טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

הסיבה להרס כפר פלסטיני: בנוי על אתר עתיקות זניח

המינהל האזרחי הורס את הכפר זנוטה, יישובים יהודיים דווקא נבנים על אתרים חשובים

תגובות

המינהל האזרחי דורש להרוס כפר פלסטיני בדרום הגדה המערבית, בין השאר משום שהוא בנוי על אתר ארכיאולוגי. הדבר קורה בשעה שישראל מכשירה בניית יישובים יהודיים על אתרים ארכיאולוגיים חשובים בהרבה - למשל ההתנחלות בתל רומיידה והרובע היהודי בירושלים.

בג"ץ, שרק בשנה האחרונה נדרש לדון בכוונת המדינה להרוס לפחות 12 כפרים בשטח C מדרום לחברון ולאלץ את תושביהם לעבור לשטחי A ו-B (סוסיא, דקייקה, ביר אל-עיד, סעלה ושמונה כפרים שהוכרזו כשטח אש), ידון בשבוע הבא גם בגורל הכפר זנוטה באותו אזור, על גבול הגדה המערבית. תושבי זנוטה, שעתרו לבג"ץ עם האגודה לזכויות האזרח בישראל, מבקשים שהמינהל האזרחי יכין להם תוכנית בנייה מפורטת. הסדרה תכנונית של יישובם תייתר את צווי ההריסה שהוציא המינהל האזרחי נגד המבנים המאולתרים ותאפשר בנייה בהתאם לגידול הטבעי של האוכלוסייה ולהתפתחות צרכיה. המינהל האזרחי מסרב להיענות לבקשה ודורש שהתושבים יעברו להתגורר בעיירה דאהרייה.

זנוטה, כמו כפרים פלסטיניים קטנים אחרים באזור, קיים כיישוב מערות עוד לפני כיבוש הגדה. הממצאים מגלים בזנוטה רצף התיישבותי מהתקופה הביזנטית ודרך התקופה העותמאנית, עד שהצטמצם לכדי "יישוב של רועים ופלאחים המתגוררים בשרידי המבנים הקדומים ומערות המגורים שלידם", כפי שמתאר הארכיאולוג ד"ר אבי עופר. לאחר שהמערות החלו להתפורר והפכו לבלתי בטיחותיות, הקימו התושבים אוהלים ומבנים מאולתרים מעל לקרקע.

לפי המינהל האזרחי, המקום הוכרז אתר ארכיאולוגי עוד בתקופת המנדט הבריטי. המינהל בדק ומצא שהמבנים המאולתרים, שנבנו ללא היתרים (בהיעדר תוכנית מתאר) ממוקמים בדיוק מעל גרעין האתר הארכיאולוגי, ושאחד מהם אף נמצא במבנה קדום שחפר קצין מטה ארכיאולוגיה בשנת 2005. "אין כל אפשרות להכשיר למפרע בנייה בלתי-חוקית המצויה באמצע אתר עתיקות", כותב לבג"ץ יצחק ברט, עוזר ראשי לפרקליט המדינה, בשם ועדת המשנה לפיקוח על הבנייה באיו"ש שבמינהל האזרחי. "שום תוכנית מתאר לא תכשיר בנייה באתר עתיקות, מה עוד שהעותרים עשו שימוש באבנים בעלות ערך ארכיאולוגי לבניית המבנים הבלתי חוקיים".

הארכיאולוג עופר מאשר ש"מרבית האוהלים והסככות שבזנוטה מצויים בתחום הממשי של האתר הארכיאולוגי". ואולם, לדבריו אין מדובר במקרה יוצא דופן, כי כך "קורה תדיר, בעבר ובהווה, בסוג זה של יישוב בתוך חורבות קדומות". עופר, שכתב את הדוקטורט שלו על הר יהודה בתקופת המקרא וסיכם בו את ההיסטוריה היישובית של האזור לאורך 6,000 שנה, מדגיש שבניגוד למה שמתגלה תכופות באתרים ארכיאולוגיים אחרים, "בשטח אתר זה בולט לטובה היעדר סימנים לחפירות של שוד ארכיאולוגי". חוות דעת שהכין בהתנדבות, לבקשת האגודה ו"במקום - עמותה למען שוויון בתכנון", צורפה החודש לעתירה לבג"ץ, שבה ידונו השופטים עדנה ארבל, נועם סולברג וחנן מלצר.

בשנים 1987-1982 היה עופר מנהל משלחת הר יהודה וחפירות תל חברון (תל רומיידה). עופר מביע את השתוממותו על גודל השטח שהמינהל האזרחי תחם כ"אתר ארכיאולוגי זנוטה" - 120 דונם, בעוד שהאתר האמיתי לדעתו קטן פי שניים או שניים וחצי. עופר כותב שזו "הגזמה אופיינית של הרשויות ביהודה ושומרון".

לדברי עופר, צורת יישוב של רועים "המעבדים (כמו בזנוטה) את החלקות הסמוכות ומתגוררים בין שרידי המבנים הקדומים ובמערות המגורים הקדומות מתועדת לאורך כל התקופות, מהחצרות המקראיות, דרך המזרעות הנזכרות בדפתרי העותמניים ועד ימינו".

עופר גם חולק על דעת המינהל האזרחי לגבי אפשרות קיומו של יישוב באתר עתיקות. "למיטב ידיעתי וניסיוני", הוא כותב, "ההתייחסות המקובלת במדינת ישראל למקרים שבהם מתקיימים מגורים בשטח אתר ארכיאולוגי, היא לאפשר את המשך המגורים אך להתנות כל הרחבה או שינוי בביצוע בדיקה ארכיאולוגית".

לזנוטה יש חשיבות ארכיאולוגית "מסוימת", כלשונו, אך "אין כמובן שום דמיון ולו קלוש בין חשיבותן (הארכיאולוגית) העצומה של ירושלים הקדומה וחברון המקראית". ובכל זאת, הוא מציין כי בשני המקומות הללו הרשויות אישרו בנייה והתיישבות בתוך האתר, עם השקעת כסף רב כדי לשלב בין החפירות והמגורים.

האגודה לזכויות האזרח


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות