הקרב על עמדת הרב

בכירים במערכת הביטחון דנו עם הרב עובדיה יוסף על תקיפה באיראן

בעוד שחלק מהבכירים קראו למנהיגה הרוחני של ש"ס להתנגד לתקיפה, במערכת הפוליטית מעריכים כי נתניהו מנסה להשפיע עליו לתמוך במהלך

יאיר אטינגר
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
יאיר אטינגר

כמה בכירים במערכת הביטחון הגיעו בשבועות האחרונים לביתו של מנהיג ש"ס הרב עובדיה יוסף, עדכנו אותו במידע על תוכנית הגרעין האיראנית, וניסו לשכנע אותו לתמוך או להתנגד - כל אחד לפי דעתו - בתקיפה ישראלית באיראן.

בין האורחים האחרונים בבית הרב שבשכונת הר נוף בירושלים, היה ראש המועצה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור. הוא הגיע יחד עם יו"ר ש"ס אלי ישי לביתו של הרב ביום שישי האחרון, ושוחח עמם במשך כשעה על תוכנית הגרעין האיראנית. להערכת גורמים במערכת הפוליטית, הביקור היה חלק ממאמציו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להבטיח תמיכה בתקיפה ישראלית בפורום התשיעייה - בו חבר ישי. ישי, שטס אתמול לארה"ב בשליחות הרב עובדיה יוסף, נחשב כמי שמתנגד לתקיפה ישראלית בנסיבות הנוכחיות, אף כי הוא לא התבטא בנושא בפומבי.

ביקורו של עמידרור, שנחשף באתר "כיכר השבת", הוא רק אחד מסדרה של מפגשים בין הרב עובדיה לבין נושאי תפקידים במערכת הביטחון. ל"הארץ" נודע כי בשבועות האחרונים הגיעו אל הרב גם גורמים המתנגדים לתקיפה. מהן תוצאת הניסיונות לשכנע את הרב? קשה לדעת, שכן יום למחרת הפגישה עם עמידרור, במוצאי שבת, אמר הרב בשיעורו השבועי: "כבודכם יודע באיזה מצב אנחנו, יש רשעים, איראן, עומדים להשמידנו (...) צריכים לעמוד בתפילה לפני הקב"ה בכל לבנו. אם בכל ימים נוראים אנחנו מתפללים בכוונה, כל שכן בימים הנוראים שבאים עלינו לשלום. אנחנו בסכנה, כולנו בסכנה, צריך להרבות בתפילות. אין לנו על מי להישען אלא על אבינו שבשמיים".

משמאל לימין: עובדיה יוסף, נתניהו וישי, לפני שנה וחציצילום: תומר אפלבאום

ראש המטות המשולבים, הגנרל מרטין דמפסי, אמר הלילה כי ארה"ב וישראל מפרשות באופן שונה דו"חות מודיעין דומים ביחס לתוכנית הגרעין האיראנית. עם הגעתו לביקור באפגניסטאן הוסיף דמפסי שישראל רואה בשאיפותיה הגרעיניות של איראן איום הדורש טיפול דחוף ביותר כי הן עלולות לסכן את קיומה. דמפסי הוסיף כי הוא מקיים מדי שבוע שיחות בנושא עם עמיתו הישראלי, הרמטכ"ל בני גנץ.

"אנו משווים מידע מודיעיני ומשוחחים על ההשלכות האזוריות. אנו מסכימים שהשעונים של שנינו נעים בקצב שונה. הם (הישראלים) חיים עם דאגה קיומית ואנחנו לא", אמר דמפסי. הוא התייחס גם לפרסומים הרבים בישראל ביחס לאפשרות שישראל תתקוף באיראן ללא סיוע אמריקאי ואמר כי "איננו חש לחץ" מצדה של ישראל. הוא שב וחזר על הערכתו כי תקיפה ישראלית רק תעכב את תוכנית הגרעין האיראנית.


תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ