עצומה קוראת לטייסים: סרבו פקודה לתקוף באיראן - מדיני ביטחוני - הארץ

עצומה קוראת לטייסים: סרבו פקודה לתקוף באיראן

עד כה חתמו על העצומה 400 בני אדם בהם פרופסורים למשפט. ארגון רופאים לזכויות אדם שלח מכתב לנתניהו וברק המזהיר מהשלכות תקיפה אפשרית

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
תומר זרחין
דן אבן

מעל 400 בני אדם, בהם המשפטנים הפרופסורים מני מאוטנר וחיים גנז מאוניברסיטת תל אביב, חתמו בימים האחרונים על עצומה הקוראת לטייסי צה"ל לסרב פקודה ולא לתקוף באיראן אם יידרשו לעשות זאת. החותמים על העצומה סבורים כי ההחלטה של מקבלי ההחלטות לצאת למתקפה באיראן הינה "החלטה מוטעית והרפתקנית", שלא תמנע את תוכנית הגרעין האיראנית, אלא רק תעכב אותה במחיר מופקע. במקביל, שלחו היום (שלישי) רופאים בכירים במערכת הבריאות מכתב לראש הממשלה ולשר הביטחון, שבו הם מביעים חשש מהשלכות של תקיפה אפשרית. על העצומה פורסם לראשונה בעיתון "מקור ראשון".

"יש לכם אפשרות להגיד 'לא'", נכתב בעצומה הפונה לטייסים. "אפשרות בהחלט לא פשוטה, שכרוכות בה דילמות מקצועיות ומוסריות, וסיכונים של אובדן קריירה, החשובה ויקרה לכם מאד ואולי גם של העמדה לדין. אף על פי כן, חובה עליכם לשקול בכובד ראש וברצינות את הברירה הזאת, לשקול בכובד ראש וברצינות את האפשרות שבאמירת המלה הקטנה 'לא' תעשו שירות חשוב וחיוני למדינת ישראל וכל היושבים בה – שירות גדול לאין שיעור ממה שתעשו בציות עיוור לפקודה המסוימת הזאת", נכתב בעצומה.

"התקפה על מתקנים גרעיניים באיראן עלולה לגרום לפיזור חומרים רדיואקטיביים בקרב אוכלוסייה אזרחית, ובמקרה זה עלולה ישראל כמדינה ועלולים מבצעי ההפצצה כבודדים (ואתם ביניהם) להיות מואשמים בפשעי מלחמה", נכתב בעצומה.

פרופ' מני מאוטנר, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, הוא אחד המשפטנים החתומים על העצומה. "הניסיון מלמד", אומר מאוטנר, "שלא אחת אתה מתבקש לחתום על עצומה שאתה מזדהה עם תכניה העיקריים וכוונותיה, גם אם לא עם כל האמור בה, וגם אם לא עם כל ניסוחיה. אני חושב שהכתובת צריכה להיות הממשלה, ולא הטייסים. כמו כן, לפי הבנתי את דיני המלחמה, אין בעיה משפטית בהפצצה. אבל היו בעצומה דברים רבים אחרים שאני מזדהה עמם, בעיקר הדגשת הסכנות החמורות שפעולה כזו, הנעשית בלא שיתוף פעולה עם ארצות הברית, עשויה להביא על ישראל. סכנות אלה הן בעיני חסרות תקדים, גם כשאני מביא בחשבון את האסון הנורא של מלחמת יום הכיפורים. לכן חתמתי על העצומה. זמנים בלתי רגילים מחייבים צעדים בלתי רגילים".

מטוסי חיל האוויר מדגימים תדלוק אווירי במהלך טקס סיום קורס טיסצילום: אילן אסייג

פרופ' חיים גנז, מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, חושב שהפקודה לתקוף באיראן הינה פקודה בלתי חוקית. "בנסיבות הנתונות", אומר גנז, "בזמן שלא מוצו כל האפשרויות שאנו שומעים עליהן בתקשורת למנוע מאיראן לפתח פצצה הגרעינית, אין הצדקה בפתיחה במלחמה. ברור שתוצאותיה של מלחמה כזאת יהיו הרסניות בכל מובן שהוא. מדובר במלחמה שבאופן מובהק אינה צודקת. אני חושב שיש דגל שחור מעל הפקודה הזאת".

מאחורי היוזמה עומדים ורדית שלפי, שהיתה מיוזמי מכתב האמנים נגד ההופעות באריאל. ועפר ניימן, פעיל שמאל ומעורכי המגזין המקוון 'הכיבוש'. "יש הרבה קמפיינים נגד המלחמה עם איראן, וכולם פונים לדרג של מקבלי ההחלטות", אמרה שלפי. "אף אחד לא פונה לדרג המבצע, לטייסים. בנוסף, הייחוד בעצומה שלנו הוא בכך שאנחנו לראשונה מזהירים מפני פגיעה באוכלוסייה אזרחית איראנית חפה מפשע ומזהירים את הטייסים שהם חשופים לאישומים בפשעי מלחמה". שלפי הופתעה מהתמיכה לה זכתה העצומה, שכן לדבריה, בציבור העצומה נחשבת ל"רדיקאלית".

במקביל, חברי הנהלת ארגון רופאים לזכויות אדם, ובהם בכירים במערכת הבריאות, שלחו היום מכתב המתנגד לתקיפה באיראן לראש ממשלה בנימין נתניהו, המחזיק גם בתיק הבריאות, ולשר הביטחון אהוד ברק. במכתב הנושא את הכותרת 'קריאה אחרונה לפני יציאה למלחמה'. "אם נמשיל את המדינה לאנייה, הרי שאתם הקברניטים אחוזים בהגה השלטון, ומוליכים את האנייה ואת נוסעיה לעבר קרחון עצום ממדים".

הרופאים מתריעים כי תקיפה באיראן צפויה לגרום מלחמה שמחירה מאות הרוגים, לפי הערכות משרד הביטחון. "מומחי חקר ביצועים מתעלמים מהעובדה שמאחורי מאות הרוגים (במקרה הטוב) עומדים בני משפחה ומכרים, ציבור שיגיע לכדי אלפים שייאלצו להתמודד עם שכול וכאב", מתריעים הרופאים,
ומתריעים כי המלחמה אף צפויה להוביל לאלפים רבים שיסבלו מפגיעות שונות, טראומה ופוסט טראומה.

על המכתב חתומים בין השאר יושבי הראש של ארגון רופאים לזכויות אדם פרופ' רפאל ולדן, המשמש גם סגן מנהל בית החולים הכללי שיבא וד"ר גרסיאלה כרמון, פסיכיאטרית ומנהלת מרפאה לבריאות הנפש באום אל פחם; נשיאת הארגון ד"ר רוחמה מרטון; ושורת רופאים וחוקרי רפואה, לרבות פרופ' צבי בנטואיץ' מאוניברסיטת בן גוריון, ממקימי הוועד למלחמה באיידס; פרופ' שאול דולברג, יו"ר איגוד רופאי הפגיות (נאונטולוגים) ומנהל מחלקת יילודים ופגים בבית חולים איכילוב; ופרופ' נדב דוידוביץ, חוקר מהמחלקה לניהול מערכות בריאות באוניברסיטת בן גוריון.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ