משרד הביטחון ערוך מהבוקר לפינוי מיידי של מאחז מגרון

17 משפחות שטוענות לרכישת הקרקע ממתינות לדיון בעתירתם בבג"ץ ביום ג'. משיחות שקיימו המתנחלים עם צה"ל נוצר אצלם הרושם שיינתן להם זמן להתארגן

חיים לוינסון
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון

משרד הביטחון נערך החל מהבוקר לסייע לתושבי מגרון שיחפצו בכך להעביר את חפציהם לאתר הזמני שהכשירה בעבורם המדינה. נכון לאמש, התושבים טרם פנו לעזרה בשל מחלוקת משפטית על מועד הפינוי מרצון.

בסוף השבוע האחרון התנהלו שיחות קדחתניות בין ראשי המתנחלים לצבא, בניסיון להבין אם יש כוונה לפנות את מגרון בכוח ביומיים הקרובים. 17 משפחות עדיין טוענות לרכישת הקרקע וממתינות לדיון בבג"ץ ביום שלישי בעשר בבוקר. קבוצה אחרת, של 30 משפחות, אינה טוענת שרכשה את הקרקע שעליה מוצבים הקרוואנים של המשפחות.

ביום חמישי שלח מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף איתן דנגוט מכתב לראש המועצה האזורית בנימין אבי רואה, שבו הזכיר לו כי התושבים מחויבים להתפנות על פי הסכם שחתמו עליו עם המדינה. דנגוט חזר על קביעת המדינה בתשובה שמסרו לבג"ץ, שלפיה על התושבים להתפנות עד הדיון ביום שלישי. אם לא, איים דנגוט, המדינה תראה עצמה משוחררת מהתחייבויותיה בהסכם, לרבות ביטול מעבר התושבים למתחם גבעת היקב.

הפגנה נגד פינוי מגרון ביום שישי בירושלים צילום: אי-אף-פי

על הפינוי המתקרב ניתן ללמוד מדואר אלקטרוני ששלחה בכירה באגף משאבי אנוש במשרד הביטחון למנהלים, שבו היא מבקשת לגייס עובדים למבצע הפינוי. במכתב, שנחשף בערוץ 7, נכתב: "בשבועיים הקרובים צפוי להתקיים מבצע לפינוי מאחזים בלתי חוקיים. תאריכים מדויקים יימסרו בהמשך. אגף אמו"ן, האמון על המבצע מבקש הירתמותם של עובדות ועובדי המשרד לסיוע. שעות הסיוע ייחשבו שעות עבודה ובתוספת של שעות נוספות כנדרש ועל פי הביצוע. מבקש את טיפולכם בריכוז רשימות העובדים המעוניינים להתנדב לאחר שקיבלו אישור הממונים ולהעבירם לגורם המוסמך באמו"ן".

משיחות שניהלו ראשי המתנחלים עם קצינים בצה"ל נוצר אצלם הרושם כי  הצבא ייתן לתושבים זמן להתארגן לפינוי מרצון, ולא יפנו את המאחז בכוח עד יום שלישי. בין המתנחלים למדינה יש מחלוקת על מועד פינוי 30 המשפחות. המדינה טוענת כי נשיא בית המשפט, אשר גרוניס, האריך את מועד ביצוע פסק הדין המורה על פינוי "עד לדיון", שהמשמעות היא כפשוטו - עד לדיון. לעומת זאת, המתנחלים טוענים כי משפט לאחר מכן כתב גרוניס כי יש להמשיך בהכנות לפינוי - משמע הוא מעוכב לדיון עצמו.

המתנחלים מציינים בנוסף כי את ההחלטה הזו נתן גרוניס לבדו, ולא בהרכב, ועל כן אין לראות בה פסק דין של בית המשפט שיש לבצע. היום אמורים לדון במשרד הביטחון במשמעויות המשפטיות של ההחלטה. יושב ראש מועצת יש"ע דני דיין אמר אתמול כי "החלטת הנשיא גרוניס מקפיאה את המצב עד לדיון. הוא לא הבחין בהחלטתו בין החלקות שרכשנו לבין אלה שלא. ברור אם כן שפינוי עכשיו היה מייתר את הדיון שייערך ביום ג׳ בבג״ץ". בכל מקרה, חלק מראשי המתנחלים סברו שהיה חכם יותר לו 30 המשפחות היו מתפנות מרצון עד הדיון - במעשה שהיה מחזק את טיעונם של המבקשים להישאר. דיין אמר על כך כי "גם אם יש בתוכנו מי שסברו שמוטב לפנות מראש את המבנים שלא נכללו בעתירה - הרי זה צעד של רצון טוב ולא כחובה משפטית".

ביום שישי הפגינו תושבי מגרון מול משרד ראש הממשלה בירושלים. התושבים מלינים על תשובת המדינה בעתירתם, כי גם מי שרכש את הקרקע לא יוכל להישאר עליה, לנוכח הפרות הבנייה שהיו במקום בעבר והיעדר דרך גישה שאינה עוברת בקרקעות פרטיות. "אנו קוראים לנתניהו לבטל את עמדתה הלא חוקית והלא דמוקרטית של הפרקליטות לבג"ץ, לכנס את ועדת השרים להתיישבות ולאמץ שוב את ההחלטה הראשונה שתאפשר ליהודים, בעלי קרקע במגרון, להתיישב במקום, בדיוק כפי שמאפשרים לכל בעל קרקע במדינה לגור עליה", אמר דובר מגרון, איתי חמו.

במגרון מסרבים להתייחס לשאלה מדוע המשפחות שאין להן טענת רכישה אינן מתפנות. ממשרד הביטחון נמסר כי "הוא נערך לסייע לתושבים ואם יפנו לבקשת סיוע נשמח לסייע להם החל מהבוקר".

יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו שהגישה את העתירה המקורית, מסר: "פינוי מגרון הוא הפינוי היקר ביותר בתולדות המדינה. שני מיליוני שקלים בקירוב למשפחה. אחרי שהצליחו המתנחלים לסחוט מהמדינה את כל מבוקשם, עליהם להגיד תודה ולצאת מהמאחז ללא התנגדות".

בתוך כך, המדינה הגישה את תשובתה לעתירת תושבי הכפר הסמוך מח'מאס, הדורשים להקצות להם את המחנה הזמני שהוקם לתושבי מגרון סמוך לכפרם, בשל מצוקת הדיור שממנה הם סובלים. לטענת המדינה, אין מדובר בהקצאה מפלה של משאבים, מכיוון שעל פי החלטת ממשלה הם מיועדים לתושבי מגרון בלבד, ללא הבדל דת גזע ומין. על כן מבקשת המדינה לדחות את העתירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ