חיים לוינסון
חיים לוינסון

הממשלה אמורה לאשר בקרוב לראשונה מתן מענקים לבניית מלונות מעבר לקו הירוק. "המענק המנהלי", כפי שהוא יכונה, יינתן בשיעור של 20% מההשקעה לבניית מלון ו-10% מההשקעה בבניית אטרקציות תיירותיות.

עד עתה, נתנה המדינה מענקים דומים רק בתחומי ישראל, מכוח סעיף בחוק לעידוד השקעות הון משנת 1959, שלא חל בשטחים. ב-2007 התכנסה ועדה מקצועית שקבעה את מפת אזורי העדיפות בישראל, שבהם יינתן המענק, הכולל באזור המרכז את ירושלים ואת מבואותיה. ב-2012, תקציב המענקים עמד על 76 מיליון שקל.

תוקף ההחלטה של הוועדה הקודמת היה אמור לפוג בשנה שעברה, אך הוחלט להאריכו בצו של שר האוצר ושר התיירות בשנה נוספת. השנה התכנסה ועדה מקצועית בין-משרדית לדון במפת אזורי העדיפות שתיכנס לתוקף ב-2013.

מעלה אדומיםצילום: רויטרס

על אף שהוועדה טרם הגישה את מסקנותיה, אמורה הממשלה לאשר בקרוב, לראשונה, את המענקים גם מעבר לקו הירוק. בטיוטת ההחלטה שהופצה בקרב הדרג המקצועי במשרד התיירות נכתב כי "העיר ירושלים, הכלולה במפה, נהנית מביקוש גובר והולך של תיירים. העובדה יוצרת לחצי ביקוש על חדרי האירוח בעיר וגורמת לעלייה במחיר הלינה בהם".

עוד נכתב בהחלטה, "בהתאם לעבודה שנערכה עבור משרד התיירות ב-2010 על ידי חברת רותם אסטרטגיות (להלן "דו"ח רותם"), על פי המגמות שנצפו במהלך השנים האחרונות וכן בהתאם לתחזיות המשרד למספר תיירים נכנסים בשנים הקרובות, לחצי הביקוש ללינה בעיר ירושלים צפויים להתפתח בעתיד הקרוב למחסור של ממש בחדרי אירוח".

לאחר מכן נכתב כי "על מנת להימנע ממצב בו המחסור האמור הופך להיות חסם לכניסת תיירים לישראל, על פי הכתוב בדו"ח רותם, יש להתחיל בבניית 9,500 חדרי מלון בהקדם האפשרי. עד כה הוחל בבניית מתקני אירוח מלונאים בהיקף של כ-900 חדרי מלון וכן הוגשו בקשות לבנייתם של עוד כ-800 חדרים באזור ירושלים. מספרים אלו אינם נותנים מענה מספק לביקוש בחדרי מלון בירושלים וסביבתה ולכן מתחייב למצוא אתרים נוספים הנמצאים במרחק קצר מירושלים בהם ניתן לבנות בתי מלון ושלא קוים בהם תהליך לעידוד הקמתם של בתי מלון".

בשל כך, מוסבר לשרים כי "במסגרת המאמצים להגדיל את ההיצע התיירותי בעיר ובסביבתה, מוצע להעמיד כלים לעידוד הקמתם של מתקני אכסון תיירותיים במעלה אדומים ובגוש עציון ובכלל זה בשל היותם עורף תיירותי לעיר. הקמתם של מתקני אכסון באזורים אלו, הגובלים בשטחי ירושלים, תאפשר לסייע בהפחתת לחצי הביקוש על החדרים הקיימים בעיר".

הצעת ההחלטה אינה נותנת מקור תקציבי למימון המענקים למלונות, כך שהמימון ייעשה מתוך התקציב הקיים. ככל הידוע, אין יזם ספציפי המבקש להקים מלון. ההחלטה, אם תאושר, אמורה להיכנס לתוקף מינואר 2013  לשלוש שנים, כך שיתאפשר ליזמים להיערך.

ממשרד התיירות נמסר: "משרד התיירות בוחן דרכים שונות להגדיל ולגוון את ההיצע המלונאי בירושלים וסביבתה על רקע המחסור החמור בחדרי מלון בירושלים. כשנושא כזה יהיה אופרטיבי הוא יובא לידיעת הציבור".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ