בג"ץ דחה שוב את הריסת מגרון מחשש שתושביו ישרפו מסגדים

לאחר שקבע כי המאחז יהרס ב-1 באוגוסט, החליט בג"ץ לדחות את המועד ב-20 ימים לפחות עד לדיון נוסף בעתירת תושבי המקום

חיים לוינסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חיים לוינסון

בית המשפט העליון דחה בשבוע שעבר את הריסת המאחז מגרון ב-20 ימים לפחות, עד לדיון נוסף בעתירת קבוצת תושבי המאחז, שנקבע ל-21 באוגוסט. מגרון היה אמור להיהרס עד סוף מארס, אולם המדינה ביקשה מבג"ץ ארכה של שלוש שנים וחצי לשם מציאת חלופה לתושבים. בג"ץ דחה את הארכה, קבע את ה-1 באוגוסט כמועד הפינוי החדש, אולם כעת דחה אותו בשנית.

המדינה ביקשה לדחות בחודש את הריסת המאחז מחשש שתושביו ישרפו מסגדים בחודש הרמדאן וכן משום שבניית האתר הזמני לתושבים טרם הושלמה. בדיון בבג"ץ קבלה השופטת מרים נאור על כך ש"קבענו את המועד לפינוי ל-1 באוגוסט, בהתחשב בתשעה באב. עכשיו אתם אומרים שאחרי תשעה באב יש רמדאן, ואחרי רמדאן יש ראש השנה". נשיא בית המשפט העליון, השופט אשר גרוניס, תהה בדיון "מה יהיה אם גם כשנגיע (למועד הפינוי - ח"ל) האתר לא יהיה מוכן?". מזכיר הממשלה, עו"ד צבי האוזר, השיב לו כי אם כך יקרה, ועדת השרים לענייני התיישבות תתכנס שוב ותקבל החלטה

קבוצה של 17 תושבי המאחז עתרו לבג"ץ בדרישה לאפשר להם להישאר במגרון משום שרכשו את אדמותיהם במקום. המדינה לא הציגה את עמדתה בעניין, אולם ועדת השרים לענייני התיישבות הודיעה כי אינה מתנגדת להמשך מגוריהם שם. עם זאת, בפרקליטות טענו כי ההצעה אינה קבילה מבחינה משפטית וכי דרוש זמן נוסף כדי לבחון אותה.

מאחז מגרון, ארכיוןצילום: מיכל פתאל

עד הדיון הנוסף בסוף חודש אוגוסט אמורה המדינה למסור את עמדתה ביחס לעתירת המתנחלים. השופט גרוניס הורה להמשיך עד אז בהכנות לפינוי, אולם להחלטה זו לא ניתנו נימוקים.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ