דיווח: ארה"ב צמצמה משמעותית את התרגיל הצבאי המשותף עם ישראל

המגזין "טיים" מדווח כי לפני חודשים הודיעו האמריקאים כי יצמצמו בשני שליש את התרגיל להגנה מפני טילים שייערך באוקטובר

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הארץ

המגזין "טיים" דיווח הערב (שישי) כי ארה"ב מתכוונת לצמצם משמעותית את השתתפותה בתרגיל הצבאי המשותף לה ולישראל, שעתיד להתקיים באוקטובר. בכירים אמריקאים וישראלים שהתראיינו למגזין סיפרו כי ארה"ב תפחית בשליש את מספר החיילים והקצינים שיגיעו לארץ וכן את מספר מערכות ההגנה נגד טילים שהיו אמורות להגיע לישראל לרגל התרגיל.

לקראת התרגיל המתוכנן, "Austere Challenge 12", היו צפויים לנחות בארץ כ-5,000 קצינים וחיילים אמריקאים, אולם, ככל הנראה, יגיעו לישראל לא יותר מ-1,500. סוללות טילי הפטריוט יגיעו לישראל כמתוכנן, אולם הצוותים המפעילים שלהם לא יגיעו.

במסגרת התכנון המקורי, היו אמורות להגיע לישראל שתי משחתות מסוג אייג'יס ליירוט טילי קרקע-קרקע, אולם כעת צפוייה להגיע רק ספינה אחת, וגם הגעתה של זו עדיין מוטלת בספק – כך על פי גורמים צבאיים בישראל ובארה"ב שדיברו עם המגזין.

תרגול משותף של חיל הים הישראלי והמריקאי, בראשית אוגוסטצילום: אתר חיל הים האמריקאי

על פי הטיימס, צה"ל עודכן בשינוי סדר הכוחות האמריקאי בשיחות פרטיות בין מפקדים כבר לפני חודשיים, שטענו כי הצמצום נובע ממצוקה תקציבית. יחד עם זאת, בכיר ישראלי צבאי המצוטט בכתבה אמר כי "מה שהאמריקאים בעצם אומרים זה 'אנחנו לא סומכים עליכם'".

"Austere Challenge 12" הוא תרגיל תקופתי משותף לשתי המדינות, שעיקרו התגוננות מפני טילים, והוא משלב סימולציה של ירי טילים לצד אימון למפקדות. בסיבוב הנוכחי ישולבו בו מערכות יירוט מדגם "כיפת ברזל", "חץ 2", פטריוט ואולי משחתת האייג'יס האמריקאית, לצד מכ"ם ה-X האמריקאי, המוצב בקביעות בנגב.

התרגיל יתנהל לפי מתווה שתורגל ברובו בעבר. יתורגלו התרעה מפני טילים המשוגרים לישראל, גילויים ויירוטם. הכוח האמריקאי, המורכב מאנשי פיקוד אירופה (יוקו"ם) בצבא ארצות הברית, צפוי לשהות בארץ כשלושה שבועות. אחד התרחישים שייבחנו בתרגיל יכלול טיהור של סוללת הגנה אווירית אחרי פגיעה מנשק כימי. באותה תקופה, באמצע אוקטובר, יקיים גם פיקוד העורף תרגיל התגוננות גדול, שעיקרו התמודדות עם רעידת אדמה.

בראשית החודש, ספינת-הטילים של חיל-הים, אח"י "חנית", שנפגעה לפני שש שנים מטיל חוף-ים של חיזבאללה, השתתפה בתרגול חיפוש, חילוץ והצלה בים התיכון עם משחתות-טילים מסוג אייג'יס של חיל-הים האמריקאי, שכלל שימוש באש חיה. בהודעת חיל-הים האמריקאי על סיום ארבעת ימי התרגיל הובלט רצון לנתק כל קשר בינו לבין ההסלמה המילולית ביחסי ישראל-איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ