צה"ל מתעד ועורך חיפושים אצל פלסטינים בשטח אש בהר חברון

מסוקים הנחיתו הבוקר חיילים בכפר הנמנה עם שמונת הכפרים ששר הביטחון הכריז שיש לפנות ולהרוס. "זאת הכנה לסילוקנו", אמרו התושבים

עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים75
עמירה הס

פעילות חריגה של צה"ל, המוגדר שטח אש 918, מעוררת בקרב הפלסטינים חשד שישראל מתקדמת בתוכנית הפינוי וההריסה של כפרים באזור. שני מסוקים של צה"ל הנחיתו הבוקר (שלישי) חיילים , כפר המערות המבודד בדרום הגדה המערבית, הכלול בין שמונת הכפרים ששר הביטחון, אהוד ברק, כדי לאפשר לצה"ל לחדש את האימונים באזור. לפי דיווח התושבים, כל מסוק המריא והנחית חיילים שש פעמים. החיילים הקימו אוהל מבצעים מחוץ לכפר. לידו חנו שני ג'יפים ורכב האמר.

התושבים סיפרו שהחיילים, רעולי פנים וחמושים, פשטו על הכפר, צילמו ומיפו את מערות המגורים, האוהלים והמבנים, ועשו בהם חיפושים יסודיים, תוך גרימת נזק לרכוש. לפי דיווח זה, החיילים רוקנו את תכולת הארונות ובכמה מקומות רוקנו כדי חלב ושמנת.

בכפר היו עשרות ילדים שלומדים ברובם, במשך השנה, . הוריהם מספרים שהם נבהלו למראה המוני החיילים רעולי הפנים שהתפזרו בין בתי הכפר. לתושבים לא ניתן כל הסבר לפעילות.

3 מתוך 3 |
נזקי הפשיטה בג'ינבהצילום: בצלם
1 מתוך 3 |
צילום: בצלם
2 מתוך 3 |
צילום: בצלם

פעילות דומה עשה צה"ל לפני שבוע, בשניים מארבעת הכפרים באזור, שאינם מיועדים לפינוי ולהריסה. ביום שני בשבוע שעבר באו ארבעה חיילים לטובא ובדקו את זהות הנוכחים, תוך השוואת תעודות הזהות שלהם עם הרשימות שבידיהם.

באותו יום, בכפר מרייר אל עביד, צילמו חיילים את המערות והאוהלים, ובמיוחד את מערכת החשמל והפאנלים הסולאריים שהותקנו שם בשנה האחרונה. מסוקים שחגו בגובה נמוך מעל האוהלים והמערות של הכפר עוררו בהלה בין כמה מיושביו. גם בשני כפרים אלו, החיילים לא נתנו לתושבים כל הסבר למעשיהם.

בהתייחסה לפשיטה אתמול על ג'ינבה אמרה עו"ד תמר פלדמן, , שבשנת 2000 הוציא בית המשפט צו ביניים האוסר על פינוי התושבים, ומורה לאפשר להם להתגורר במקום ולעבד את אדמותיהם. לאורך השנים התחייבה המדינה שהצבא לא יתאמן תוך פגיעה באדמותיהם החקלאיות של תושבי הכפרים - קל וחומר שאין לפגוע במהלך התקין של חיי התושבים ולגרום נזק לרכושם.

עו"ד שלמה לקר, המייצג את תושבי ג'ינבה, אומר שפשיטת צה"ל על הכפר היא "הפרה דורסנית של צו הביניים של נשיא בית המשפט העליון, אהרן ברק, משנת 2000". דובר צה"ל מסר ביחס לפעולות שאירעו היום כי "האירוע לא מוכר בצה"ל. לאור טענות הכתבת הנושא ייבדק". ביחס לפעולות בטובא ובמרייר אל עביד נמסר כי האירועים אינם מוכרים, 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ