סדרות השבי בצה"ל שונו בעקבות מידע שמסר גלעד שליט

שבוע השבי שעוברים חניכי קורס טיס וחיילי היחידות המיוחדות עודכן לאחרונה בשל המידע הרב שאגר שליט ותנאי השבי בהם היה נתון

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

צה"ל ערך לאחרונה שינויים במתכונת סדרות השבי המועברות לחיילים בקורס טיס וללוחמים ביחידות סיירת מטכ"ל, שייטת 13 ושלדג. על השינויים, שנועדו להכין את החיילים טוב יותר למצב בו ייתכן וייפלו בשבי, הוחלט בעקבות מידע שמסר גלעד שליט, ששוחרר לפני פחות משנה משבי חמאס. 

בצה"ל לא מסרו פרטים אודות השינויים המתבססים על הפרטים שמסר שליט לאחר שחרורו, אך יש להניח כי הם אינם קשורים ללחץ הפיזי בו נתונים החיילים הנמצאים בסדנת השבי, אלא דווקא לבידוד בו הם מצויים. מעכשיו סדרת השבי תכשיר את החיילים ולא תמיין אותם – משמעות הדבר היא שילווה לכל אחד מהחיילים חונך צמוד בזמן שבוע השבי.

לפני כחמישה חודשים הסתיים התחקור שנערך לשליט אחרי חזרתו ארצה. במערכת הביטחון הופתעו אז מהפרטים הרבים שצבר שליט וציינו כי הוא גילה תשומת לב לפרטים רבים. הפרטים שמסר סייעו לצה"ל להשלים את עבודת הצוות המיוחד שהוקם לבחינת המענה המבצעי לאירועי חטיפות, בראשותו עמד תא"ל נועם תיבון (כיום אלוף, המשמש בתפקיד מפקד הגיס הצפוני).

גלעד שליט בקלטת מ-2009

לאורך השנים חל שינוי משמעותי באופן בו מתבצעות סדרות השבי. ותיקי היחידות המיוחדות בצה"ל תיארו בעבר התעללות של ממש שכללה מכות חשמל, הרעבה ואלימות, שהובילו למצבים נפשיים מורכבים. הסיפורים הללו גרמו ללחץ גדול בקרב הלוחמים הצעירים לפני המועד המתוכנן של סדרות השבי.

לפני כשנתיים אף ברח לוחם מסיירת מטכ"ל בימיה הראשונים של סדרת השבי. כיום, הסדרה (המכונה "שבוע שבי") לא כוללת התעללות ואף מתנהלת בפיקוח צמוד של גורמי בריאות נפש אך היא עדיין נחשבת לקשה מאוד - מנטאלית ופיזית. לאחר סיום סדרת השבי מקבלים הלוחמים פרק זמן המיועד להתאוששות, ורק לאחר מכן יוצאים לבתיהם וחוזרים למסגרת הקורס או המסלול הרגילה.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ