יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס
יהונתן ליס

החלטה שנויה במחלוקת שקיבלה היום (רביעי) ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, עלולה לגרום לפגיעה קשה בפיקוח על תקינות המקלטים הציבוריים בישראל, ערב תקיפה אפשרית באיראן. הוועדה החליטה לאשר תיקון לחוק הג"א ולפיו האחריות על הפיקוח על המקלטים המשותפים תוטל על הרשות המקומית, במקום על המדינה ופיקוד העורף. 

אלא שההחלטה, שהתקבלה לבקשת פיקוד העורף, לא תחייב את הרשות המקומית לממש את הפיקוח או להטיל קנסות ולא תגדיל את מספר הפקחים המועסקים כיום, בעיקר, במערך הפיקוח על החניה. ההחלטה מותנית באישור מליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית. "ברור לכולם שהרשויות המקומיות לא ישקיעו מאמצים בפיקוח על המקלטים, משום שהחוק החדש לא מחייב אותן לעשות זאת ולא נותן להן כלים לביצוע המשימה", אמר אתמול גורם בוועדה.

הפיקוח נועד לוודא שהמקלטים ערוכים וראויים לשימוש הציבור בשעת חירום ולא עברו הסבה למחסנים בידי הדיירים. גובה הקנס שמתיר החוק להטיל על אזרחים הפוגעים בכשירות המקלטים עומד על 700 שקלים.

מקלט בבאר שבעצילום: אליהו הרשקוביץ

הוועדה התכנסה אתמול בהרכב מביך: שני חברי כנסת - זאב ביילסקי (קדימה) ונסים זאב (ש"ס) תמכו בהחלטה, וח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) התנגד ומתח ביקורת נוקבת על ההחלטה. "האיומים על העורף מחמירים ומסכימים אך הרשויות טורחות לפטור עצמן מאחריות לקראת המלחמה הבאה וועדת החקירה הבאה". אלדד הגיש מאות הסתייגויות להצעת החוק ובכוונתו לקיים דיון "פיליבסטר של איש אחד", כשההצעה תובא לאישור מליאת הכנסת עם חזרתה מפגרת הקיץ.

ח"כ ביילסקי אמר בסיכום הדיון כי "הלוואי שהייתי יכול לכפות על הרשות המקומית לפעול, אך באין תקציב ראוי הניתן לרשות הרי שהדבר בלתי אפשרי. בדיון שהתקיים, אישרה הוועדה למעשה את ההסכמה אליה הגיעו פיקוד העורף והשלטון המקומי בדבר האחריות לאחזקת המקלטים". ח"כ ביילסקי הוסיף, "אעשה מאמץ להשיג תקציבים נוספים שיאפשרו לשלטון המקומי לקבל אחריות על מצבם של 107 אלף מקלטים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ