מידע חדש חושף: תוכנית הגרעין הצבאית של איראן מתקדמת יותר מהמשוער

ההערכה המחודשת התגבשה במערב מאז פברואר, אז נאסר על פקחי סבא"א לבקר בפרצ'ין; נתניהו לרומני: תקיפה עשויה לסייע בהפלת משטר האייתוללות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

איראן השיגה התקדמות משמעותית בנסיונותיה לפתח נשק גרעיני. לדברי דיפלומטים מערביים ופקידים ישראלים בכירים, שמעודכנים לעומק במאמצים למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני, מידע מודיעיני חדש שינה את הערכת המודיעין בישראל ובארה"ב והביא את סוכנויות המודיעין במדינות המערב למסקנה כי תוכנית הגרעין הצבאית של איראן מתקדמת יותר ממה ששיערו עד היום. 

דיפלומט מערבי, שביקש לשמור על עילום שם כיוון שלא קיבל אישור לדון במידע מודיעיני, ציין כי בארה"ב, ישראל, גרמניה, בריטניה וצרפת התגבשה ההערכה המחודשת החל מחודש פברואר, אז סירבה איראן לאפשר לפקחי הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית (סבא"א) לבקר בבסיס פרצ'ין שליד הבירה טהראן.

בבסיס זה לפי החשד נעשה חלק מהמחקר והפיתוח של תוכנית הגרעין הצבאית. ביקורים של פקחי סבא"א באיראן ובמיוחד מידע שהאיראנים ניסו להסתיר מהם הגבירו את החשד שהאיראנים מתקדמים יותר ממה שהיה נראה. 

5 מתוך 5 |
חידוש פעילות ההסתרה בפרצ'ין, אוגוסט 2012 צילום: GeoEye-ISIS
1 מתוך 5 |
תחילת הריסת הבניינים, אפריל 2012צילום: DigitalGlobe, ISIS
2 מתוך 5 |
המשך עבודות ה"גילוח", מאי 2012צילום: DigitalGlobe, ISIS

בהמשך למידע ולחשדות של פקחי סבא"א, השיגו סוכנויות המודיעין של ארה"ב, בריטניה, גרמניה, צרפת וישראל מידע נוסף בנושא שהעיד גם כן על התקדמות איראנית משמעותית בתוכנית הגרעין הצבאית.  

לפני כשבועיים דיווח העיתון הבריטי "דיילי טלגראף" כי משמרות המהפכה האיראנים הקימו צוות חדש של 60 מדעני גרעין שמפתחים את תוכנית הגרעין הצבאית של איראן בבסיס לאוויזן שבטהראן. הבסיס שייך לסוכנות פיתוח הטילים של משמרות המהפכה האיראנים וב-2006 ביקרו בו פקחים של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. 

הדיווח בעיתון הבריטי התבסס על ארגון האופוזיציה האיראני "מוג'אהידין ח'לק". אנשי הארגון מסרו ל"דיילי טלגראף" כי עבודת המדענים האיראנים במתקן מתמקדת ב"קבוצת הנשק" וכוללת מחקר ופיתוח של ראשי קרב ונפצים. 

בסיס הטילים שליד לאוויזן, טהראןצילום: GoogleEarth, DigitalGlobe

ראש הממשלה בנימין נתניהו הסביר בפגישתו עם המועמד הרפובליקאי לנשיאות ארה"ב מיט רומני כי תקיפה צבאית ישראלית או אמריקאית נגד מתקני הגרעין של איראן עשויה לסייע להפלת משטר האייתולות בטהראן. 

לדברי פקיד ישראלי בכיר, במהלך הפגישה שהתקיימה ביום ראשון שעבר בירושלים שאל רומני את נתניהו אם הוא אינו סבור שתקיפה ישראלית נגד מתקני הגרעין האיראנים תאחד את כל הקבוצות בחברה האיראנית מאחורי המשטר ובכך תחזק אותו. 

נתניהו השיב בשלילה והסביר את עמדתו באמצעות דוגמה מוזרה - משטרו של הדיקטטור אידי אמין באוגנדה. ראש הממשלה סיפר לרומני כי בשנת 2005 הוא ביקר באוגנדה לרגל חנוכת אנדרטה לזכר אחיו יוני באנטבה.

במהלך אותו ביקור נפגש נתניהו עם נשיא אוגנדה יווארי מוסוויני ושאל אותו כיצד נוצרו יחסים טובים בין ישראל לאוגנדה חרף העובדה שבמבצע אנטבה הרגו חיילים ישראלים חיילים אוגנדים, ומדוע העם באוגנדה לא התאחד מאחורי הדיקטטור אידי אמין כתוצאה מהפלישה הישראלית למדינה, אלא הפיל אותו כעבור פחות משלוש שנים. 

"הנשיא האוגנדי מוסוויני סיפר לי שמבצע אנטבה היה נקודת מפנה במאמץ להפיל את אידי אמין", סיפר נתניהו לרומני. "הוא אמר שהמבצע חיזק את יריביו של אידי אמין כיוון שחשף עד כמה באמת משטרו פגיע". למרות ההבדלים התהומיים בין אוגנדה של אמצע שנות ה-70 לאיראן של שנת 2012, נתניהו אמר לרומני שתוצאה דומה עשויה להיות גם במקרה של משטר האייתולות. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ