מחבלים השתלטו על מוצב בסיני, הרגו שוטרים, חטפו נגמ"שים וניסו לחדור לארץ - מדיני ביטחוני - הארץ
פיגוע טרור משולב בדרום

מחבלים השתלטו על מוצב בסיני, הרגו שוטרים, חטפו נגמ"שים וניסו לחדור לארץ

15 שוטרים מצרים נהרגו במתקפת אנשי ג'יהאד עולמי. נגמ"ש אחד התפוצץ במצרים, ואחר נפגע מאש צה"ל בתוך שטח ישראל. עדכונים חיים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

השקט בגבול רצועת עזה הופר היום (ראשון) לאחר שחיל האוויר תקף בשעות הצהריים שני פלסטינים רכובים על אופנוע. חמושים ברצועת עזה הגיבו בשעות הערב בירי של עשרות רקטות ופצצות מרגמה (פצמ"רים) לעבר יישובי עוטף עזה, וגורמים פלסטינים ומצרים דיווחו על המתקפה הקשה ביותר שבוצעה בידי אנשי הג'יהאד העולמי על הצבא המצרי. יותר מעשרה חיילים מצרים נהרגו.

00:02 השב"כ העביר התרעה ממוקדת על כוונת הפיגוע, שאפשרה את ההיערכות ואת סיכול ניסיון החדירה. בכוחות הביטחון מעריכים כי מדובר בחולייה של בדואים מסיני, שקשורים לג'יהאד העולמי. לא ברור אם יש להם קשר לעזה.

23:46 כל תושבי מועצה אזורית אשכול הורשו לצאת מהבתים, מלבד תושבי חלוציות וכרם שלום

אחד המשוריינים עולה בלהבות, הערבצילום: דובר צה"ל

23:37 רויטרס: החמאס גינה את הפיגוע נגד חיילים מצרים.

23:31 עשרות תושבי המועצה האזורית אשכול עדיין ממתינים בפקקים שנוצרו בגלל מחסומי צה"ל. לירון אחד התושבים סיפר להארץ "משעה שמונה וחצי אני עומד פה, אין לנו מושג מה קורה. אנחנו שומעים רק שביישובים במועצה כל התושבים עדיין נמצאים בתוך הבתים ולא יוצאים החוצה. אנחנו ניזונים מכלי התקשורת ומחכים לחזור לילדים שלנו".

23:25 גורם צבאי בכיר ציין הערב כי בצבא לא הופתעו מהפיגוע בגבול. הפעילות המהירה של חיל האוויר, שפגעה בכלי ה"פאהד" במהירות, מנעה פיגוע שהיה יכול להיות קטלני הרבה יותר, טען הגורם. 

23:14 נשיא מצרים מוחמד מורסי כינס ישיבת חירום של המועצה הצבאית העליונה בעקבות הפיגוע בסיני. כאמור, 15 שוטרים מצרים נהרגו בתקרית הערב.

23:11 שר הביטחון, אהוד ברק, בירך  את צה"ל והשב"כ על סיכול הפיגוע באזור כרם שלום. "כוחות צה"ל, בפיקוד האלוף טל רוסו, ובהנחיית הרמטכ"ל, בני גנץ, ובסיוע אנשי השב"כ, גילו ערנות, חדות ותכליתיות, וסיכלו פיגוע שעלול היה לגרום לנפגעים רבים. דרכי הפעולה של המפגעים, מעלים שוב את הצורך בפעולה מצרית נחושה להשלטת ביטחון ומניעת טרור בסיני", מסר הערב השר.

22:58 רויטרס: לפחות 15 שוטרים מצרים נהרגו בתקיפה ושבעה נפצעו.

22:30 הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, קיים הערב הערכת מצב עם מפקד פיקוד הדרום, אלוף טל רוסו, ראש אגף המודיעין אלוף אביב כוכבי, ובכירים נוספים בצבא ובשב"כ. לדברי דובר צה"ל האירוע עדיין לא הסתיים, ועל כן כל היישובים באזור פתחת כרם שלום נקראו להישמע להוראות פיקוד העורף כדי לשלול את האפשרות שיימצאו חמושים בתוך שטח ישראל.

בצבא אומרים כי אין כל קשר בין האירוע הנוכחי לחיסול מהאוויר שבוצע בצהרים, שלפי הצבא מנע פיגוע נוסף בגבול. הירי שבוצע משעות הערב אל עבר המועצה האזורית אשכול היווה תגובה לחיסול הערב, ואין לו קשר לאירוע במצרים.

22:17 דובר צה"ל, תת אלוף יואב פולי מרדכי, קיים תדרוך לכתבים בעקבות האירוע בדרום ואמר כי בסביבות השעה 20:00 נשמעו חילופי אש באזור מעבר כרם שלום.

לדבריו, קבוצה של מחבלי ג'יהאד השתלטו על מוצב מצרי, הרגו בין 15 ל-10 מצרים, וחטפו שני נגמש"ים מסוג פאהד. בשעה 20:05 התפוצץ אחד הנגמ"שים במעבר כרם שלום ואילו כלי נוסף עבר את גדר המערכת ונכנס לתוך שטח ישראל. לאחר מספר דקות כלי טיס של חיל האוויר פגע בו ולאחר מכן נפגעו גם מספר מחבלים שנמלטו ממנו. 

חייל חוסם רכב בדרום, הערבצילום: אליהו הרשקוביץ

22:01 מקורות פלסטיניים מדווחים כי קבוצה של אנשי ג'יהאד עולמי חדרה למוצב של צבא מצרים סמוך לכרם שלום, והרגה לפחות 11 חיילים, וחטפה כמה נוספים. גורמי צבא מצריים דיווחו לסוכנות הידיעות הפלסטינית מען כי מתקפת הטרור בוצעה כנגד עמדה מרכזית של הצבא המצרי סמוך למעבר כרם שלום, שמכונה בפי החיילים כיכר תחריר.

בעת המתקפה היו בעמדה 20 חיילים מצרים. על פי הדיווח, החמושים, שנהגו ברכבי שטח ועליהם מקלעים כבדים, ירו פצצות אר-פי-ג'י לעבר העמדה והרגו בין 11 ל-15 חיילים ולאחר מכן חטפו את הנותרים ונמלטו מהמקום בנגמ"ש מצרי. מדובר במתקפה הקשה ביותר של אנשי ג'יהאד עולמי על צבא מצרים. 

21:46 הטלוויזיה המצרית מדווחת כי ארגון איסלאמי קיצוני אחראי לתקיפה על תחנת המשטרה המצרית.

21:36 דיווח ברויטרס: מקורות ברפיח מדווחים כי כ-20 שוטרים מצרים נהרגו או נפצעו במתקפה על תחנת משטרה מצרית בגבול עם ישראל. 

21:05 פלסטינים בעזה מדווחים כי באזור כרם שלום מתנהלים חילופי אש הכוללים ירי פגזים מהצד הישראלי יש ככל הנראה נפגעים בצד הפלסטיני. על פי הדיווח, טנקים ישראלים ירו לפחות 15 פגזים באזור הסמוך ליישוב כרם שלום.

20:41 עשרות רקטות ופצצות מרגמה נורו לעבר אזור שטח המועצה האזורית אשכול. תושבים המתגוררים באזור כרם שלום הונחו לא לעזוב את בתיהם.

כוחות הביטחון הקימו מחסומים כדי למנוע את נסיעת התושבים על כביש 232. דליה שפיזר, תושבת מושב דקל שממתינה באחד המחסומים סיפרה "אני כבר חצי שעה תקועה. זו הרגשה לא נעימה אבל אני לא מפחדת ולא נלחצת. אנחנו רגילים כבר לאירועים כאלה". אחד מתושבי האזור שתקוע גם הוא במחסום סיפר "הילד שלי תקוע במושב דקל. כולם קצת חוששים, הכניסו את כולם לממ"דים. אסור להם לצאת מהבתים. אנחנו מקווים שהאירוע הזה יסתיים מהר".

הירי המסיווי מגיע לאחר שמוקדם יותר בוצעה תקיפה של כלי טיס ישראלי בעזה, שבה נהרג פלסטיני אחד ואחר נפצע. גורמים פלסטינים מסרו כי ההרוג הוא עיאד עוכל חיג'אזי, פעיל בן 22 בזרם סלאפי של ועדות ההתנגדות העממית. הפצוע הוא אחמד סעיד איסמעיל המזוהה עם אחד מארגוני הג'יהאד העולמי.

גורמים בצבא מסרו כי איסמעיל היה מעורב בפיגוע בגבול ישראל-מצרים לפני כחודש וחצי, בו נהרג עובד משרד הביטחון סעיד פשאפשה, בן 35 מחיפה. לפי צה"ל, חיג'אזי ואיסמעיל התכוונו להוציא פיגוע נוסף נגד יעד ישראלי בגבול ישראל-מצרים, בשיתוף פעולה עם פעילים נוספים מהג'יהאד העולמי הפועלים ברצועת עזה ובסיני.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס לתקיפה ואמר כי הוא "משבח את צה"ל והשב"כ על הפעולה המדויקת שבוצעה ברצועת עזה. כל מי שמתכוון לפגוע בנו צריך לדעת שהזרוע הארוכה של ישראל תשיג אותו".


תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ