צבי בראל
צבי בראל

בעקבות פיגוע הטרור המשולב אמש, החלה מצרים להזרים כוחות צבא, לרבות כלי טיס צבאיים לסיני, בכפוף להסכמות עם ישראל. על פי אחד הדיווחים, מטוס קרב מדגם אף-16 לקח חלק בפעילות המצרית והפציץ מטרות בסיני. החל מאמש מזרימה מצרים כוחות צבא לאזור סיני ולאזור כרם שלום בו בוצע הפיגוע.

המועצה הצבאית העליונה במצרים התייחסה אחר הצהריים לפיגוע, כך דיווחה סוכנות הידיעות אי-פי, ומסרה כי תרדוף את מבצעי המעשה, אותם כינתה אויבי האומה. בהודעה רשמית נמסר כי קבוצת החמושים מנתה לפחות 35 בני אדם וכי ייתכן ש-30 נוספים נמלטו. בסיסם היה בסיני, והם זכו לסיוע פלסטיני מתוך רצועת עזה. "עד כה הצבא היה סבלני לנוכח אי היציבות בסיני, אך כעת הקו האדום נחצה והמצב שנוצר איננו מקובל. העם המצרי לא יאלץ לחכות זמן רב לתגובה על האירוע", נמסר בהודעה.

אתמול החליט נשיא מצרים, מוחמד מורסי, לסגור את מעבר רפיח ללא הגבלת זמן. על פי מקורות מצריים ההחלטה התקבלה בתיאום עם המועצה הצבאית העליונה ועם הנהגת חמאס בעזה. המקורות אמרו ל"הארץ" כי אתמול התקיימו שיחות טלפוניות בין ההנהגה המצרית לבין ראשי חמאס במטרה לתאם פעולה במאבק נגד הטרור בסיני.

לא ברור אם תיאום כזה נעשה גם עם ממשלת ישראל, אולם בכוונת מצרים לשגר כוחות מתוגברים לסיני כדי "להשתלט באופן צבאי על איזור רפיח ולפתוח במערכה צבאית מקיפה נגד מוקדי הטרור". ההערכה במצרים היא שאת הפיגוע ביצע הארגון האסלאמיסטי הקיצוני "אל-תכפיר ואל-היג'רה" או הארגון "גדודי סלאח אל-דין" שמשמש כזרוע הצבאית של ועדות ההתנגדות בעזה. דובריו של ארגון זה הכחישו היום שהארגון אחראי לפיגוע וגינו את מבצעיו בחריפות.

צפו בהפצצת הנגמ"ש אמש

לפני מספר שבועות החליטה תנועת האחים המוסלמים לשגר לעזה מטיפי דת בניסיון לעקור את השפעתן של הקבוצות הרדיקאליות ולמשוך לעברם את נאמני הארגונים הקיצוניים. במקביל קיימו בכירים בתנועה מפגשים עם ראשי השבטים הבדואים במטרה להגיע להבנות בשאלת הסיוע ובתכניות השיקום לאוכלוסיה שסבלה במשך עשרות שנים מהזנחה והתעמרות. אולם עד כה לא נעשה בשטח דבר אשר יגרום לבדואים להאמין שהממשלה המצרית החדשה מסוגלת לפתור את בעיותיהם.

סגירת מעבר רפיח באה פחות משבועיים אחרי שהנשיא מורסי החליט להאריך את שעות הפתיחה, להקל מאוד על מעבר בני אדם ולספק לרצועת עזה תוספת של דלק וגז כדי להזין את תחנות הכוח. בפגישות שקיים מורסי עם אסמעיל הנייה וקודם לכן עם חאלד משעל, הוא הבטיח להרחיב את שיתוף הפעולה בין ממשלת מצרים לבין הנהגת חמאס כדי להקל ואף לעקוף את מדיניות הסגר הישראלית. בתמורה ביקש מורסי ממנהיגי חמאס לסייע לממשלת מצרים במאבק בטרור בסיני. על פי הדיווחים בתקשורת המצרית, התחייב הנייה לסייע במאבק אולם קשה לראות כיצד מתכוון חמאס להפעיל את השפעתו או כוחו על ארגונים שפועלים בסיני ואשר רואים בחמאס אויב.

במצרים התגברה היום הביקורת על התנהלות הממשלה וכוחות הביטחון המצריים בפרשת הפיגוע כאשר על פי אחד הדיווחים המחלוקת בין המודיעין המצרי לצבא גרמו לכך שההתרעות על פיגוע בסיני נפלו בין הכיסאות. גם הצהרותיו בסוף השבוע של שר הפנים החדש, אחמד גמאל אל-דין, לפיהן התרעותיה של ישראל נועדו "להפחיד את התיירים כדי להעביר את התיירות ממצרים לישראל" תרמו ככל הנראה להתייחסות האדישה.

מוחמד מורסי שהתחייב היום ש"מצרים תשלוט בכל שטח סיני" ותעקור את "ההפקרות הביטחונית", יודע גם שכדי לממש את ההתחייבות הזאת הוא ייאלץ לתאם פעולה לא רק עם חמאס אלא בעיקר עם ישראל. נראה כי בשלב זה הוא ישאיר את פעולת התיאום בידי הגנרל טנטאווי ושר החוץ כמאל עמרו (שישראל מנעה את כניסתו לרשות הפלסטינית).

אתמול נשמעו שוב הקולות שקוראים לשנות את הסכמי קמפ דיוויד, אלא שהפעם כיוונו הדוברים, בהם פרשנים מקורבי הממשל החדש, את דבריהם לצורך לאפשר לכוחות מצריים להיכנס לסיני כדי לממש את שליטת המשטר על סיני ולמנוע טרור. "לא ייתכן שהסכמי קמפ דיוויד, שנועדו לבסס שלום, הם אלה שימנעו ממצרים להלחם נגד טרור שעלול לפגוע בביטחונה של מצרים" אמר אחד הפרשנים ברשת הטלוויזיה המצרית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ