מתנחלי סוסיה התירו לפנות פלישה לחלקה פלסטינית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמירה הס
עמירה הס

ביום שלישי האחרון התעוררו תושבי הכפר סוסיא שבדרום הר חברון לקול המולה גדולה: כוחות גדולים של משטרה (יס"מ, לפי הג'יפים), מינהל אזרחי וצה"ל פשטו לפנות שחר (ארבע וחצי בבוקר) על גבעה ממול לכפר, כדי לעקור 77 שתילי-גפן רכים ששתלו ישראלים באדמה של משפחת הדאר ("הארץ", 10 באוגוסט).

הכוחות לא נתקלו בכל התנגדות, דיווחו תושבי הכפר. ואולם, השלטים שהוצבו שם ועליהם, למשל, ציור של לוחות הברית וכתובות כמו "גבעת חסדי ה'" - לא סולקו.

העקירה נעשתה יום לפני שהמדינה אמורה היתה להשיב - בהוראת בג"ץ - ל"בקשה דחופה לצו ביניים" שהגישו תושבי סוסיא, באמצעות "רבנים לזכויות האדם" ב-15 באוגוסט, ושעניינה הפלישה הטרייה לאדמתם.

"כואב לנו לראות שתילים עקורים", אמר נאסר נוואג'עה, בן המקום "אבל מצד שני, ידענו שאם לא נפעל במהרה, שתילי הגפן יצמחו מהר וחצי הדונם יתרחב ויגדל". התושבים ומייצגיהם חששו שבמהרה יצטרף דונם זה לכ-700 הדונמים מאדמות הכפר, שהתנחלות סוסיה ניכסה לעצמה במשך השנים, הקימה בהם חממות ושתלה כרמים ומטעים מניבים רווח.

המדינה השיבה ביום המיועד, וביקשה לדחות את הבקשה. היא הטעימה שפעלה לסילוק הפלישה בלי קשר לבקשה הדחופה של סוסיא, ועוד לפני שזו הוגשה. כבר ב-12 באוגוסט - כתב אורי קידר, סגן בכיר בפרקליטות המדינה - "בטרם הוגשה הבקשה דנן, נתלתה במקרקעין התראה בדבר חובת פינוי מיידית". לדבריו, "ביום 21 באוגוסט פונתה הפלישה מן החלקה, הוצאו 77 שתילי גפן, גידור שהוקם סביב השתילים וכן צנרת השקיה. בנוסף, נהרס צריף שנבנה במקום, שלא כדין, במסגרת הטיפול בתיק בב"ח (בניה בלתי חוקית)".

לא רק המדינה ענתה: גם להתנחלות סוסיה (שהבקשה לצו ביניים הופנתה גם אליה) היה מה להגיד על הפלישה הטרייה. מתברר, שאין לה כל קשר אליה, ושלה ולמועצה האזורית הר חברון "אין כל התנגדות" לפינויה. "במהלך החודש האחרון", השיב בשם ההתנחלות סוסיה עורך הדין עמיר פישר, "הגיעה למקום קבוצה של נערים, שאינם תושבי המקום, חרשו את המתחם, שתלו בו נטיעות וחיברו במקום מערכת השקיה תוך התחברות פיראטית לקו מים שעבר ביישוב". פישר הוסיף כי מזכירות היישוב סוסיה דרשה מהנערים לפנות את השטח וכן ניתקה את חיבור המים הפיראטי. לדבריו, "ראש המועצה האזורית הר חברון נפגש ב-19 לאוגוסט עם אלוף פיקוד מרכז ועם ראש המינהל האזרחי ומסר להם כי הפלישה בוצעה על ידי נערים שאינם תושבי המקום וכי אין למועצה ולהתנחלות סוסיה כל התנגדות שצה"ל והמינהל האזרחי יפעלו לאלתר לפינוי הפלישה".

אולם עורכת הדין קמר משרקי אסעד, מרבנים למען זכויות האדם, אינה ממהרת לשמוח. היא לא מוציאה מכלל אפשרות שהרשויות פעלו במהירות כזו לפינוי הפלישה הטרייה משום שקיבלו את ה"אוקיי" של ההתנחלות. המדינה לא פועלת באותה מהירות לגבי שאר הפלישות החקלאיות ומניבות הרווחים למתנחלים, היא אומרת. אמנם הוצא צו פינוי סופי לחלקה אחרת, שלגביה ניהלה משרקי אסעד תכתובת מאז 2008, אבל הצו, היא אומרת, לא מומש - ובינתיים החלקה המדוברת כבר התעבתה. באוגוסט 2010 הגישו תושבי סוסיא, באמצעות "הרבנים" עתירה נגד מניעת גישתם לאדמותיהם (חגורה של כ-3,500 דונמים שהמתנחלים יצרו באמצעות רצף של התנכלויות) ונגד ההשתלטות החקלאית על כחמישית מאותה "חגורה". חוץ מכמה צווים לסגירת שטחים בתוך האזור - עדיין לא נעשה דבר.

כרם ישראלי באדמות הכפר סוסיא צילום :עמירה הס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ