איראן הוסיפה מאות צנטריפוגות למתקן ליד קום

מקורות בסבא"א מסרו לרויטרס כי האיראנים מגבירים את היקף הפעילות במתקן התת קרקעי פורדו. גבי אשכנזי: ישראל עוד לא בדרך לתקיפה באיראן

רויטרס
אי-פי
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטרס
אי-פי
גילי כהן

איראן הוסיפה צנטריפוגות רבות למתקן העשרת האורניום "פורדו" שליד העיר קום, כך דיווחה היום (חמישי) סוכנות הידיעות רויטרס. "על פי הבנתנו הם ממשיכים להתקין", אמר גורם בווינה לסוכנות הידיעות. עם זאת, הוא ציין כי הצנטריפוגות החדשות עדיין לא פעילות. אחד המקורות אמר לרויטרס כי להערכתו מדובר במאות צנטריפוגות חדשות.

באתר "פורדו", הממוקם במעמקי הר, מעשירים האיראנים אורניום לרמה של 20%, הקרובה לרמה הדרושה לייצור כלי נשק גרעיני. בשבוע הבא צפוי להתפרסם דו"ח בנושא של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, שעשוי לאמת את הדיווח.‬

ארבעה דיפלומטים במערב סיפרו היום לאי-פי שסוכנות הגרעין של האו"ם מקימה צוות מיוחד לענייני איראן, שיהיו חברים בו מומחים בטכנולוגיה של כלי נשק, ניתוח מודיעיני, קרינה ותחומים נוספים. לדבריהם, המטרה היא לחזק את חקירת החשד שטהרן פועלת בחשאי להשגת יכולת גרעינית.

מתקן הגרעין ליד העיר קום בתצלום לוויין משנת 2009צילום: רויטרס

הקמת יחידה המתמקדת במדינה אחת בלבד היא צעד יוצא דופן מצד הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית, והיא מצביעה על החשיבות שמייחסת הסוכנות לחששות שאיראן מתקרבת לייצור נשק גרעיני.

איראן מכחישה שיש לה עניין בנשק גרעיני וטוענת שמעולם לא פעלה כדי לפתחו. ארבעת הדיפלומטים דרשו לדבר בעילום שם מכיוון שלא הוסמכו לחשוף את תוכניותיה הסודיות של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית.

במקביל, לאחר תקופה ארוכה שנמנע להתבטא בנושא, טען השבוע הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי כי ישראל עדיין לא צריכה לתקוף באיראן וכי עליה להמשיך במערכה בצורה חשאית (ככל הנראה הכוונה להפעלת סייבר תוקף, כאשר פרסומים זרים ייחסו בעבר לישראל הטמעת וירוסים במחשבים אסטרטגיים במדינה). בשיחה שערך השבוע עם בכירים במערכת הביטחון, ושתוכנה הגיע לידי "מקור ראשון", לא שלל אשכנזי את האפשרות של מתקפהף אותה הגדיר "אמינה וריאלית", אולם גרס כי כעת יש להמשיך בעיצומים הכלכליים על איראן.

"אנחנו עדיין לא שם. יש תחושה שמישהו מוריד איזו מזוודה מהמדף ואנחנו עם פצצת גרעין איראנית", אמר אשכנזי. עם זאת, הוא הוסיף כי "נכון, אנחנו עוד לא שם, אבל כנראה בדרך לשם".

אשכנזי ציין כי אמנם אינו מעורה בפעולות החשאיות שנעשות מול איום הגרעין האיראני, אולם הוא סבור כי זו הדרך לפעול בה כעת. "אני חושב גם היום שצריך לערוך מערכה חשאית", הסביר, "כל מה שהוא מתחת לסף המלחמה, לסף המכה. אני קורא כל הזמן בעיתונים על תולעים או על מדענים - ואני לא יודע כלום על זה - אבל צריך להמשיך לעשות זאת. זה אמנם רק קונה לנו זמן, אבל זה חשוב", אמר.

גבי אשכנזיצילום: מוטי מילרוד

"הדבר השני שצריך לעשות זה העיצומים - גם מדיניים ופוליטיים, ובעיקר כלכליים. את שני אלה צריך לתמוך באסטרטגיה שלישית, של שמירת האופציה הצבאית, שהינה אמינה וריאלית, ולקוות שהשילוב שלהן יניא את אירן לא ללכת לפצצה", אמר אשכנזי.

לדבריו, החשש העיקרי אינו עצם התגרענותה של איראן אלא המשטר האיראני הנוכחי. "כמה מאות קילומטרים מערבה משם יש מדינה, שבירתה אסלאמבאד, עם ראשי חץ גרעיניים שמגיעים גם לתל-אביב ואף אחד לא עוזב את העיר. הבעיה היא המשטר, ועצם העובדה שאנחנו בסכסוך פעיל איתו. אני מקווה שיום אחד נקום בבוקר ונגלה שהאביב הערבי הגיע גם לטהרן" אמר.

אשכנזי אף קישר בין המצב בסוריה לאפשרות של רגיעה-יחסית בזירה האירנית: "היעלמותו של אסד, גם אם במקומו יעלה בסופו של דבר משטר או ממשלה סונית, תשפר את מצבנו. אין לי ספק שחיזבאללה יהיה יותר מרוסן לאחר שאסד ילך. גם איראן תיהפך למוכלת יותר, משום שהיא תאבד את בעלת הברית היחידה שלה באזור שהיא מדינה". עם זאת לדבריו, במקביל לסכנות שהשינויים במדינות ערב מביאים עמם, ישנן גם הזדמנויות לשינוי חיובי. "הדבר היחיד שבטוח הוא שנמשיך לראות אי יציבות ושאי הוודאות תגבר", סיכם.

במהלך השיחה עסק הרמטכ"ל לשעבר במהפכות בעולם הערבי ואמר כי סיומן עוד רחוק. "אין לי ספק שמה שמכונה בטעות 'האביב הערבי' הוא שינוי גדול מאוד. הוא מעצב את המציאות וימשיך לעשות זאת, וישפיע על ישראל ביותר ממובן אחד", קבע.

אשכנזי אף הגדיל וסימן זירות עתידיות: "ברור לי שזה לא נגמר ושאף אחד אינו מחוסן: תחשבו על ירדן, על ערב הסעודית, על מדינות המפרץ ואולי גם על איראן. אני חושב שזה נובע מהצירוף של הצעירים הזועמים והרעבים הללו, בנוסף למהפכת המידע שבה כבר לא צריך מפלגות ואין לשום משטר שליטה על המידע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ