נתניהו איים על ממשלת לבנון: ישראל תגיב על כל התגרות של חיזבאללה

המסר הועבר לפני מספר שבועות על רקע ההידרדרות בסוריה והאפשרות לתקיפה באיראן. המשמעות: אם יפרוץ עימות, צה"ל יפגע בתשתיות בלבנון

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

על רקע ההידרדרות הביטחונית בסוריה, חוסר הוודאות בנוגע לעתידו של משטר אסד וההכנות לתקיפה אפשרית באיראן, העביר ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מסר לממשלת לבנון ולפיו ישראל תגיב על כל פרובוקציה שיבצע ארגון החיזבאללה. ל"הארץ" נודע כי נתניהו העביר את המסר באמצעות דיפלומט מערבי בכיר שעמו נפגש לפני כמה שבועות בירושלים.

פקיד ישראלי בכיר, שעודכן בפרטי הפגישה בין הדיפלומט לבין נתניהו, ציין כי ראש הממשלה הבהיר שישראל רואה בחיזבאללה חלק מהממשל הלבנוני. לפיכך, הבהיר נתניהו, אם החיזבאללה יתקוף את ישראל, צה"ל יגיב בעוצמה ולא יבחין בין חיזבאללה לבין מדינת לבנון שמשטחה הוא פועל. "מבחינתנו ממשלת לבנון אחראית לכל הנעשה בתחומה", אמר נתניהו לדיפלומט המערבי. בלשכת ראש הממשלה סירבו להתייחס לדברים.

נתניהו לא ירד לפרטים נוספים מעבר למסר הכללי, אולם המשמעות של דבריו היא שבכל עימות עם חיזבאללה, יפעל צה"ל נגד מטרות תשתית בלבנון כגון תחנות כוח, נמלי ים ואוויר ומבני ממשל, ולא רק נגד מטרות שמזוהות אך ורק עם הארגון הפרו-שיעי. יצוין כי במלחמת לבנון השנייה נמנעה ישראל מלתקוף מטרות תשתית בלבנון באופן נרחב בעקבות לחץ אמריקאי.

נאומו של נסראללה מוקרן בפרברי ביירות, לפני עשרה ימיםצילום: אי–פי

המסר של נתניהו לממשלת לבנון מגיע בתקופה שבה ישראל נערכת לכמה תרחישים שבמסגרתם עלול להתפתח עימות עם חיזבאללה בגבול הצפון. התרחיש הראשון הוא שהארגון ינסה על רקע נפילת משטרו של אסד להעביר מסוריה ללבנון נשק כימי, טילי קרקע-קרקע או טילים נגד מטוסים. נתניהו ושר הביטחון, אהוד ברק, כבר הבהירו בקולם כי ישראל תשקול לתקוף את משלוחי הנשק כדי לסכל את העברתו לידי חיזבאללה. אחת ההערכות במערכת הביטחון היא שתקיפה כזו עלולה להביא לתגובה של החיזבאללה בדמות ירי רקטות וטילים לשטח ישראל.

התרחיש השני נוגע לתקיפה ישראלית או אמריקאית נגד מתקני הגרעין של איראן. ההערכה בישראל היא שבמקרה של תקיפה כזו, חיזבאללה ייענה להוראות שיקבל ממשמרות המהפכה האיראניים וישגר אלפי טילים לעבר מרכזי אוכלוסייה בישראל, כולל בגוש דן, וכן לעבר בסיסי צבא ומתקנים אסטרטגיים.

לפני עשרה ימים, במהלך נאום לרגל יום ירושלים אמר מזכ"ל החיזבאללה, חסן נסראללה, כי ארגונו מסוגל להרוג עשרות אלפי ישראלים באמצעות ירי טילים מדויק לעבר מטרות בישראל. "בישראל יש מספר מטרות מצומצם", אמר נסראללה, "פגיעה במטרות הללו עם מספר נמוך של טילים יהפוך את החיים של מאות אלפי ציונים לגיהינום עלי אדמות. עשרות אלפים ייהרגו".

נסראללה הוסיף בנאומו כי "איראן מאוימת, אך היא חזקה. לבנון מאוימת, אולם יש לנו את האומץ והיכולת להגיב. אם נותקף, אני רוצה להבהיר לכם שלא נמתין כדי לקבל אישור מאף אחד על מנת לתקוף בחזרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ