חומרי בעירה הונחו מתחת למכונית בכפר סינג'יל, שמתנחלים התעמתו עם תושביו

על קיר בחצר הבית הסמוך נכתב "תג מחיר". מתנחלים מנעו לאחרונה מתושבי הכפר לעבד את אדמותיהם, על אף שסיכמו זאת עם הצבא

עמירה הס
עמירה הס
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמירה הס
עמירה הס

אלמונים הניחו הבוקר מתחת לטנדר של תושב הכפר סינג'יל שמצפון לרמאללה כמה קופסאות פלסטיק מלאות בנזין ומעליהן סיגריות בוערות. על קיר בחצר הבית רוססה הכתובת: "אל תגעו לנו באדמות. תג מחיר". תושבי הכפר מפרשים זאת כאיום ישיר וכעליית מדרגה בניסיונותיהם של מתנחלים בסביבה למנוע מהם לחזור ולעבד אדמותיהם.

ריאד אל חליל, סוחר במוצרי חשמל, הבחין הבוקר בכתובת שעל הקיר בחצר ביתו, ורק לאחר מכן שם לב לקופסאות שהוטמנו מתחת למכוניתו ולצדן בקבוקי פלסטיק – חלקם ריקים. הבית נמצא ב"שטח סי" בחלקו הצפוני של הכפר, וחיים בו שבעה מבני המשפחה. הטנדר חנה במרחק של כחצי מטר מהבית וכשני מטרים ממכל גז גדול, והיו בו מוצרי חשמל רבים.

בסביבות השעה 11 הגיעו למקום כוחות צבא, המינהל האזרחי ושוטר מחוז ש"י. השוטר רוקן את הבנזין ואסף את הבקבוקים והסיגריות. אב המשפחה ובנו הגישו תלונה במשטרת בנימין. לאחר מכן הגיע לבית קצין שב"כ שביקש גם הוא לברר את פרטי המקרה.

המכונית שתחתיה הוטמנו הקופסאותצילום: עמירה הס

עם פרוץ האינתיפאדה השנייה לא יכלו תושבי סינג'יל להגיע לאדמותיהם החקלאיות או לאדמות המרעה שלהם, אם בשל מחסומים ואם בשל כמה מקרים שבהם מתנחלים התקיפו את החקלאים וחסמו גישתם למטעיהם. לאחר משא ומתן של שלוש שנים, סוכם באחרונה בין הכפר לצבא שהחקלאים יחזרו לשקם כאלף דונם מאדמתם החל מיולי. לאחר שמתנחלים חסמו כמה פעמים את הגישה לאדמות, התלוו לפועלים חיילים ונציגי מינהלת התיאום והקישור (מת"ק), עד שעבודת החריש כמעט הושלמה.

ב-25 ביולי נהגי הטרקטורים והפועלים, מלווים בחיילים, נתקלו שוב בקבוצה של מתנחלים שחסמה את הכביש ביציאה מהכפר (סמוך לבית משפחת חליל ובתים אחרים), ובין הקבוצות התפתח עימות. בסרטון וידאו שפרסם ועד מתיישבי בנימין הוגדר האירוע כ"ניסיון לינץ' של פלסטינים במתיישבים". לפי דיווחי הפלסטינים, המתנחלים הכו ופצעו לעיני החיילים כארבעה בני אדם בסביבות גיל 40. היציאה של תושבי הכפר לאדמות באותו יום בוטלה, והם עדיין לא שבו אליהן על מנת להשלים את החריש ולהתחיל בבניית הטרסות. ראש העירייה, איוב סוויד, אמר כי שעה קלה לפני שנודע לו על הטמנת קופסת הבנזין מתחת לטנדר, נמסר לו מהצלב האדום (השותף לפרויקט של טיוב האדמה) כי הצבא דחה את היציאה לאדמות שתוכננה ליום רביעי.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "לאחר בדיקה מול הכוחות וגורמי התיאום והקישור, טענות הכתבת אינן מבוססות. כלל הבקשות של הפלסטינים שהוגשו לגורמי התיאום והקישור אושרו וכוחות הביטחון ממשיכים לפעול על פי התיאומים. צה"ל, בשיתוף פעולה עם המנהל האזרחי, ימשיך לפעול על מנת לשמר את החוק, הסדר והיציבות הביטחונית באזור. עוד יודגש כי עבודת חריש ועבודת הטרסות מתוכננים להמשיך בתחילת השבוע". רס"ן גיא ענבר, דובר מתאם הפעולות בשטחים מסר כי "טענות הכתבת שקריות. פעילות החריש פעלה ברציפות במשך שלושת השבועות האחרונים ללא הפסקה ותחת אבטחה כבדה ובתיאום עם כלל הגורמים. עבודת התושבים צפויה להימשך בתחילת השבוע הבא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ