תושבי גבעת אסף נגד הסכם מגרון: מסכן את ההתיישבות

מתנחלי מאחז גבעת אסף הסמוך למגרון, שצפוי גם הוא לפינוי בחודשים הקרובים, שיגרו מכתב לשכניהם בו הם מאשימים אותם כי יצרו "תקדים שלילי"

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים לוינסון

עימות בין מתנחלי המאחזים: מתנחלי גבעת אסף מאשימים את מתנחלי מגרון כי התנהלותם מול המדינה פוגעת בהתיישבות ותביא לפינוי מאחזים נוספים. במכתב ששלחו אנשי גבעת אסף לשכניהם במגרון, הם כותבים כי "במקום שהסכם מגרון יהיה תקדים חיובי להתיישבות, הפך הוא להיות תקדים שלילי". 

מאחז גבעת אסף, שנמצא סמוך למגרון, נבנה גם הוא על אדמות פלסטיניות פרטיות, למעט חלק קטן שלגביו נטען באחרונה שנרכש. המאחז אמור היה להתפנות ביוני האחרון, אך ברגע האחרון ביקשה המדינה לדחות את הפינוי עד לסוף ינואר.

המכתב ששלחו אנשי המאחז, על רקע עתירת אנשי מגרון לבג"ץ ולקראת הכרעה בתיק ביום שלישי הקרוב, מלמד על הקרע כיום בהתנחלויות בין הגישה הפשרנית לגישה המיליטנטית. קרע זה בלט במיוחד במאבק על פינוי גבעת האולפנה - לאחר שרב ההתנחלות בית-אל, זלמן ברוך מלמד, שתחילה הבטיח מאבק נגד הפינוי, התפשר לבסוף תמורת 300 יחידות דיור, דבר שגרר ביקורת קשה של רבנים אחרים ופעילים בימין.

פריקת הקראווילות בשכונה החלופית של מגרון, יוני 2012צילום: שירן גרנות

"הגעתם להסכם (עם המדינה) שטענתם שטוב להתיישבות – שימור הנוכחות היהודית על הרכש, שימור הנוכחות האזרחית במגרון, ושינוי מהותי ביחס המדינה לשימוש באדמות נפקדים", כתבו אנשי מאחז גבעת אסף, ואולם ציינו כי "לאחר זמן התברר שהפרקליטות איננה מתכוונת לאפשר נוכחות במקום, לא אזרחית ואף לא צבאית, ואפילו לא על אדמות נפקדים. 'אדמות נפקדים דינן כאדמה פרטית'. למשפט זה ישנה השלכה מהותית גם על יישובנו גבעת אסף".

עוד כותבים התושבים כי "לאחר מכן רכשתם קרקעות במגרון ועתרתם לבג"ץ בדרישה להשארת מרבית היישוב על מקומו. וזאת למרות שידעתם כי טענה זו שלכם, על רקע ההסכם שחתמתם, סיכוייה להתקבל נמוכים ביותר. כעת הפרקליטות החליטה כי לא תתאפשר כלל נוכחות יהודית במגרון – גם לא על הקרקעות אשר רכשתם בעמל רב. להחלטה זו יש השלכות עצומות על כלל ההתיישבות ובוודאי על היישובים הבאים בתור, כגון עמונה וגבעת אסף הנמצאים בסטטוס דומה לקרקעות שלכם". בסיום המכתב קוראים תושבי גבעת אסף למאבק. "הודיעו מיד קבל עם ועולם כי 17 המשפחות נשארות בבתיהן וקוראות לכל עמך בית ישראל להיאבק".

לחצו להגדלה

יש לציין כי לעת עתה, עד לדיון בעתירת 17 מתושבי מגרון ביום שלישי בבג"ץ, לא מקיימים יתר התושבים את ההסכם שחתמו עם המדינה ולא עוברים מרצון למחנה שהוכן עבורם בסמוך בעלות של 33 מיליון שקל. המדינה הודיעה כבר לתושבים שללא מילוי חובתם, לא תוכל להתייצב לצד העותרים. דובר מגרון איתי חמו מסר בתגובה כי "קריאתם של תושבי הישוב גבעת אסף מוכיחה שוב, שהליכוד מתנתק מערכי הימין ועושה יד אחת עם פרקליטי המדינה להרוס יישובים. על שופטי בג"ץ מוטלת האחריות המוסרית להגן על הקניין של אזרחי ישראל באשר הם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ