חיים לוינסון
חיים לוינסון

המדינה הודיעה היום (שני) לבג"ץ כי המדינה תסכים להשאיר מספר מצומצם של מבנים ללא דיירים במאחז מגרון, שבג"ץ קבע כי יש לפנותו כיוון שהוא בנוי על קרקע פלסטינית פרטית. תשובת המדינה ניתנה בעתירת 17 מתושבי המאחז, הטוענים כי לאחרונה רכשו חלק מאדמות המאחז: חלקות מספר 2, 10 ו-23.

בחודש האחרון, בלחץ המתנחלים ושרים המזוהים עימם, נבדק אם ניתן להכשיר רטרואקטיבית חלק מהבנייה במאחז. בתשובת המדינה נכתב כי "על פי הנתונים שהציגו אנשי התכנון והמקרקעין של המינהל בפני היועץ המשפטי לממשלה, אין דרכים ציבוריות שאינן עוברות על מקרקעין פרטיים המאפשרות גישה לחלקות. קבלת בקשת העותרים להתיר להם להמשיך ולהתגורר על חלקות אלה משמעה פגיעה יומיומית בקניין פרטי פלסטיני בשטח המאחז מגרון ובסביבתו".

בהתייחס ספציפית לחלקות, נכתב כי גודלה של חלקה 2 לא מאפשר לבצע בה הסדרה תכנונית. לגבי חלקה 23, המתנחלים רכשו רק רבע ממנה, והמשך המגורים שלהם במקום יפגע בזכות הקניין של שאר הבעלים. לגבי חלקה 10, הדרך למקום עוברת על קרקע פרטית. עם זאת, המדינה תסכים, כאמור, להשארת המבנים ריקים במקום, ונימקה זאת בנימוק מפותל לפיו "בעקבות העדכון שקיבל היועץ המשפטי לממשלה מראש אגף חקירות אודות מצב החקירה (שבודקת אם ההעסקאות מזויפות. ח"ל), המדינה סבורה שיש מקום שבית המשפט יורה על דחיית השלמת ביצוע פסק הדין, למשך שלושה חודשים כדי לאפשר את השלמת החקירה, השלמת הבדיקה במחלוקת הקניינית וכדי לאפשר בחינה של האפשרויות התכנוניות".

מבנה במאחז מגרוןצילום: אי-פי

עוד נכתב בתשובת המדינה כי "נזכיר, כל המבנים במגרון הם בלתי חוקיים, שהוצאו נגדם צווי הריסה כבר לפני שנים ארוכות". לתשובה צורף תצהיר מהשר בני בגין, שכותב כי העמדה שהוגשה משקפת את עמדת ראש הממשלה ושר הביטחון. בגין לא הזכיר את ועדת השרים לענייני התיישבות, לנוכח חילוקי הדעות המהותיים בין שרי הוועדה לבין פרקליטות המדינה בעניין זה.

בתשובתה, לא נוקטת המדינה בתאריך יעד לפינוי מגרון. נכון לעכשיו הפינוי מוקפא, עד לדיון בעניין בבג"ץ ב-28 לחודש – אז יתנו השופטים תאריך יעד לפינוי המאחז.

יו"ר מועצת יש"ע דני דיין אמר בתגובה לתשובת המדינה: "הדיון בבג"ץ בעוד 8 ימים יהיה מקרה מבחן לבג"ץ. אם בג"ץ יפסוק הפעם באופן עצמאי כמתחייב מן הדין ומן הצדק גם כשזה לטובת 'מתנחלים' למרות עמדת המדינה - הוא יחזיר לעצמו משהו מכבודו האבוד. ועל כבודה האבוד של ממשלה שמובלת על ידי הפרקליטות - עדיף לא לדבר".

תושבי המאחז מגרון מסרו בתגובה כי "השאלה 'מי כאן המדינה?' מתחדדת היום מאוד. שופטי בג"ץ עומדים היום בפני הכרעה קשה - האם לאמץ החלטת ממשלה אחראית בתוקף המעוניינת להשאיר במקומו ישוב שנרכש, או ללכת לצידה של הפרקליטות ולגרור את ממשלת ישראל לפינוי בכוח של אזרחים הגונים ונאמנים ולפנות יישוב שלם בגלל שביל קטן".

מזכ"ל "שלום עכשיו", יריב אופנהיימר, מסר כי "הממשלה שוב נכנעת למכבש הלחצים של אנשי מגרון. ולאחר השקעה של קרוב למאה מיליון שקלים על שני אתרים חלופיים, היא נמנעת מלהתחייב לקיים את פסיקת בג"ץ ולפנות את המאחז כליל. תשובת המדינה היא עלבון לשלטון החוק ומביישת את כותביה".


הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ