דיווח: נתניהו וברק נחושים לתקוף את מתקני הגרעין באיראן בסתיו

על פי הדיווח הבוקר בעיתון "ידיעות אחרונות", השניים רוצים לתקוף לפני הבחירות בארה"ב וברק ניסה לשכנע בכך את אלופי צה"ל

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

נתניהו וברק נחושים לתקוף את מתקני הגרעין באיראן בסתיו, עוד לפני הבחירות בארצות הברית בנובמבר. כך מדווח הבוקר (שישי) העיתון "ידיעות אחרונות".

על פי הדיווח של העיתונאים נחום ברנע ושמעון שיפר, כל בכירי צמרת מערכת הביטחון וכן נשיא המדינה מתנגדים לתקיפה ישראלית. בניסיון לרכך את ההתנגדות, כינס שר הביטחון את אלופי צה"ל לפגישה בעניין, אך הם הציגו "התנגדות עזה ובלתי מתפשרת".

עוד דווח, כי שר הביטחון ערך ניסיון נוסף בווילה שבמתקן של המוסד, בדיון פתוח, נטול סדר יום, ב"כורסאות רכות". גם שם הוא לא הצליח לשבור את התנגדותם.

הבוקר פרסם ב"הארץ" העיתונאי ארי שביט ראיון עם בכיר ישראלי, שלדבריו “איראן גרעינית היא אחד הדברים החמורים ביותר שעלולים לקרות לישראל”..."אם איראן תהיה גרעינית, כל דבר כאן יהיה אחר. כל דבר. אנחנו נעבור למצב קיום אחר. אם איראן תהיה גרעינית, במורד הדרך ישראל תעמוד בפני איום בעל ממדים קיומיים. ההיבט הראשון של העניין לא קשור רק אלינו, אלא לקהילה הבינלאומית ולמערכת האזורית: תפוצה גרעינית. עד כה העולם מצא דרך לחיות עם שתי מדינות סוררות: פקיסטן וצפון קוריאה. אם איראן תתגרען, העולם פשוט יאבד את זה. לא תהיה לו שליטה על השד הגרעיני.

נתניהו וברק וביניהם אלוף פיקוד הדרום טל רוסוצילום: אליהו הרשקוביץ

"אנחנו יודעים את הדבר הזה כמעט בוודאות, כיוון שאנחנו יודעים אותו מפי הסוסים עצמם", אמר הבכיר, שתואר כאדם שחג מזה חצי מאה סביב הליבה הביטחונית של מדינת ישראל, ולא פעם ולא פעמיים הוא היה הליבה עצמה. "אם איראן תפוצץ מתקן גרעיני, במהירות רבה סעודיה תהיה גרעינית. בתוך כמה שנים גם טורקיה תהיה גרעינית. מצרים החדשה תרכוש יכולת גרעינית צבאית בתוך פחות מעשור. אנשים שואלים מדוע אנחנו ממהרים. אנחנו לא ממהרים כלל. המתנו שנים. נמתין עד הרגע האחרון. אבל מי שלא יבלום את ההתגרענות של איראן עכשיו ימצא את עצמו בתוך זמן לא רב במזרח תיכון שכולו גרעיני”.

הבכיר רמז גם הוא כי יש לתקוף באיראן לפני הבחירות בארה"ב. "הציפייה להבטחה אמריקאית מחייבת כעת היא לא רצינית. אין חיה כזאת. מה גם שהנשיא אובמה לא יודע אם באביב הבא הוא יישב בחדר הסגלגל. ואם מיט רומני ייבחר - ההיסטוריה מלמדת שנשיא לא עושה פעולה חריפה בשנה הראשונה לכהונתו אלא אם האויב מכריח אותו. כך שהקושי הוא קושי רציני. ישראל צריכה לשאול את עצמה באופן אחראי מה תהיה המשמעות של היעדר פעולה עכשיו. רק עיוור או מיתמם לא יראה שבהסתברות גבוהה, ברירת המחדל היא איראן גרעינית”.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ