ראשי המתנחלים מפעילים לחץ על תושבי מגרון להתפנות מחר מרצון

במועצת יש"ע ובמועצה האזורית מטה בנימין סבורים כי על התושבים לכבד את ההסכם שנחתם עם המדינה, אולם תושבי המאחז נוטים לסרב לבקשה

חיים לוינסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

ראשי המתנחלים לוחצים על תושבי המאחז מגרון להתפנות מחר (ראשון) בהסכמה, בהתאם להסכם שחתמו עם המדינה - כך טוענים אנשי מגרון. נכון לעכשיו, תושבי המאחז מסרבים להתפנות, ודורשים הבטחה מצד הממשלה כי מי שרכשו חלקות במאחז יוכלו להישאר בו. במועצת יש"ע ובמועצה האזורית מטה בנימין סבורים כי על התושבים לכבד את ההסכם שנחתם עם המדינה, שדורשת את יישומו באופן מיידי מחר.

ביום חמישי שלח מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף איתן דנגוט, מכתב בוא הוא דורש מ-30 התושבים, שלא עתרו לבג"ץ בטענה שרכשו את הקרקע מפלסטינים, להתפנות. דנגוט כתב כי אם לא יעשו כך, תהיה זו הפרה של ההסכם והמדינה לא תהיה מחויבת לספק להם דיור חלופי ושירותי פינוי. נכון לעכשיו, מערכת הבטחון ערוכה לתת את שירותי הפינוי שלה ביום ראשון. אם לא, הכוונה היא לפנות את מגרון בכוח בתחילת השבוע, בכפוף להערכת מצב מבצעית.

יו"ר מועצת יש"ע, דני דיין, הכחיש מכל וכל הפעלת לחץ מצד הנהגת המתנחלים על תושבי מגרון להתפנות מחר מרצון מהיישוב. לדבריו, "החלטת הנשיא גרוניס מקפיאה את המצב עד לדיון. הוא לא הבחין בהחלטתו בין החלקות שרכשנו לבין אלו שלא. ברור אם כן, שפינוי עכשיו היה מייתר את הדיון שייערך ביום שלישי בבג"ץ. עד יום חמישי סברנו שזו גם עמדת מערכת הביטחון. לכן, מכתבו של האלוף דנגוט הפתיע אותנו ולא היה לו מקום.
גם אם יש בתוכנו מי שסברו שמוטב לפנות מראש את המבנים שלא נכללו בעתירה - הרי זה כצעד של רצון טוב ולא כחובה משפטית. כעת ברור שיש להמתין לדיון בבג"ץ. שום לחץ אינו מופעל".

על הפינוי המתקרב ניתן ללמוד ממכתב ששלחה בכירה באגף משאבי אנוש במשרד הביטחון למנהלי המשרד, בו היא מבקשת תוספת עובדים למבצע הפינוי. בתכתובת דואר אלקטרוני, שנחשפה באתר ערוץ 7, נכתב: "במהלך השבועיים הקרובים צפוי להתקיים מבצע לפינוי מאחזים בלתי חוקיים באיו"ש (תאריכים מדוייקים יימסרו בהמשך) אגף אמו"ן, האמון על מבצע זה מבקש הירתמותם של עובדות ועובדי המשרד לסיוע בימי המבצע. שעות הסיוע במבצע ייחשבו כשעות עבודה ובתוספת של שעות נוספות כנדרש ועל פי הביצוע. מבקשת את טיפולכם בריכוז רשימות העובדים המעוניינים להתנדב, לאחר שקיבלו אישור הממונים, ולהעבירם לגורם המוסמך באמו"ן", נכתב. 

בתוך כך, בימין כבר נערכים לפינוי בכוח. במייל שהופץ לחיילים ערב כניסת השבת כתבו יו"ר ועד מתיישבי השומרון, בני קצובר, ויו"ר ועד מתיישבי בנימין, איציק שדמי, כי "בעבר באירועים מעין אלו הטעו את החיילים ורכזי הביטחון של היישובים בתואנה של אירועים ביטחוניים וכוננות מבצעית והכוחות הגיעו לשטח תוך חילול שבת המוני. אנו פונים אליכם, היו עירניים להקפצות מיוחדות במהלך השבת הזו, כידוע לכם, חילול שבת שאינו לצורך מבצעי אסור גם על פי פקודות מטכ"ל. במידה שתדרשו לחלל את השבת סרבו פקודה ואמרו כי הדבר מעוגן גם בחוקי מטכ"ל. סרבו לעלות לאוטובוסים או לארגן ציוד. היו זקופי קומה ובעלי ראש מורם. אנו גאים בכם!" לשון ההודעה.

מאחז מגרון, ארכיוןצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ