פיקוד העורף משיק: התרעה בסלולר על נפילות טילים

מחזיקי טלפונים סלולריים, מלבד מנויי "הוט מובייל", יקבלו השבוע הודעת בדיקה של מערכת "מסר אישי", לקראת הפיכתה למבצעית בספטמבר

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן

מחר (ראשון) יחלו בפיקוד העורף בבדיקת מערכת ההתרעה האישית לסלולר, שמאפשרת קבלת הודעה על צג הטלפון הנייד במקרה של מצב חירום. ההערכות בפיקוד העורף הן שכבר בחודש הבא תוכרז המערכת כמבצעית ומוכנה להפעלה – ובאמצעותה יהיה ניתן לשדר לכל בעלי הטלפון הסלולרי הודעה בזמן חירום, שתתריע מפני נחיתת טילים או מפני מצבי חירום אחרים.

החל ממחר ועד ליום חמישי יקבלו בעלי המכשירים הסלולרים בשלוש הרשתות הגדולות (סלקום, פלאפון ואורנג') את ההודעה "פיקוד העורף, בדיקות מערכת התרעות בסלולר" לפי חלוקה לאזורים, לשם בדיקת תקינות המערכת, ובין השעות שמונה בבוקר לשש אחר הצהריים. מנויים של חברת "הוט מובייל" לא יקבלו שירות לעת עתה, וגם במידה וייחתם הסכם עם החברה היא תוכל להציע רק כיסוי חלקי של השירות.

מערכת "מסר אישי" של פיקוד העורף לא מצריכה הרשמה, והיא שולחת אוטומטית הודעות למנויים באזורים המיועדים. המערכת מזהה את הטלפונים הנמצאים בטווח הקליטה של האנטנות הסלולריות ושולחת הודעות לכל המכשירים הקולטים את האנטנות.

תרגיל של פיקוד העורף בשנה שעברהצילום: דניאל בר און

בימים ראשון ושני תיבדק המערכת באזור רמלה; ביום שלישי בתל אביב-יפו, חיפה, עכו, נהריה, כרמיאל, צפת, כפר סבא, יהוד, נתניה, אשדוד, אשקלון, קריית גת, שדרות ונתיבות; ביום רביעי תיבדק המערכת ביישובים ראשון לציון, רחובות, יבנה, גדרה, מזכרת בתיה, שדה בוקר, מצפה רמון, דימונה, ירוחם, קריית שמונה, מטולה, יסוד המעלה וטבריה. ואילו ביום חמישי יישלחו הודעות למתגוררים בירושלים, מודיעין, מבשרת ציון, בית שמש, אופקים, נתיבות, להבים, ערד, עין גדי, עפולה, חדרה, נצרת עילית וזכרון יעקב. בנוסף, בין השעות 10:00-12:00 ביום חמישי תיבחן המערכת בפריסה ארצית, והודעות יישלחו לטלפונים בכל רחבי הארץ.

הניסוי הנוכחי הוא האחרון בדרך להכרזה על "מסר אישי" כמבצעית ומוכנה להפעלה, לקראת חודש ספטמבר הקרוב. הניסוי מגיע לאחר דיון שהתקיים לפני כשבועיים במשרד התקשורת, לאור קשיים שהערימו חברות הסלולר על הפעלת המערכת, המשדרת אותות בשידור שנקרא cell broadcast. החברות טענו כי הפעלת המערכת, השולחת הודעה המופיעה על גבי צג הטלפון הסלולרי, עלולה לזרוע פאניקה, ועל כן על משרד הביטחון לשפות את החברות במקרה של תביעה. לאחר דיונים בנושא וכן חוות דעת משפטית, סוכם כי כמו שבמקרה של אזעקות שווא לא ניתן פיצוי, גם במקרה הנ"ל לא יינתן פיצוי.

נושא משפטי נוסף שנידון היה אם שידור ההודעה על גבי המסך הסלולרי נחשב להודעת זבל (ספאם), אך מאחר וזה מוגדר כשירות "מציל חיים", פיקוד העורף יוכל להשתמש בו לשירותיו, אך ורק במקרה של הודעות חירום. בפיקוד העורף שוקדים כעת על ניסוח הודעה מתאימה בשעת חירום, שתופץ ותזהיר כי בעל הטלפון נכנס, לדוגמה, לאזור נפילת טיל, או שישנה התרעה מפני נפילת טיל באזור.

פיקוד העורף תרגל בחודשים האחרונים כמה פעמים את המערכת, בין היתר בחודש יוני ובחודש מאי האחרון. אחד התחומים שקיבל חיזוק משמעותי בתקופת הניסויים היה האפשרות להשתלטות עוינת מרחוק על המערכת. "אם מישהו ישתלט על המערכת מרחוק, לא יפעיל אותן בשעת חירום או להפך – יפעיל אותן ללא הרף, זה מסוכן ביותר. אנחנו חייבים להיות עמידים נגד זה", הסביר באחרונה קצין בפיקוד העורף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ