המיזם הגרעיני ומחירי הגרעינים |

האם מחירי העוף יכריעו את האיראנים

הצנזורה של השלטון לא מצליחה למנוע את שטף הדיווחים מאיראן על הכלכלה המשותקת: האינפלציה משתוללת וגל בדיחות גואה על חשבון המשטר

אבי יששכרוף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבי יששכרוף

ההפגנה האחרונה נגד מדיניות הממשלה באיראן, שנערכה בעיר נישבור המרוחקת כ-800 ק"מ מצפון-מזרח לטהראן, לא התקיימה בגלל פגיעה בזכויות אדם או בדרישה לשחרר אסירים פוליטיים. עילת ההפגנה נראית שולית לכאורה, אך היא נוגעת לכמעט כל משק בית באיראן: העלייה החדה במחירי העוף.

בשנה האחרונה שילש את עצמו מחיר העוף באיראן: מ-22 אלף ריאל לקילו עוף לכ-65 אלף (כ-21 שקלים). ניצני המחאה גרמו להיסטריה מסוימת בקרב כוחות הביטחון האיראניים, שהעדיפו לא לקחת סיכונים: מפכ"ל המשטרה, איסמעיל אחמדי מוקדם, פנה לערוצי הטלוויזיה והורה שלא לשדר תמונות של אנשים אוכלים עופות, אם בסדרות טלוויזיה ואם בסרטים.

הסיפור הזה נשמע כמעט קוריוז, אולם הוא ממחיש את ההשלכות הקשות של האינפלציה המשתוללת במדינה, כאשר יותר מ-75 מיליון תושביה מתקשים לקנות עופות או אפילו לצפות בהם בטלוויזיה. הפקודה של מפכ"ל המשטרה הובילה לגל של בדיחות על חשבון המשטר. ד"ר ליאורה הנדלמן-בעבור ממרכז אליאנס ללימודים איראניים באוניברסיטת תל אביב, שעוקבת אחר הרשתות החברתיות באיראן, אומרת שבגלל הפיקוח של המשטר על הרשתות הללו, לא ניתן למצוא כמעט ביקורת ישירה על השלטון; אולם לדבריה, גל הבדיחות על העוף הוא בהחלט עדות לתסיסה באיראן. כך לדוגמה, הופיעה באחד האתרים של האופוזיציה קריקטורה של אבא ובן הצופים בטלוויזיה, ובה נראים בחור ובחורה מקיימים יחסי מין ולידם עוף. האב גוער בבנו על שהוא מעז לצפות בעוף. תמונה אחרת הציגה את מייסד חברת אפל סטיב ג'ובס מציג אייפון חדש, בעוד הנשיא מחמוד אחמדינג'אד מציג עוף קפוא. ד"ר הנדלמן-בעבור מספרת שיש כיום הרבה יותר תוכניות בישול של אוכל צמחוני מבעבר.

והנה עוד כמה נתונים שהשלטונות האיראניים לא ממהרים לפרסם: מחירי החלב והבשר עלו בשנה האחרונה ב-80%-30%, כשהעלייה החדה ביותר נרשמה בחודש וחצי האחרונים, מאז שנכנסו לתוקפן הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על יבוא נפט מאיראן. גם הפיחות בערך המטבע האיראני אינו פוסק לרגע. השער היציג עומד על 12,600 ריאל לדולר אך רק ביום שני שעבר צנח ערכו בחמישה אחוזים, ועל פי חלפני הכספים הוא כעת 21,450 ריאל לדולר אחד. היחלשות המטבע במסחר החופשי הובילה את נגיד הבנק המרכזי באיראן להודיע כי בקרוב יקבע שער יציג קבוע חדש, כ-15,500 ריאל לדולר.

אחת הדוגמאות הבולטות למצוקה הכלכלית היא הפגיעה בסיוע לשכבות החלשות, אחת מאבני היסוד של משטר האייתוללות. מאז המהפכה ב-1979 הקים המשטר קרנות רבות שנועדו לסייע לרווחת אוכלוסיות נזקקות: יתומים בני משפחות חיילים הרוגים (שהידים), אלמנות, נכים וכו'. כעת יוזם הנשיא מחמוד אחמדינג'אד מהלך למיסוי קצבאות הרווחה הממשלתיות.

מאיר ג'בדנפר, מומחה לפוליטיקה איראנית במרכז הבינתחומי בהרצליה, אומר שההוצאות העצומות על פרויקט הגרעין וההשלכות של הסנקציות הן איום גדול יותר על המשטר מאשר תקיפה ישראלית או אמריקאית. "העשרת האורניום באיראן הפכה להיות התהליך הכימי היקר ביותר בעולם", הוא אומר. "הסיבה היא פשוטה: המשך ההעשרה הוביל לסנקציות שגרמו לירידה של כ-50% בייצוא הנפט האיראני. כל ריאל שמושקע בהעשרת אורניום הוא בזבוז. עלי חמינאי הוא בקושי אייתוללה, בוודאי שאינו אלכימאי ולא יצליח להמיר את האורניום לזהב או לכסף שאנשים זקוקים לו כל כך".

האינפלציה באיראן אינה מסתכמת בעופות, בשר או חלב. מדד המחירים הרשמי מעיד על 22.4%, אולם ככל הנראה מגרד את ה-30%. ההכנסות של המדינה מהנפט, מקור ההכנסה המרכזי של איראן, צנחו בקרוב ל-50%. במקביל מתפתחת פצצת זמן חברתית נוספת: אבטלה גואה בקרב הצעירים. לכל הגורמים הללו פוטנציאל להבעיר את רחובות טהראן, איספהאן וערים אחרות. אולם למרבה ההפתעה, כמעט ולא נרשמת בתקופה האחרונה פעילות של האופוזיציה. מנהיגי התנועה הירוקה חוסיין מוסאווי ומהדי כרובי נעלמו על ידי המשטר באורח מסתורי. ולמרות זאת, המשטר כבר נוקט שפע של פעולות סיכול. כך, סגרו כוחות הביטחון עשרה בתי קפה ברחבי טהראן בחודש שעבר, בתואנה ש"אינם מוסריים". לדברי ד"ר הנדלמן-בעבור, הסיבה טמונה בעובדה שהשלטונות רואים בבתי הקפה איום. "זהו מקום להתגודדויות של צעירים, יש שם גישה חופשית לרשת. המשטר כרגע לוחץ על פעילים חברתיים, על אנשים שכותבים ברשת והם מפעילים צנזורה עצמית. כל המידע שמגיע לרשת מסונן ומבוקר".

לדברי ג'בדנפר, הסכנה לעתידו של חמינאי היא לא מקרב הציבור, שם הפחד גדול מדי. לדבריו, חמינאי הצליח במשך שנים לקנות שקט ויציבות באמצעות שוחד לקבוצות פוליטיות חזקות. כעת הכסף נגמר, "ולכן יש לו כעת ממה לדאוג. האתגר הגדול ביותר של חמינאי כיום הם אנשי משמרות המהפכה האיראניים ששומרים על המהפכה בעיקר בגלל אינטרסים כלכליים, ופוליטיקאים שייפגעו כתוצאה מהסנקציות. אם הפגיעה הזו תמשך הם בהחלט יכולים לדרוש מחמינאי לשנות את מדיניות הגרעין".

בעוד עשרה חודשים אמורות להתקיים באיראן הבחירות לנשיאות. מחמוד אחמדינג'אד שנקלע לעימות פומבי כמעט עם חמינאי לא צפוי להתמודד. זהות כל המועמדים עדיין אינה ידועה, אך תוצאת הבחירות ברורה למדי - אחד ממקורביו של חמינאי ייבחר ככל הנראה לתפקיד הנשיא. השלטון מצדו, יעשה כל שביכולתו למנוע תרחיש נוסף בו האופוזיציה מתעוררת לחיים - כשם שאירע בבחירות האחרונות ביוני 2009, שהולידו את גל המחאה הנרחב ביותר נגד המשטר.

תגובות