צה"ל מתלבט: מיהו לוחם?

עם התפתחות הטכנולוגיה נולד בצה"ל דרג לוחם חדש, שאינו חשוף לסכנות אך מסב נזק לאויב. במטכ"ל עובדים על הגדרה חדשה, בין חייל עורף לתומך לחימה."יש לשמר את סטטוס הלוחם בצה"ל, עם כל הכבוד למפעילי כיפת ברזל"

עמוס הראל
גילי כהן
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
עמוס הראל
גילי כהן

צה"ל מתחבט באחרונה בשאלה "מיהו לוחם?". בשנים האחרונות, עם ההתפתחויות הטכנולוגיות והאתגרים הביטחוניים המשתנים, נוסף מגוון רחב של תפקידים לחיילים ולחיילות. אלא שבצד השינוי הזה, נוצרה גם אינפלציה מסוימת במספר התפקידים שהמשרתים בהם רואים עצמם לוחמים, על היוקרה היחסית ולעתים גם התנאים הנלווים בצד ההגדרה. השינוי, כרגיל, הוביל גם לתגובה נגדית: ביקורת של הלוחמים ה"מקוריים" על כך שגם מי שלא ממש נחשף לסכנות הכרוכות בעימות ישיר עם האויב זכאי לתואר הזה.

באחרונה דנו בכך במטכ"ל, בשני ערוצים: בחטיבת התורה וההדרכה (תוה"ד) שבאגף המבצעים וכן באגף כוח האדם. ההתלבטות מתייחסת בין השאר לכמה תפקידים חדשים יחסית: אנשי הסוללות ליירוט רקטות "כיפת ברזל" במערך ההגנה האווירית, גדודי החילוץ וההצלה של פיקוד העורף, גדודי המשטרה הצבאית המוצבים במחסומים על הקו הירוק וכן חיילים בעלי תפקידים טכנולוגיים, במערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מ) ובמערך לוחמת הסייבר.

"כיפת ברזל", למשל, זכתה להד ציבורי עצום בשנה האחרונה, עקב הצלחותיה בקו האש - ביירוט רקטות שנורו לאשקלון ולבאר שבע, באופן שהציל חיי אדם. אבל בפועל, אף שהלוחמים בסוללות חמושים בנשק אישי, המערכת מתוצרת רפא"ל פועלת כמעט באופן עצמאי ומידת ההתערבות האנושית בפעולת היירוט מינימלית. יש גם פרדוקס מסוים בכך שחייל זוכה למעמד של לוחם, כשמתוקף פריסתו ב"שטח", הוא חשוף בעצם לאותה רמת סיכון של האזרח המתגורר בסמוך, שאינו נושא בסיכון מתוך בחירה.

תיאור אנשי "כיפת ברזל" ומערכים דומים כלוחמים מרתיח רבים ממפקדי הדרג המסתער, החי"ר והשריון, שאינם רואים שוויון בדרישות ובסיכון של אנשיהם, ביחס ללוחמים החדשים. מנגד, לחילות כמו ההגנה האווירית (לשעבר הנ"מ) או פיקוד העורף יש עניין עצום להגדיר את אנשיהם כלוחמים משום שבכך הם מגדילים באופן משמעותי את המוטיווציה לשרת בתפקידים אלה.

הלוחמים החדשים. לחצו להגדלה

בכיר במטכ"ל אמר ל"הארץ" כי לדעתו, "לוחם הוא מי שנשקפת לו בעת מילוי תפקידו סכנת מוות וקיים גם סיכוי שיהרוג אויב בקרב. אנחנו צריכים לשמר את סטטוס הלוחם בצה"ל. עם כל הכבוד לאנשי כיפת ברזל או מפעילי הכטב"מ, יש משהו אחר בלהיות חלק מפלוגה מבצעית לוחמת".

גם השבועון הצבאי "במחנה" דיווח באחרונה על השינויים שיוזם צה"ל. על-פי הדיווח מתחילת החודש, לצד החלוקה המסורתית בצה"ל בין שלושה מדרגים - לוחם, תומך לחימה (כמו חיילי חימוש ולוגיסטיקה המוצבים ביחידות קדמיות) וחייל עורפי - צפוי להצטרף מדרג נוסף, "תוקף".

במדרג התוקף ייכללו לוחמים שלא מסכנים את עצמם מבחינה פיזית, ובכל זאת יכולים להסב נזק רב לאויב או לחליפין להגן על ישראל מפני תקיפות שונות - לרוב בלחיצת כפתור. "במחנה" מדווח כי "עבודת המטה להכרה ברמת המדרג החדשה מתקרבת לסיומה, ובין התפקידים ניתן למנות חיילים במערך הסייבר והמודיעין ומפעילי כטב"מ".

ראש חטיבת התכנון באכ"א, תת-אלוף גדי אגמון, אמר בכנס עתודאים: "אנו מבינים ששדה הקרב משנה את פניו. שדה הקרב העתידי יציג סוג אחר של לוחם - כזה שלא חייב להיות בעל כישורים פיזיים לשאת משקל על הגב או לצאת למסעות. עם זאת, אותו לוחם ישפיע רבות על המערכה בלחיצת כפתור".

מבחינת עדיפות בתגמול ובמענקי השחרור, ימוקם המערך התוקף במקום השלישי בקרב חיילי החובה, בין "תומך לחימה" ל"חייל עורפי".

חייל צה"ל ליד סוללת כיפת ברזל, ארכיוןצילום: אליהו הרשקוביץ

תגיות:

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ