שב"חית |

האם הפלסטינים מתכננים מבצע "חומה ומגדל" בשטח C?

ראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד, הודיע שהכפרים הקטנים בדרום הר חברון יהפכו למועצות מקומיות - כלומר לישויות משפטיות - ושיוכנו להם תוכניות מתאר

עמירה הס
עמירה הס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

"איך אפשר לראות את זה ולשמור על שפה דיפלומטית", שאלתי בלי לצפות לתשובה משלושת הדיפלומטים האירופים שבמכוניתם נסעתי בדרום הר חברון ביום רביעי שעבר. ב"זה" התכוונתי לניגוד מעורר הקבס בין הירוק השופע בהתנחלויות ושפע תוספות הבנייה ליהודים לבין שפע צווי ההריסה לחושות ולאוהלים, שבהם חיים הפלסטינים על אדמתם שלהם, ול-30 ליטר המים לנפש פלסטינית ביום (קרי: סירוב ישראל לחברם לרשת אספקת המים).

שאלה זו הפרה את השתיקה שנפלה ברכב כאשר עזבנו את כפר המערות ג'ינבה - גילו כגיל מדינת ישראל כפול שלוש והוא עומד עכשיו מול איום הריסה סופני. להפתעתי אחד מהשלושה ענה: "זה קשה מאוד (לשמור על שפה דיפלומטית)". באותו סיור, שבו השתתפו כ-15 דיפלומטים בעשרה רכבי-שטח, אמר הקונסול הכללי הבריטי וינסנט פין, שהאיחוד האירופי יעקוב מקרוב אחר העתירות של ג'ינבה ושאר הכפרים נגד הריסתם (על פי החלטת שר הביטחון אהוד ברק, ע"ה). אולי פין כבר שמע ששופטי בג"ץ עוזי פוגלמן, אסתר חיות ויצחק עמית הורו ביום חמישי על מחיקת העתירות שהוגשו אי-אז בשנת 2000 נגד הפינוי בכפייה של תושבי 12 הכפרים ששטח אש 918 התביית על מערותיהם. בית המשפט הנכבד מבקש מהעותרים ומעורכי דינם לחבר עתירות חדשות עד 1 בנובמבר, כשיפוגו צווי הביניים שהוצאו נגד הגירוש. האם המחיקה נועדה להכביד על העותרים או שהיא נובעת מיושנה של העתירה וממתן הזדמנות לשפרה? המשפטנים בבריסל ובהאג תוהים כמונו.

מסמכי האיחוד האירופי נזקקים באחרונה יותר ויותר למלים "טרנספר בכפייה": בוטה יותר מ"פינוי", מדויק פחות מ"גירוש". אבל הפסקה הבאה בהודעה לעיתונות שפירסמה משלחת נציגי האיחוד אחרי סיורה בדרום הר חברון, ברורה: "האיחוד האירופי קורא לישראל לעמוד בהתחייבויותיה באשר לתנאי החיים של האוכלוסייה הפלסטינית בשטח C, באמצעות תפנית במדיניותה, שמשמעה האצה במתן אישורים לתוכניות מתאר פלסטיניות, עצירת הטרנספר בכפייה של אוכלוסייה והריסת בתים ותשתית של הפלסטינים, פישוט ההליכים המינהליים לקבלת אישורי בנייה, הבטחת גישה למים והיענות לצרכים הומניטריים".

"שטח C" הוא הרבה יותר מכ-150 אלף הפלסטינים שחיים בו בתנאים המבישים והמגבילים-בכוונה שרקח המוח הישראלי. "בלעדי שטח C", אמר לי דיפלומט שלא השתתף בסיור, "ברור שאין מדינה פלסטינית. והרי אנחנו תורמים מיליארדי דולרים כדי להבטיח הקמתה של מדינה פלסטינית לצד ישראל. אנחנו יודעים שתרומותינו איפשרו לישראל לקיים כיבוש בר-קיימא וזול. החלטנו לשאת בתשלום, כי הובטח לנו שזו הדרך לשלום. קרב היום שבו נצטרך להסביר למשלמי המסים שלנו מדוע הם ממשיכים לממן פרויקט שכשל".

סלאם פיאד בכפר המערות מופקרה. האיחוד האירופי מדבר כבר על "טרנספר בכפייה" צילום: גיא, תעאיוש ורבנים לזכויות האדם

את ההתניה בין "C" ל"מדינה פלסטינית" ול"שלום" עשה בפעם המיליון גם ראש ממשלת הרשות, סלאם פיאד, כשדיבר באותו יום רביעי לקהל של תושבי האזור הפלסטינים, שבהם התערבבו הדיפלומטים. זה היה באוהל רחב בכפר המערות הקטן מופקרה.

האם האיחוד האירופי מוכן למעשים כלשהם, שיבהירו לישראל ולישראלים שהוא רציני? בזהירות חצי-דיפלומטית מתחו הדיפלומטים ביקורת על הרשות בשל חוסר המעש שלה באזור C. "לפני שאנחנו עושים משהו, על הרשות הפלסטינית לפעול", הם אמרו בסיור. לפי הסכם אוסלו, "C", בתור שטח באחריות ישראלית אזרחית וביטחונית, היה אמור להיות קטגוריה זמנית, שתיעלם ב-1999. הנהגת הרשות לא כללה אותו בתכנוניה ובבקשותיה למימון מיזמי בנייה - גם כשהתברר לה שבשביל ישראל הזמניות היא מצב של קבע.

פיאד הרים את הכפפה. במופקרה הוא הודיע, שהכפרים הקטנים בדרום הר חברון ייהפכו למועצות מקומיות - כלומר לישויות משפטיות - ושיוכנו להם תוכניות מתאר. מדינות האיחוד כבר רמזו על נכונותן לסייע בהקמת תשתיות ופיתוח בהתאם לתוכניות מתאר פלסטיניות.

בעיה קטנה: תוכניות מתאר פלסטיניות ויישומן בשטח סותרים את עצם השליטה הישראלית (הזמנית הקבועה) ב"C". האם הודעת פיאד מבשרת שהרשות הפלסטינית החליטה לצאת לעימות תכנוני גלוי עם המינהל האזרחי? האם נראה פעולות "חומה ומגדל" ברחבי C, אינתיפאדה תכנונית, שבה המוני דחפורים פלסטיניים מפנים טרשים (הסולר במימון המדינות התורמות), עשרות משאיות מובילות עוד מערכות אנרגיית-שמש (במימון כנ"ל), ובכירי המנגנונים הביטחוניים הפלסטינים זונחים את המשרדים הממוזגים של התיאום הביטחוני עם ישראל ויחד עם עשרות אלפי שוטריהם מדרימים לג'ינבה ולסוסיא כדי לבנות מרפאות וגני ילדים ולגונן בגופם ובמדיהם על הנהגים והבנאים והתושבים? נחכה ונראה.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ