בריטניה מקדמת יוזמת פיוס בין ישראל לטורקיה

הבריטים העבירו לאחרונה מסרים בין י-ם לאנקרה, אך עד כה לא נמצאה דרך לגשר על הפערים. ארדואן עדיין דורש התנצלות ופיצויים בפרשת המרמרה

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ממשלת בריטניה מנסה לתווך בין ישראל לטורקיה כדי לסיים את המשבר בין המדינות. גורם ישראלי בכיר ציין כי בריטניה העבירה בשבועות האחרונים מסרים בין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לבין ראש ממשלת טורקיה, רג'פ טייפ ארדואן. עם זאת, בשלב זה לא נמצאה נוסחה שתאפשר לגשר על הפערים בין הצדדים בסוגיית ההתנצלות על הריגת תשעת הפעילים הטורקים במשט לעזה במאי 2010. שגרירות בריטניה בישראל מסרה בתגובה: "אין תגובה". בלשכת ראש הממשלה נתניהו אמרו: "איננו מתייחסים לסוגיה". 

מאז משבר המרמרה לפני יותר משנתיים היתה בריטניה, יחד עם ארצות הברית וגרמניה, מעורבת מאוד בניסיונות להשיב את היחסים בין ישראל לבין טורקיה על כנם, או לפחות לעצור את הידרדרותם. בחודשים האחרונים, על רקע ההסלמה במלחמת האזרחים בסוריה והניסיונות הכושלים של המערב להחליף את הנשיא בשאר אל-אסד, ניסו הבריטים להניע מהלך תיווך נוסף.

הצעד הבריטי מתואם עם הממשל האמריקאי. כמו ארצות הברית, גם בריטניה סבורה שהמשבר בסוריה יוצר אינטרס משותף חזק לישראל ולטורקיה לסיים את המשבר. בלונדון ובוושינגטון טוענים כי שיקום היחסים בין ישראל לטורקיה יביא לחידוש התיאום המדיני-ביטחוני בין שתי שכנותיה החשובות ביותר של סוריה, ויסייע לשמור על היציבות באזור ביום שאחרי נפילת אסד. 

ארדואן (מימין) וקמרון, בשבוע שעבר בלונדוןצילום: רויטרס

לפני עשרה ימים, ב-22 ביולי, התקשר ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, לראש הממשלה בנימין נתניהו. בהודעה שפרסמה לשכת נתניהו לאחר השיחה, נמסר כי היא עסקה בפיגוע נגד התיירים הישראלים בבולגריה ובהכנות הבריטיות לפתיחת האולימפיאדה.

עם זאת, בשיחה עלתה גם סוגיית היחסים עם טורקיה. קמרון עדכן את נתניהו על כך שהוא עתיד לפגוש כמה ימים מאוחר יותר את ראש הממשלה הטורקי, רג'פ טייפ ארדואן, שנכח בטקס הפתיחה של האולימפיאדה בלונדון. קמרון התעניין אצל נתניהו אם הוא מעוניין להעביר מסר כלשהו לארדואן וככל הנראה קיבל מנתניהו מסר כזה, שעסק בנוסחה אפשרית לסיום המשבר. 

ביום שישי, 27 ביולי, נפגשו קמרון וארדואן בדאונינג 10. בהודעה שפרסמה לשכת קמרון בסיום הפגישה צוין בעיקר שהשניים דנו במצב בסוריה. גם במסיבת העיתונאים שערכו עלה בעיקר הנושא הסורי. סוגיית היחסים עם ישראל לא הוזכרה בהודעות לתקשורת, אולם עלתה בשיחה הסגורה. 

גורם ישראלי בכיר ציין כי עד כה לא הביא המהלך הבריטי לפריצת דרך, אולם הניסיון נמשך. לדברי הישראלי הבכיר, ארדואן מתעקש עדיין לקבל התנצלות מפורשת מישראל על הריגת הפעילים הטורקים על המרמרה וכן תשלום פיצויים למשפחות הפצועים וההרוגים.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, עדיין אינו מוכן להתנצל, בעיקר בשל התנגדותם של שר החוץ אביגדור ליברמן והמשנה לראש הממשלה משה יעלון. השניים טוענים כי לישראל ולטורקיה אין בהכרח אינטרסים זהים בכל הנוגע למשבר בסוריה, כיוון שהטורקים היו רוצים לראות בסוריה שלטון של תנועת האחים המוסלמים, הקרובה אידיאולוגית למפלגת ה-AKP השלטת בטורקיה.

שר הביטחון, אהוד ברק, והשר לענייני מודיעין, דן מרידור, לוחצים על נתניהו לסיים את המשבר. השניים סבורים כי על רקע חוסר היציבות בסוריה בפרט ובאזור בכלל, יש לישראל צורך ביטחוני עליון לשקם את היחסים עם טורקיה. גם בכירים במטכ"ל ובקהיליית המודיעין תומכים בסיום המשבר. 

יממה אחרי שיחת הטלפון עם קמרון, וכמה ימים לפני הפגישה של ראש הממשלה הבריטי עם ארדואן בלונדון, נפגש נתניהו עם קבוצה של עיתונאים טורקים בלשכתו בירושלים. העיתונאים הובאו לישראל על ידי משרד החוץ וקיבלה פגישות עם כל הצמרת הישראלית. 

נתניהו פגש את העיתונאים הטורקים בחדר הקבינט ויועציו אף הציבו בחדר את דגלי ישראל וטורקיה כדי לשוות לפגישה גוון מדיני. נתניהו אמר לעיתונאים הטורקים כי הוא מעוניין להשיב את היחסים עם טורקיה לקדמותם, ו-45 דקות דיבר בשבחו של העם הטורקי ועל היחסים ההיסטוריים בין טורקים ליהודים. "באזור שלנו יש חוסר יציבות", אמר נתניהו. "ישראל וטורקיה הן שתי מדינות יציבות. אני מאמין באינטרס המשותף שלנו". 

אחד מיועציו הבכירים של נתניהו, שתדרך גם הוא את העיתונאים הטורקים, אמר להם כי שתי המדינות עדיין מחפשות "נוסחת קסם" שלא תפגע בכבודה של אף אחת מהן. אותו בכיר אמר לעיתונאים הטורקים שישראל פתוחה גם להצעות גישור של מדינות שלישיות.

עם זאת, כאשר דברי נתניהו ויועציו התפרסמו בטורקיה, הגיב שר החוץ הטורקי אחמט דבוטולו בצורה צוננת. "כדי להביא לנורמליזציה ביחסים עם טורקיה ישראל צריכה להתנצל", אמר השר בשיחה עם כתבים. "מסרים של סימפטיה דרך התקשורת לא יפתרו את הבעיה". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ