שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
עוז רוזנברג
עוז רוזנברג

משרד הביטחון צפוי לאטום בימים הקרובים את מחסום ראס חמיס, אחת משתי הכניסות היחידות לישראל המשרתות 65 אלף תושבים במחנה הפליטים שועפאט. הצעד מנוגד להחלטת בג"ץ, שקבע כי לפני סגירת המעבר, על המדינה להכשיר שמונה מעברים רגליים וארבעה מעברים לכלי רכב ממחנה הפליטים לשאר חלקי העיר.

בימים האחרונים פירק משרד הביטחון את מצלמות האבטחה במחסום. גורמים במשטרה אמרו כי זוהי פעולה מקדימה לקראת סגירת המעבר, שתושלם בשבוע הבא. המשמעות היא ש-16 אלף תושבים יופנו למחסום שועפאט המרכזי, מבלי שהותאם לקליטתם. בקו אווירי שני המחסומים מרוחקים כ-350 מטרים בלבד זה מזה, אך בפועל התושבים ייאלצו לצעוד כשני קילומטרים כדי להגיע למעבר המרכזי.

בעקבות הצעד שיגרה ביום ראשון האגודה לזכויות האזרח מכתב חריף לשר לביטחון הפנים, לשר הביטחון, לממונה על האזור במנהל האזרחי ולגורמים נוספים המעורבים בעניין. "סגירת מחסום ראס חמיס בעת הזאת", כתבה עו"ד נאסרין עליאן מהאגודה, "תהיה פגיעה קשה ובלתי מידתית בחופש התנועה של האוכלוסייה אשר תלויה במעבר במחסום, וכיוצא בכך, פגיעה בזכויותיהם של התושבים להתפרנס, לקבל טיפול רפואי, ללמוד, להתפלל במקומות הקדושים ולבקר את קרוביהם".

לפני כשלוש שנים נודע לתושבי המקום כי בכוונת משרד הביטחון לסגור את מחסום ראס חמיס כדי להשלים את גדר ההפרדה במקום. בסיוע האגודה לזכויות האזרח עתרו התושבים לבג"ץ, שקבע למשרד הביטחון את התנאים לאיטום מחסום ראס חמיס. השופטים אדמונד לוי, אשר גרוניס ונשיאת בית המשפט העליון דאז דורית ביניש קבעו כי כדי לעמוד בלחץ הכבד של מבקשי המעבר שייווצר מסגירת ראס חמיס, על המסוף החדש למנות ארבעה נתיבי תחבורה שיפעלו 24 שעות ביממה ולא פחות משמונה נתיבי תנועה להולכי רגל. "היום יש רק אחד", אומר ג'מיל סנדוקה, ראש ועד התושבים במחנה הפליטים שועפאט. "הם צריכים לבנות עכשיו עוד שבעה".

מלבד כל אלה קבע בג"ץ כי על משרד הביטחון לבנות במסוף נתיבים מיוחדים לבידוק כלי רכב חשודים, חניוני תחבורה ציבורית ומגרש בידוק לכלי רכב נושאי סחורות מאזור שועפאט לישראל.

מחנה הפליטים שועפאט כולל ארבעה כפרים: שועפאט, דחיית אל סלאם, ראס א-שחאדה וראס חמיס. כל אלו נמצאים בחלקה הצפוני-מזרחי של ירושלים וכלולים בשטח המוניציפלי שלה אולם בפועל מנותקים ממנה לגמרי, שכן גדר ההפרדה מקיפה אותם משלושה כיוונים.

משרד הביטחון מסר בתגובה כי "מעבר ראס חמיס הוא מעבר קטן מאוד ששימש מלכתחילה מעבר זמני בלבד. תושבי ראס חמיס יעברו בימים הקרובים למעבר שועפאט שנבנה בסטנדרט גבוה על מנת לתת מענה לאלפי תושבים. במעבר שועפאט, הנמצא כ-350 מטרים בלבד ממעבר ראס חמיס, עוברים בשעת הלחץ למעלה מ-5,000 איש, מספר שהמעבר מיועד לקלוט ללא עומסים חריגים, והנושא עומד בהנחיות בג"ץ ונעשה בתיאום מול האגודה לזכויות האזרח ובתי המשפט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ