דיפלומט אירופי: מצפים שישראל לא תממש צווי הריסה בשטחי סי

בכירים באיחוד האירופי נפגשו בדרום הר חברון עם תושבים פלסטינים הנמצאים בסכנת גירוש מבתיהם: "העברת אוכלוסייה בכפייה היא מעשה עוול"

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

האיחוד האירופי מגבש באחרונה דרכים חדשות לבטא את התנגדותו למדיניות ישראל בשטחי סי בגדה המערבית, הנמצאים בשליטה ביטחונית ואזרחית של ישראל. עמדתו העקרונית, נגד אי-פיתוח השטח לפלסטינים, נאמרה במפורש במסקנות של ישיבת ועדת החוץ של האיחוד, שנערכה ב-14 במאי 2012. מאז דנים נציגי האיחוד כיצד לתרגם עמדה זו למעשים. בינתיים, דיפלומט אירופי בכיר, שסייר היום בדרום הר חברון, אמר כי האיחוד האירופי מצפה שישראל לא תממש צווי הריסה נגד פלסטינים בשטחי סי.

כ-15 דיפלומטים בכירים מנציגות האיחוד וממדינות חברות סיירו היום בדרום הר חברון. במקרה, הסיור נפתח בביקור בכפר המערות ג'ינבה - יום אחרי שצה"ל הנחית בו עשרות חיילים רעולי פנים שספרו את תושביו. ג'ינבה הוא אחד משמונת הכפרים הפלסטינים שישראל הודיעה על כוונתה לפנותו מיושביו כדי לאפשר את אימוני צה"ל.

שיירת המכוניות המשוריינות נסעה בשביל הטרשים התלול שיורד לג'ינבה – ושהוצא נגדו צו הפסקת עבודה לאחר שהתושבים התחילו לסלק ממנו את הטרשים. הדיפלומטים ישבו בכיתה בבית הספר בג'ינבה, שהמינהל האזרחי הוציא נגדו צו הריסה. בכיתה אמר הקונסול הכללי הבריטי, וינסנט פין, שעמדת האיחוד האירופי היא שהעברת אוכלוסיה בכפייה היא מעשה עוול. הוא הבטיח שהאיחוד יעקוב מקרוב אחר עתירות ג'ינבה נגד הפינוי וההריסה.

בית ספר בכפר ג'ניבהצילום: עמירה הס

בכפר מופקרה, נפגשה משלחת האיחוד עם ראש ממשלת הרשות הפלסטינית סלאם פיאד, שסייר גם הוא באזור. במופקרה הציג עצמו פין בערבית כנציג בריטניה ב"שטחים הפלסטינים הכבושים", ואמר שהוא ועמיתיו באו לראות במו עיניהם את החיים "באזור המאוים בהרס" ולהביע סולידריות. בכפר סוסיא, באחד מהאוהלים הרבים שהמינהל האזרחי הוציא נגדם צו הריסה, הקשיבו הדיפלומטים לנאסר נוואג'עה שאמר כי "יש פה בכפר זקנים בני 80, גדולים יותר ממדינת ישראל. ולהם אומרים ששהותם פה בלתי חוקית?". אחד הדיפלומטים אמר ש"האיחוד האירופי כבר הבהיר שאנחנו מצפים שצווי ההריסה לא ימומשו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ