המדינה נערכת לפנות בכוח 30 משפחות ממגרון

ראשי המתנחלים צפויים להחליט האם יתפנו מרצון בתחילת השבוע. על פי החלטת בג"ץ, פינוי המשפחות חייב להיעשות עד יום שלישי הבא

חיים לוינסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חיים לוינסון

המדינה נערכת לפנות בכוח בתחילת השבוע הבא את תושבי 30 המשפחות במאחז מגרון עליהן אין מחלוקת כי הם מתגוררים על קרקע פלסטינית פרטית. ראשי המתנחלים תכננו להפגש הלילה (שישי) כדי להחליט האם הם מוכנים להתחיל בהליך פינוי מסודר ביום ראשון.

הרכב שופטי בג"ץ בראשות הנשיא אשר גרוניס יתכנס ביום שלישי לדיון בעתירת 17 המשפחות המבקשות להישאר במקום בטענה שרכשו את הקרקע. עד מועד הדיון, הם חסינים מפינוי. כעת נמצא על הפרק עניינם של 30 המשפחות האחרות במאחז. המתנחלים טוענים כי ניתן לחכות עם פינוין עד הדיון, אך בהתייעצויות במערכת הביטחון ועם השר בני בגין המופקד על הנושא, הוחלט כי יש לפנות את המאחז עד לדיון מאחר ובהחלטתו של גרוניס על פינו המאחז נכתב כי יש לבצע הפסיקה "עד לדיון".

אנשי משרד הביטחון אמרו אתמול למתנחלים כי שירותי העברת הדירה של משרד הביטחון – שסייעו למתנחלי גבעת האולפנה – עומדים לרשותם החל מיום ראשון הקרוב. זאת בהתאם להסכם שנחתם עם המתנחלים, לפיו הם יקבלו מתחם חלופי בתמורה לפינוי מרצון. במידה ולא יסכימו, הצבא ייערך לפנותם בכוח, שהכוונה היא שבכל מקרה – אלא אם תהיה מניעה מבצעית – הם יפונו עד יום שלישי. נכון לעכשיו, עמדת תושבי מגרון היא שכל המשפחות יישארו במאחז - גם אלו שאין להם טענה משפטית כלשהי להישאר במאחז.

המאחז מגרון. עד ליום שלישי, שני שלישים ממנו צריכים להתפנותצילום: אמיל סלמן

על פניו, אם המתנחלים לא יסכימו להתפנות מרצון זו תהיה הפרה משמעותית של ההסכם והמדינה לא תהיה חייבת לספק להם דיור חלופי. עם זאת, במערכת הביטחון מתכוונים לתת להם את המחנה הזמני בכל מקרה, אך ללא שירות מיוחד כמו שקיבלו בבית אל.

דובר מגרון מסר בתגובה: "ייטיב ראש הממשלה לתמוך בזכויות קניין בסיסיות מאשר להתעסק בלוחמה פסיכולוגית כלפי תושבי מגרון. תושבי היישוב מגרון עומדים בנחישות למעלה משנה במכבש לחצים אדיר. את האידיאולוגיה שלנו לא נמכור עבור בצע כסף ואף לא עבור קרוואנים נוצצים. חבל שתנועת הליכוד בוחרת להרוס את ההתיישבות במקום למלא את תפקידה ההיסטורי. בפני ראש הממשלה בנימין נתניהו עומדת ברירה אם ללכת בדרכו של שרון או לפעול על פי ההיגיון והמוסר ולתמוך בעתירת מגרון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ