרה ברכת לילה טוב".

כדי לעבור מהדיאלוג באמצעות הודעות הטקסט שהעביר פעיל השלום הישראלי למו"מ משמעותי יותר היה צורך במתווך. מידן סיפר כי ישראל התלבטה בין תיווך טורקי, קטארי ומצרי. "רצינו למצוא מישהו שיודע לדבר עם חמאס. בטורקיה ארדואן לא אוהד לישראל, אבל אני הכרתי את ראש המודיעין הטורקי, שאפשר היה לעבוד אתו".

מידן מתייחס להחלטת נתניהו לשחרר את שליט

מידן סיפר שנסע לאנקרה ונפגש עם ראש המודיעין הטורקי שהסכים לתווך. "הוא אמר שהטורקים מוכנים לשלוח אנשים לרצועת עזה ולדמשק ומוכנים לעשות הכל", ציין. "היתה בעיה אחת שהם לא מדברים ערבית ולא יכולים להגיע לרצועה כי המצרים לא יתנו להם בחיים את ההישג הזה מאחורי הגב שלהם. ניסינו לשכנע את הטורקים והמצרים לעבוד יחד אבל זה לא הלך".

בסופו של דבר התקבלה החלטה לעבוד עם המודיעין המצרי, חרף העובדה שהיו אלה הימים שאחרי המהפכה במדינה. לדברי מידן, המצרים התגייסו מיד, השקיעו מאמצים כבירים ומיקדו את הלחץ בראש הזרוע הצבאית של החמאס אחמד ג'עברי שהיה האיש שהחזיק בשליט. לדברי מידן האסטרטגיה המצרית היתה להרעיף על ג'עברי פינוקים. "הם האכילו אותו, קנו לו בגדים ואפילו עשו לו ניתוח להסרת משקפיים בלייזר", סיפר.

חשיפה נוספת שסיפק מידן אתמול נגעה למידור הרב בו נוהל המשא ומתן. לדבריו, חוץ מראש הממשלה נתניהו ושר הביטחון ברק לא הוכנס איש משרי הממשלה בסוד המגעים. במוצאי יום כיפור, לאחר החתימה בראשי תיבות על ההסכם, נפגש מידן עם נועם ואביבה שליט. "אמרתי להם שהציבור לא יודע כלום ולכן תמשיכו את העניינים כרגיל במאהל המחאה כדי שהעיתונאים לא יחשדו", סיפר מידן.

לדברי מידן, יום החילופין היה מסובך ביותר. "המצרים רצו לעשות פסטיבל בקהיר עם מרקל וסרקוזי אבל הבינו שזה לא מתאים", אמר. "אחר כך הם רצו אירוע בסיני ולהביא לשם מסוק כדי לקחת את גלעד אבל הם הבינו שזה מסוכן מדי".

מידן חשף שקיבל הנחיה מרה"מ נתניהו לא לתת אור ירוק לשחרור האסירים עד שלא יוודא ששליט אכן בחיים. "הכנו חדרון בכרם שלום והתקנו תוכנית סקייפ במחשב והיה סקייפ בצד השני כדי לראות שהוא חי. הוחלט שאני אזהה אותו בסקייפ ואדבר איתו ואז ניתן את האוקיי לשחרור האסירים", סיפר. מידן שאל את שליט כמה שאלות בסקייפ על משפחתו כדי לבדוק שהוא במצב נפשי טוב.

לדברי מידן, הרגע הקשה מכל היה דווקא כאשר הוא קיבל לידיו את שליט. "נכנסתי וראיתי את גלעד...עם הפנים חיוורים וכחושים. הוא היה חלש מאוד והאסוציאציה שהיתה לי בראש זה התמונות של שחרור מחנות הריכוז ע"י הכוחות האמריקאים".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ