בניגוד להחלטת בג"ץ: עשרות אלפי תושבי שועפט יעברו דרך מחסום אחד בלבד

בעוד שבג"ץ קבע כי נדרשים 8 מעברים רגליים ו-4 לכלי רכב לשימוש 65,000 תושבי מחנה הפליטים, השבוע צפוי להיאטם אחד משני המחסומים אליו וממנו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד הביטחון צפוי לאטום בימים הקרובים את מחסום ראס חמיס, אחת משתי היציאות היחידות לישראל של 65,000 תושבי מחנה הפליטים שועפט, תושבי ירושלים לכל דבר. המהלך במתכונתו הנוכחית מנוגד להחלטת בג"ץ בנושא, שקבע תנאים ברורים אשר לא יושמו: שמונה מעברים רגליים, וארבעה מעברים לכלי רכב ממחנה הפליטים לשאר חלקי ישראל.  

בימים האחרונים פירק משרד הביטחון את מצלמות האבטחה במחסום. גורמים במשטרה אמרו כי הדבר הוא פעולה מקדימה לקראת איטום המחסום, שיושלם לטענתם בשבוע הבא. המשמעות היא ש-16,000 אנשים יופנו אל עבר מחסום שועפט המרכזי מבלי שהותאם לקליטתם, בכפוף לפסיקת בג"ץ בנושא. בין שני המחסומים מפריד קו אווירי של כ-350 מטרים בלבד, אך בפועל התושבים ייאלצו לעבור דרך של כשני קילומטרים כדי להגיע למעבר המרכזי.

את ההתוויות קבע בג"ץ בעתירה שהוגשה בעניין עוד בנובמבר 2008. "היו צריכים לשים עוד נתיבים למכוניות ועוד כמה להולכי רגל", אומר ג'מיל סנדוקה, ראש ועד התושבים במחנה הפליטים. "אבל אפילו את הקרקע לזה עוד לא הכשירו. עכשיו הילדים שלנו מתחילים שנת לימודים. אתה יודע איזה עומס יהיה פה? גם ככה חונקים אותנו".

מכוניות במחסום שועפט, ארכיוןצילום: מיכל פתאל

מחנה הפליטים שועפט כולל ארבעה כפרים דחוסים זה לצד זה: שועפט, דחיית אל סלאם, ראס א-שחאדה וראס חמיס. כל אלו נמצאים בחלקה הצפוני-מזרחי של ירושלים וכלולים בשטח המוניציפלי שלה, אולם בפועל מנותקים ממנה לגמרי, שכן גדר ההפרדה מקיפה אותם משלושה כיווני רוח. בצד המזרחי פתוח מחנה הפליטים אל הכפר ענאתא שברשות הפלסטינית. כדי להגיע אל הצד הישראלי עומדות לרשות עשרות אלפי תושבי המחנה שתי יציאות בלבד - המחסום המרכזי, ששודרג באחרונה, ומחסום ראס חמיס, מעבר גבול קטן להולכי רגל בלבד שמשמש אלפי בני אדם כדי להגיע לשאר חלקי ירושלים ולצאת ממנה.

לפני כשלוש שנים נודע לתושבי המקום כי בכוונת משרד הביטחון לסגור את מחסום ראס חמיס כדי להשלים את גדר ההפרדה במקום. מעתה, נאמר להם, הם יצטרכו להשתמש במחסום הראשי, יחד עם 50,000 התושבים האחרים במחנה הפליטים. בסיוע האגודה לזכויות האזרח, עתרו התושבים לבג"ץ, שקבע למשרד הביטחון תנאים ברורים לאיטום מחסום ראס חמיס: "מן הראוי לדאוג, כתנאי להקמת הגדר... להקמת מסוף המעבר באופן שיעביר בשעות הבוקר, מהשעה 8:00-6:00, כ-5,000 תושבים", קבעו השופטים אדמונד לוי, אשר גרוניס ונשיאת בית המשפט העליון דאז, דורית ביניש.

עוד פסקו השופטים כי כדי לעמוד בלחץ הכבד של מבקשי המעבר שייווצר מסגירת ראס חמיס, על המסוף החדש והמותאם ל"מעברם של אלפי אנשים מדי יום" למנות ארבעה נתיבי תחבורה שיפעלו 24 שעות ביממה במקום אחד כיום, ולא פחות משמונה נתיבי תנועה להולכי רגל. "היום יש רק אחד", אומר ג'מיל סנדוקה, ראש ועד התושבים במחנה הפליטים שועפט. "הם צריכים לבנות עכשיו עוד שבעה, כמו שבית המשפט קבע". מלבד כל אלה קבע בג"ץ כי על משרד הביטחון לבנות במסוף נתיבים מיוחדים לבידוק כלי רכב חשודים, חניוני תחבורה ציבורית ומגרש בידוק לכלי רכב נושאי סחורות מאזור שועפט לישראל.

לפני כחצי שנה הציב משרד הביטחון שלטים גדולים ברחבי מחנה הפליטים, שעליהם נכתב על אודות סגירתו הממשמשת של המחסום. ועד התושבים והאגודה לזכויות האזרח פנו אז לכמה גורמים בדרישה שלא לאפשר את המהלך. "באמת לא קרה כלום, עד עכשיו", הסביר סנדוקה, אך פירוק מצלמות האבטחה במחסום בימים האחרונים עורר את חשד התושבים, שגילו שהמהלך עומד להתממש. בעקבות כך שיגרה אתמול (ראשון) האגודה לזכויות האזרח מכתב חריף לשר לביטחון הפנים, לשר הביטחון, לממונה על האזור במנהל האזרחי ולגורמים נוספים המעורבים בעניין, שבו דרשו כי הדבר לא ייעשה מבלי לעמוד בהתחייבויות משרד הביטחון בפני בג"ץ. "סגירת מחסום ראס חמיס בעת הזו, טרם עמידתכם בהתחייבויותיכם בנוגע למחסום מ.פ שועפט", כתבה עו"ד נאסרין עליאן מהאגודה, "תהווה פגיעה קשה ובלתי מידתית בחופש התנועה של האוכלוסייה, אשר תלויה במעבר במחסום, וכיוצא בכך, פגיעה בזכויותיהם של התושבים להתפרנס, לקבל טיפול רפואי, ללמוד, להתפלל במקומות הקדושים (ו)לבקר את קרוביהם..".

משרד הביטחון מסר בתגובה כי "מעבר ראס חמיס הינו מעבר קטן מאוד ששימש מלכתחילה כמעבר זמני בלבד. תושבי ראס חמיס יעברו בימים הקרובים למעבר שועפט שנבנה בסטנדרט גבוה על מנת לתת מענה לאלפי תושבים. במעבר שועפט, הנמצא כ-350 מטרים בלבד ממעבר ראס חמיס, עוברים בשעת הלחץ למעלה מ-5,000 איש, מס' שהמעבר מיועד לקלוט ללא עומסים חריגים והנושא עומד בהנחיות בג"ץ ונעשה בתיאום מול האגודה לזכויות האזרח ובתי המשפט".

מעמותת עיר עמים נמסר בתגובה כי "מחנה הפליטים שועפט הוא שכונה ירושלמית שהופרשה ונותקה מהעיר על ידי גדר ההפרדה, ותושביה ננטשו למעשה על ידי הרשויות שאמורות לספק להם שירותים. סגירתו הצפויה של המחסום בראס חמיס לא רק שמנוגדת להחלטת בג"ץ ומהווה עוול הומניטרי, אלא היא עוד נדבך במדיניות הדרגתית שמגדירה מחדש את גבולותיה של ירושלים באופן חד צדדי על בסיס עיקרון 'מקסימום שטח - מינימום פלסטינים'. מדיניות זו מהווה אפליה בוטה כלפי כמעט 40% מתושבי ירושלים ופוגעת אנושות באפשרות לקיים חיים תקינים ושוויוניים בהווה ובהסדרת מעמדה של ירושלים בעתיד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ