אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור
אילן ליאור

תלונות על התנכלות של פקחי עיריית תל אביב ושוטרים לקבוצה של ערבים-ישראלים בחוף בננה ביץ'. עדי ראייה מספרים כי ביום שישי בבוקר קרא פקח העירייה במערכת הכריזה בערבית לצעירים מג'לג'וליה לצאת מהמים ולעזוב את החוף. "נגמר החג, לכו הביתה", קרא הפקח, לאחר שבתחילת השבוע שהו בחופי תל אביב אלפי פלסטינים שקיבלו אישורים מיוחדים להיכנס לישראל לרגל עיד אל פיטר.

לפי עדי ראייה, פקח אחר ניגש אל הצעירים בעודם במים, ביקש מהם להזדהות ושב על הדרישה לעזוב את המקום מיד. כאשר סירבו לבקשתו, הזמין למקום את המשטרה. כעבור זמן קצר הופיעו בחוף שוטרים שדרשו אף הם מהצעירים הערבים להציג תעודות זהות, אף שלא עברו על החוק.

"שמענו פתאום ברמקול שהפקח אומר משהו בערבית", משחזרת חברת מועצת העיר תל אביב רחל גלעד-וולנר (עיר לכולנו), שהיתה במקום. חברת המועצה מספרת כי כשהגיעו השוטרים וביקשו מהצעירים תעודות זהות, הם ענו "באתי להתרחץ כאן, לא עשיתי שום דבר רע". "שאלנו למה נטפלים אליהם, אנשים באים לים ליהנות. הם לא עשו שום דבר יוצא דופן שמשך תשומת לב, סתם היו בים".

אחד הצעירים הערבים בחוף הים בת"א צילום: אורלי פלדהיים

הפקחים אף החלו לרשום לחברי הקבוצה דו"ח על רחצה בחוף ללא שירותי הצלה, אך ויתרו כיוון שהרוחצים סירבו למסור תעודות זהות. לבסוף, בעקבות התערבות של כמה רוחצות ישראליות, הניחו הפקחים והשוטרים לקבוצת הצעירים הערבים.

אורלי פלדהיים, ממקימי "מרק לוינסקי", גוף שפועל למען השוהים באזור גינת לוינסקי, נכחה אף היא בחוף ואף צילמה את האירוע. "אנחנו מיד קמנו מהכיסאות", היא מספרת ומוסיפה, "אם לא היינו שם, ברור שהם היו נלקחים למעצר". לדבריה, האירוע כולו נמשך כחצי שעה. "הפקח אמר ‘מה אתן מתערבות? אני אסדר את זה לבד'. אמרתי לו איך אתה מעז לדבר ככה בכלל? ‘נגמר החג לכו הביתה?', זה ממחיש לכולנו מה זה אומר להיות ערבי".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה כי "בניגוד לנטען, בקשת הפקח מהרוחצים לא היתה לעזוב את החוף כי אם לצאת מהמים בשעה שאין מצילים, וזאת למען ביטחונם האישי וללא כל קשר למוצאם. יצוין כי האירוע התרחש בשעות הבוקר, טרם תחילת פעילות המצילים בחוף. פקח אגף החופים שעבד במקום ביקש מקבוצת מתרחצים אשר נכנסו למים לצאת אך הללו סירבו. בעקבות כך וכחלק מהליך רישום הדו"ח ביקש הפקח מהמתרחצים להזדהות, וכאשר נענה בשלילה החליט להזמין את המשטרה למקום. באשר לקריאה במערכת הכריזה - העירייה מגנה התנהגות זו מכל וכל והפקח ננזף".

מדוברות מחוז תל אביב במשטרה נמסר כי "התקבלה תלונה במוקד מפקחי העירייה על חשד לשוהים בלתי חוקיים בחוף בננה ביץ'. שוטרים שהגיעו למקום ביצעו בדיקה, מצאו כי מדובר באזרחים ישראלים ועזבו את המקום".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ