ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון
ניר חסון

ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת, חתם השבוע על צווי הריסה לשני קראוונים שהציבה סוכנות אוצ'ה (OCHA - המשרד לתיאום עניינים הומניטריים) של האו"ם, בשיתוף עם קרן סיוע שבה חברות שבע מדינות אירופאיות. שני הקראוונים הוצבו על ידי אוצ'ה והקרן לסיוע חירום בשכונת בית חנינה שבמזרח ירושלים, כדי שישמשו למגורים זמניים לשתי משפחות פלסטיניות שביתן נהרס על ידי העירייה. בעירייה ובמשרד החוץ זועמים על אוצ'ה על ההחלטה להציב את הקראוונים וטוענים שהסוכנות מפרה באופן שיטתי את נהלי העבודה המקובלים עם הארגונים הבינלאומיים.

באוצ'ה מסבירים כי המבנים לא דורשים רישיון שכן הם לא מחוברים לתשתיות או ליסודות וכי הצבתם נועדה לספק סיוע חירום למשפחות בלבד. בעירייה ובמשרד החוץ דוחים את ההסברים וטוענים שזהו רף חדש של התערבות מצד גורם בינלאומי בירושלים. "מדינת ישראל איננה רפובליקת בננות", נאמר בהודעת העירייה, "אלא מדינת חוק וסדר. האו"ם יכול לסייע לקידום איכות חיי התושבים במסגרת החוק ואנו מקווים כי עבריינות הבנייה במקום אינה על דעת האו"ם".

הקראוונים נושאים שלט וכן את דגליהן של שבע המדינות התורמות - אנגליה, שוודיה, שווייץ,  נורווגיה, ספרד, הולנד ואירלנד. בעירייה טענו כי הצבת הדגלים נועדה כדי לסבך את ישראל בתמונות מביכות של הרס מבנה שנתרם על ידי מדינות ידידותיות.

משפחת סמרה, שהקראוון שלה מיועד להריסה. על המבנה תלוי השלט עם דגלי המדינות התורמותצילום: אמיל סלמן

אחת המשפחות שלמענה הוצב הקראוון היא משפחת סמרה, שביתה נהרס פעמיים בידי העירייה. המשפחה בנתה את הבית ללא היתרים מפני שלא ניתן לקבל היתר בנייה בשטח, למרות שהוא בבעלותה. ששת בני המשפחה מצטופפים עתה בקראוון שהציבה אוצ'ה, שגודלו 40 מטרים מרובעים.

חבר מועצת עיריית ירושלים מטעם מרצ, מאיר מרגלית, דווקא מברך על הצעד של אוצ'ה, "זו הפעם הראשונה שהם נוקטים צעד פרו-אקטיבי ולא מסתפקים בביקורת. אני קורא להם להמשיך ולא להירתע מאיומי העירייה ומשרד החוץ. אם נותר מעט שכל במדינת ישראל, אז המבנים האלו לא יהרסו, זה לא הזמן להסתכסך עם האו"ם ועם אירופה בגלל שני קראוונים".

סוכנות אוצ'ה נמצאת זה תקופה ארוכה בסכסוך עם משרד החוץ. לפני כארבעה חודשים הגיש שגריר ישראל באו"ם, רון פרושאור, מחאה בגין ציוץ בחשבון הטוויטר של עובדת הארגון, חולוד בדראווי, שפרסמה תמונה של ילדה פלסטינית מכוסה בדם והאשימה את צה"ל במותה. בבדיקה מאוחרת יותר התברר כי זו תמונה ישנה של ילדה שנהרגה בתאונה. בעקבות הלחצים הישראלים, הוצאה בדראווי לחופשה מעבודתה בסוכנות. מקור מדיני האשים אתמול את אוצ'ה בכך שהיא חורגת מהמנדט שניתן לה, מפרסמת דו"חות ביקורתיים נגד ישראל ופועלת בשטחים ללא תיאום. "הם לא אמורים לנהל מלחמות או לנקוט עמדה בסכסוך, הם אמורים להיות ארגון הומניטרי שמסייע לאוכלוסייה", אמר המקור.

דובר משרד החוץ מסר בתגובה כי "עיריית י-ם פעלה בהתאם לחוק ולנהלים ונתנה ארכה של 30 יום להציג קובלנות באשר לצו ראש העירייה. אין זו הפעם הראשונה שבה הארגון פועל בניגוד לחוק ולנהלים המקובלים, ואנו רואים זאת בחומרה".

מעיריית י-ם נמסר כי "הבנייה הלא חוקית פוגעת בתושבי מזרח העיר, מסכלת אפשרות פיתוח בשכונה ופוגעת בסדר הציבורי וברווחת התושבים. בעירייה מתקבלות תלונות רבות מתושבים ערבים המוחים על כך. יש לציין כי בבית חנינה החלה בימים אלו תנופת בנייה חוקית, בהובלת העירייה, הכוללת בתי ספר וגני ילדים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ