צה"ל מגביר את הפיקוח על שיחות קצינים בכירים בסלולר

במסגרת החלפת מכשירי הטלפון הסלולרי של קציני הצבא, חודדו נהלי ביטחון המידע. בין היתר ייאסר עליהם להשתמש באפליקציות ניווט בפעילות צבאית

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בימים הקרובים יעבור צה"ל להשתמש בטלפונים של רשת "סלקום", תחת מעקב צמוד של מחלקת ביטחון המידע הצה"לית. כחלק מתהליכי ההכנה להחלפת עשרות אלפי המשתמשים מטלפון השייך לרשת "מירס" לטלפון חכם ("סמארטפון") של רשת "סלקום", החלו בצה"ל במסע פרסומי פנימי תחת הכותרת "הטלפון יכול להיות כלי נשק, אל תעשה בו שימוש נגדנו". כל איש קבע שיקבל טלפון סלולרי חדש, יקבל מחברת עם הנחיות מקציני ביטחון המידע והודעת אס-אם-אס שתפרט את הנהלים והפקודות בנושא.

דגש מיוחד יינתן בקמפיין לאפליקציות שיתוף המידע – פייסבוק, טוויטר, ווייז ועוד, במטרה למנוע העברת מידע מסווג. ההנחיות דורשות מהקצינים והנגדים לא לשתף (לעשות "צ'ק אין") את מיקומם בתוך בסיס צבאי; לא להשתמש באפליקציית הניווט הפופולארית ווייז בפעילות צבאית; ולהימנע מהשימוש בטלפון החכם בזמן פעולה צבאית מסווגת.

קצין ממחלקת ביטחון המידע (מחב"ם) באגף המודיעין הדגיש היום (שני) בשיחה עם כתבים צבאיים כי המטרה בפיקוח הסלולרי הוא לוודא שאין דליפת מידע מסווג. "אין לנו כוונה להאזין לבעל ולאשה, אלא למידע שלא הועבר כחוק, בכפוף להנחיות הפיקודיות, לחוק ולצנעת הפרט", אמר הקצין. "לא עושים ציתות ולא מעקבים אחר אנשינו. המטרה היא לוודא שהידע שאנחנו מתכוונים שלא יצא החוצה – לא יצא". אנשי הקבע שיזוהו מעבירים מידע מסווג ברשת הסלולרית, צפויים לעמוד לעונשים על פי חוק השיפוט הצבאי. 

דובר צה"ל לשעבר, אבי בניהו, משוחח בטלפון סלולריצילום: מוטי קמחי

כחלק מהניסיון של מחלקת ביטחון המידע בצה"ל לפקח אחר המידע המועבר ברשת הסלולארית, היא תנהל מעקב ופיקוח על קבוצת טלפונים שתיבחר מראש. בתחילת חודש אפריל פורסם ב"הארץ" אודות הדרישה של מערכת הביטחון מהרשת הסלולרית סלקום, שזכתה במכרז. כך לדוגמה, משרד הביטחון יקבל אפשרות לניתוח השיחות אותן יבצעו הקצינים (עד 3,000 ימי פירוט שיחות בחודש ללא חיוב נוסף מרשת "סלקום"); סלקום תתקין שתי מערכות מעקב שיאפשרו צפייה בפירוטי השיחות עבור המנויים הצה"ליים; וכן מערכת מיוחדת שתאפשר ביצוע האזנות "למטרות ניטור השימושים של מנויי משרד הביטחון/צה"ל". 

תחילת תהליך חלוקת הטלפונים החדשים יחל ביום רביעי עבור הקצינים בדרגת אלוף-משנה ועד לדרגת אלוף. לאחר מכן יחלו לחלק מכשירים גם לבעלי דרגות נמוכות יותר, בתהליך שצפוי להימשך כמה חודשים. החבילה לאנשי הקבע נחשבת למשתלמת ביותר, גם לאחר כניסת שני השחקנים החדשים בשוק הסלולרי – "גולן טלקום" ו"הוט מובייל", כך לפי השוואה שערך מפקד חושן, אל"ם אורי פרץ, ופורסמה לקציני צה"ל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ