חשש בישראל: נפילתו של אסד תביא להתקפות אל-קאעדה מהגבול הסורי

פעילים איסלאמיים קיצונים נלחמים כעת בכל הגזרות, כמה מהם אף פועלים בתיאום עם צבא סוריה החופשית. 250 נהרגו בקרבות סוף השבוע

אבי יששכרוף ועמוס הראל
אבי יששכרוף ועמוס הראל

בישראל גובר החשש מפני התקפות טרור של תאי אל-קאעדה מתוך סוריה. בשבועות האחרונים גוברת המעורבות של אנשי אל-קאעדה בלחימה נגד הצבא בסוריה. מספר פעילי האיסלאם הקיצוני בסוריה, המזוהים עם זרמי הג'יהאד העולמי ובכללם אל-קאעדה, מגיע כעת לכמה אלפים. הם משתתפים בלחימה בכל גזרה במדינה.

כמה מהג'יהאדיסטים אף פועלים במסגרות מוכרות, בתיאום מלא עם אנשי "צבא סוריה החופשי". יש קצינים באופוזיציה הרואים בפעילים הללו סכנה לעתיד סוריה לאחר הסתלקות אסד.

אחד התרחישים הנבחנים במערכת הביטחון הוא שפעילים אלה ינסו לפעול נגד ישראל בתקופה הקרובה, כדי לגרור את אסד לעימות עם ישראל. אבל החשש הגדול יותר הוא שפעילי הג'יהאד ינצלו את הוואקום הביטחוני בסוריה, לאחר נפילת אסד, כדי להפוך את סוריה למעוז של הארגון, ולבצע משם התקפות על ישראל.

נראה שתרחיש זה קורם עור וגידים לנוכח הפעילות הגוברת של אנשי אל-קאעדה בלחימה, היחלשות המשטר המרכזי והכאוס הביטחוני במדינה. לאחרונה מפרסמים אתרי ארגונים בנוסח אל-קאעדה שמות פעילים ממדינות ערב שנהרגו בקרבות בסוריה. בין היתר פועלים בסוריה תומכי אל-קאעדה מעיראק, תימן, ירדן, סעודיה. הקבוצה המרכזית המזוהה עם אל-קאעדה פועלת בשם ג'בהת א-נוסרה לאהל א-שאם (חזית הסיוע לעם הסורי).

אזרח סורי שניסה אתמול לחצות את הגבול עם ישראל בדרום רמת הגולן נורה בידי צה"ל. בשעה 15:20 זיהה כוח צה"ל, באזור תל-פארס, אזרח שהתקרב לגדר המערכת עם מספריים לחיתוך תיל. הכוח פתח באש לפי נוהל מעצר חשוד, והאיש נפגע בברכו. אזרחים סורים העניקו לו טיפול רפואי ופינו אותו.

בקרבות שהיו בסוף השבוע בסוריה נהרגו יותר מ-250 בני אדם. חלק ניכר מההרוגים נפגעו בקרבות בדמשק, דיר א-זור וחאלב. האופוזיציה והמשטר ניהלו בינתיים קרב תעמולה וכל צד טען להישגים צבאיים. הצבא הסורי הודיע שהצליח להשתלט על דמשק ולטהר אותה מקני התנגדות. האופוזיציה טענה שהצליחה להשתלט על כ-60% משטחי חאלב.

הצבא הסורי המשיך להפציץ מהאוויר ובארטילריה שכונות בחאלב. מתנגדי המשטר השתלטו לזמן מה על בניין רשות השידור בעיר ושידורי הטלוויזיה והרדיו פסקו. אחר כך נסוגו משם פעילי האופוזיציה.

מפקד המועצה הצבאית של המורדים בחאלב, עבד אל-ג'באר אל-עקידי, טען בסוף השבוע שאלפי לוחמים איראניים באו לסוריה בימים האחרונים לסייע לאסד. הטלוויזיה האיראנית דיווחה אתמול כי 48 צליינים איראנים נחטפו מאוטובוס מחוץ לדמשק.

שלשום אישרה העצרת הכללית של האו"ם הצעת החלטה המגנה את המשטר הסורי על האלימות נגד מתנגדי השלטון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ