ברק נגד ליברמן: הקריאה להדחת עבאס פוגעת באינטרס שלנו

שר הביטחון מתח ביקורת על דבריו של שר החוץ וטען כי המכתב יביא להחרפת המצב מול הפלסטינים. שר החוץ בתגובה: אבו מאזן מעודד טרור ביהודה ושומרון

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שר הביטחון אהוד ברק מתח אתמול ביקורת חריפה על המכתב ששיגר שר החוץ אביגדור ליברמן לשרי החוץ של הקוורטט, ובו קרא לקיים בחירות ברשות הפלסטינית כדי להחליף את יו"ר הרשות מחמוד עבאס (אבו-מאזן). "המכתב הזה פוגע באינטרס הישראלי ורק יביא להחרפת המצב מול הפלסטינים. זו מדיניות שגויה לעומקה", אמר ברק בשיחה סגורה.

בתגובה לדברי ברק אמר הבוקר שר החוץ בראיון לקול ישראל כי "אבו מאזן העניק מענקים ודירות לרוצחים ששוחררו בעסקת שליט. הוא מוביל הסתה נגד ישראל בזירה הבינלאומית ומאשים אותנו בפשעי מלחמה. אבו מאזן מעודד טרור ביהודה ושומרון ומעולם לא התקיים על כך דיון עמוק ורציני".

אתמול נחשף ב"הארץ" המכתב ששלח ליברמן לשרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון, שרת החוץ של האיחוד האירופי קתרין אשטון, שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב ומזכ"ל האו"ם באן קי-מון. במכתב טען ליברמן כי "יש ברשות הפלסטינית ממשלה רודנית ונגועה בשחיתות", וכן כי אבו-מאזן הוא מכשול לשלום. הוא הציע לקיים בחירות ברשות כדי לבחור הנהגה חדשה "לגיטימית ומציאותית יותר".

אביגדור ליברמן ואהוד ברקצילום: פלאש 90

במהלך השיחה יצא ברק נגד הרושם שלטענתו נותר מהמכתב ולפיו ישראל מתערבת בפוליטיקה הפלסטינית. "לא צריך להודיע לשכנים מתי צריך לעשות בחירות או מה צריכות להיות התוצאות שלהן", אמר ברק. "ואם יהיו בחירות - אולי אבו-מאזן ייבחר שוב".

ברק הדגיש בשיחה הסגורה אתמול כי באף דיון בנושא הפלסטיני שבו נכח מאז הקמת הממשלה לא עלתה עמדה שקרובה אפילו לזו שהציג ליברמן במכתבו. "כל המדיניות שמתוארת במכתב של ליברמן עלולה להוביל לנבואה שמאיימת להגשים את עצמה", אמר ברק. "ליברמן רוצה שאבו-מאזן ילך הביתה, אבל מי האלטרנטיבה? אין שם במקום אבו-מאזן מפלגה ליברלית נורבגית. מי שעלול לעלות לשלטון זה החמאס. זה יהיה יותר טוב לישראל? זה לא מקרה שקשה לשכנע את שרי החוץ במערב".

לטענת ליברמן, "אבו מאזן אינו מעוניין בשלום אמיתי". בהתייחס למכתב ששיגר לקוורטט אמר כי "מה שמחייב אותי זה החלטות ממשלה ועמדתי אינה סותרת החלטת ממשלה כלשהי".

לדברי פקיד ישראלי בכיר, כמעט מדי שבוע מקבל ברק סקירות בכתב ובעל פה מאגפי המודיעין והתכנון בצה"ל, ממתאם הפעולות בשטחים ומשירות הביטחון הכללי, שמתריעות מפני המשך הקיפאון המדיני והשלכותיו השליליות על המצב הביטחוני בגדה המערבית.

בשלושת החודשים האחרונים פנה ברק כמה פעמים לראש הממשלה בנימין נתניהו וביקש לכנס דיון מקיף בקבינט המדיני-ביטחוני סביב הקיפאון המדיני עם הפלסטינים. ברק חזר והציג את בקשתו במליאת הממשלה לפני כשבועיים.

לקראת חודש ספטמבר מגבירים הפלסטינים את הכנותיהם לחידוש המהלך החד-צדדי בעצרת הכללית של האו"ם, שאותו החלו בשנה שעברה. חרף זאת, עד כה עדיין לא נקבע מועד לדיון בקבינט או בפורום התשיעייה בסוגיה הפלסטינית.

שר הביטחון אמר עוד כי יו"ר הרשות הפלסטינית נושא בחלק גדול מהאחריות לקיפאון בתהליך השלום עם ישראל. בתחילת השבוע ברק התקשר לאבו-מאזן כדי לאחל לו חג שמח לרגל עיד אל-פיטר וניסה שוב לשכנע אותו לחדול מסירובו לחדש את המו"מ עם ישראל.

ברק הדגיש כי אבו-מאזן מתרחק מטרור ובונה כוחות ביטחון שפועלים בתיאום עם ישראל כדי לסכל פיגועים. "החיים זה עניין של אלטרנטיבות", אמר ברק בשיחה הסגורה. "אבו-מאזן הוא לא ציוני. הוא לא התפקד לישראל ביתנו וגם לא למפלגת העצמאות. יש לנו ביקורת עליו בנושא ההסתה ובסוגיות אחרות, אבל שאנחנו ניזום להדיח אותו - זה מוזר".

ברק הזהיר בשיחה כי מדיניות כמו זו שמציע ליברמן במכתבו עלולה לגרום להקצנה בצד הפלסטיני בצורה שלא תאפשר כל התקדמות מדינית. "אנחנו באמת רוצים שלא יהיה פתרון?", אמר ברק. "אם אין התקדמות לעבר שתי מדינות, אז בעצם אנחנו פותחים את הדלת למדינה דו-לאומית. מישהו חושב שזה טוב לישראל?".

ראש הממשלה בנימין נתניהו התנער אתמול גם הוא ממכתבו של ליברמן. "מכתבו של שר החוץ אינו מייצג את עמדת ראש הממשלה או את עמדת הממשלה", מסר בכיר בלשכת ראש הממשלה, "ראש הממשלה מסכים שאבו-מאזן מערים קשיים במשא ומתן, אבל הוא מתכוון להמשיך במאמצים לקדם את הדיאלוג עם הפלסטינים". 

נתניהו הואשם בשבועות האחרונים כי הוא מתערב בצורה גסה בבחירות לנשיאות ארה"ב, במיוחד על רקע קבלת הפנים הלבבית והחיבוק החם שהעניק למועמד הרפובליקני מיט רומני בעת ביקורו בישראל. חרף זאת אמרו אתמול בלשכת ראש הממשלה ביחס למכתבו של ליברמן כי "ישראל אינה מתערבת בבחירות במקומות אחרים".

הרשות הפלסטינית זעמה על מכתבו של ליברמן. דוברו של אבו-מאזן, נביל אבו-רודינה, אמר כי דברי שר החוץ הם ״הסתה שמעודדת אווירת אלימות וחוסר יציבות" וכן מהווים התערבות בוטה בעניינים פלסטינים פנימיים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ