שיפור ניכר בחץ: יגן גם מרקטות לטווח בינוני

הטיל הישראלי יוכל לתת הגנה מפגיעת טילים ורקטות שמחוץ לטווחי כיפת ברזל. השיפורים נועדו להתמודד עם טילים שבידי חיזבאללה וסוריה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמוס הראל
עמוס הראל

מערכת הביטחון השלימה באחרונה סדרה של שיפורים משמעותיים במערכת ליירוט טילים, "חץ 2". השינויים נועדו לסייע בהגנה מפני טילים ורקטות לטווח בינוני, כהשלמה להגנה שמספקות סוללות "כיפת ברזל".

חץ הוא מערכת היירוט הוותיקה לטווח ארוך, שפותחה על ידי ישראל וארה"ב בשנות התשעים. סוללות מדגם חץ 2 נמצאות היום בשימוש ולפי ההסכמים בין שתי המדינות, מסייעת ארה"ב לישראל במימון פיתוח הדגם המתקדם יותר, חץ 3, שיושלם בתוך שנים אחדות.

חץ נועד במקור ליירוט טילים בליסטיים לטווח ארוך, כמו דגמי הסקאד השונים שבידי סוריה (ובעבר עיראק) והשיהאב האיראני. בשנים האחרונות פיתחה ישראל לבדה, אך בסיוע כספי האמריקאים, את מערכת כיפת ברזל, כמענה לירי רקטות מטווח קצר.

כיפת ברזל נועדה במקור להגן מפני איומים כמו רקטות קסאם וקטיושות לטווח קצר. בהדרגה הוכנסו בה שיפורים שנועדו לאפשר התמודדות גם עם רקטות לטווח בינוני, כמו הפאג'ר-5 האיראנית, המשוגרת לטווח 75 ק"מ. אבל במענה הישראלי לטילים ורקטות עדיין נותר פער משמעותי - זה שבין הטווח המקסימלי של כיפת ברזל לטווח המינימלי של חץ. על הפער הזה נועדה לגשר בעתיד מערכת שלישית, "שרביט קסמים" מתוצרת רפא"ל. אבל שרביט קסמים נמצאת עדיין בפיתוח - וההצטיידות בה צריכה להתחיל רק לקראת 2015.

שיגור האם-600 (המכונה גם פאתח 110), אתמול באיראן

כמענה, זמני וחלקי, אך בעל משמעות רבה, החליטו במינהלת "חומה" ליירוט טילים של משרד הביטחון ובמפא"ת, ליזום שינויים בחץ 2. אף שמשרד הביטחון נמנע ממסירת פרטים מלאים על אופן השינוי, גורם ביטחון בכיר אמר ל"הארץ" כי הכנסת השיפורים בחץ תאפשר גם התמודדות עם טווח הביניים, שבו צריך להתמקד "שרביט קסמים". הכוונה היא כנראה לסייע ביירוט הרקטות המתקדמות שבידי סוריה וחיזבאללה, ובראשן אם-600, רקטה מדויקת בעלת טווח משוער של כ-300 ק"מ. נראה גם שטווח היירוט המקסימלי של החץ שופר.

לדברי הבכיר, סדרת השיפורים שהוכנסה, המכונה "בלוק 4", כוללת שינויי חומרה ותוכנה, ושדרוג בסנסורים של מערכת החץ, במנגנון השליטה והבקרה שלה ובטילי היירוט. את החץ מפתחת התעשייה האווירית, בשיתוף עם חברת בואינג האמריקאית.

בתחילת השנה הושלם שיפור נוסף במערכת, עם החלפת המכ"ם הקודם של המערכת, "אורן ירוק", במכ"ם חדיש יותר, "אורן אדיר". המכ"ם החדש עבר בהצלחה סדרת ניסויים, והאחרון שבהם היה בפברואר השנה. "המכ"ם כעת רובוסטי יותר ובעל טווח משופר", אמר הגורם הבכיר. "מערכת השליטה והבקרה עברה שיפור שיאפשר מענה לטווחים מגוונים יותר".

בהתאם להנחיות צמרת משרד הביטחון, השר אהוד ברק והמנכ"ל אלוף (מיל') אודי שני, המימון לפיתוח מערכות יירוט טילים ורקטות הוצב בעדיפות גבוהה. תקציב מינהלת "חומה" אף גדל מעט ב-2012, וארה"ב הגדילה את הסיוע שהיא מעניקה לפיתוח מערכות היירוט. באחרונה הודיע ממשל אובמה על הקצבת 680 מיליון דולר לפרויקטים שונים בישראל בתחום זה.

את הפיתוחים הישראלים החדשים, וגם את החלטת מערכת הביטחון למסור עליהם פרטים לפרסום ראשון ב"הארץ", צריך לראות כחלק מהמערכה המורכבת המתנהלת כעת בין ישראל לאיראן וחיזבאללה. כפי שסוריה ואיראן עושות שרירים בהפגנת יכולות השיגור של רקטות וטילים בתרגילים תכופים, ישראל מחליטה לפרסם את העובדה ששדרגה משמעותית את מערכות ההגנה שלה.

צריך עם זאת לזכור, שחרף ההישגים המרשימים של התעשייה הישראלית בפיתוח מערכות היירוט, קצב ההצטיידות עודנו אטי. בכל הנוגע לכיפת ברזל, למשל, יוצרו עד כה ארבע סוללות. כעת הבטיחו האמריקאים מימון שיספיק לארבע סוללות נוספות. ההערכה המינימלית בדבר הצורך בסוללות בעתיד מדברת על 12 סוללות, לכיסוי סביר של צפון הארץ ודרומה מפני רקטות לטווח קצר ובינוני.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ