עקיבא אלדר
עקיבא אלדר

הממונה על פרויקט גדר ההפרדה במשרד הביטחון מאשים את משרד הבינוי והשיכון בהפרת חוק, וטוען כי המשרד סלל כביש אספלט לא חוקי ופלש לאדמות פלסטיניות פרטיות בגדה המערבית. מדבריו של הממונה – אל"ם עופר הינדי – אף עולה כי גורמי הביטחון לא נקטו בצעדים המתבקשים כדי למנוע את סלילת הכביש.

כביש האספלט משמש קיצור דרך לתושבי השכונה החרדית החדשה "אגן האיילות" שבהתנחלות גבעת זאב לכביש 443. הוא נסלל על אדמות שהופקעו מהפלסטינים לצרכים ביטחוניים, אך הוא משמש את תושבי ההתנחלות. היציאה של הכביש לכביש 443 חסומה בשער ביטחוני, ותושבי השכונה ביקשו לפתוח אותו וגם להסדיר צומת בצדו השני של הכביש – כלומר להציב בה תמרורים, רמזור ותחנת אוטובוס.

בדיון שהתקיים בנושא בוועדה לפניות הציבור של הכנסת ב-17 ביולי, בהשתתפותו של ח"כ בודד – יו"ר הוועדה אורי מקלב (יהדות התורה) – התלונן הרב דוד אהרן זאב, אחראי התחבורה בשכונת "אגן האיילות" מטעם ועד תושבי גבעת זאב: "כשאשתי צריכה לנסוע למודיעין, אני צריך לקחת אותה בכביש הזה: היא חוצה את הגדר, עולה על הגשר, ומחפשת להגיע לתחנה של בית חורון, עוד איזה עשר דקות הליכה. בזמן שאם היה כביש תקני (כלומר השער הביטחוני היה פתוח – ע"א) היינו נוסעים דקות ספורות למודיעין ולכל מקום אחר".

שכונת "אגן איילות" בגבעת זאב, ב-2008צילום: דניאל בר און

מנגד, אל"ם הינדי הבהיר בדיון כי תוואי הכביש חוצה אדמות פרטיות. "אנסה להיות פה קצת יותר פתוח, כי אני מרגיש בבית", אמר. "כל מה שנעשה שם היום, כולל מי ששם את האספלט, פעל שלא בתום לב ובניגוד לחוק. כשאתה מסיע את אשתך על הדרך הזאת, אתה נוסע בדרך שהיא אסורה לתנועה, בדרך ביטחונית, בתוך צו תפיסה ביטחוני, על אדמות פרטיות. לכן גם אם יקרה לך חלילה משהו בקטע הזה, אתה תתבע רק את עצמך ולא אף גוף אחר... לקחת דברים ולעשות אותם בניגוד לחוק, בוודאי שאני לא נותן יד לדברים בניגוד לחוק וכל מה שקרה שם הוא בניגוד לחוק. יותר אני לא אוסיף". הינדי גילה שהמינהל האזרחי הוציא צו הפסקת עבודה לגבי ציפוי הכביש באספלט, אך הצו לא נאכף.

"אלו אדמות פרטיות", המשיך הינדי. "...ללכת ולהפוך אותו לכביש לתנועת ישראלים על אדמות פרטיות, להערכתי, ככה במבחן הראשוני, ואני לא משפטן, זה לא יעמוד בשום מבחן (משפטי – ע"א).

ראש מועצת גבעת זאב, יוסי אברהמי, הציע בעקבות כך להסיר מסדר היום בקשה להכשיר את הכביש והצומת. הוא הסביר כי "זה מאוד רגיש גם מבחינה פלסטינית. אם אתה אומר שזה אדמות פרטיות, אז בכלל".

מפת הכביש, לחצו להגדלה

לשאלתו של ח"כ מקלב, אם הצבא סלל את הכביש, השיב הינדי: "משרד השיכון (סלל – ע"א), שלא בסמכות, בניגוד לחוק. מישהו עשה פה עבירה, בוא נקרא לילד בשמו". מקלב שאל מאיזו סיבה משרד השיכון סלל את הכביש, והינדי ענה: "לחץ. מישהו לקח את האספלט ושם שם ובדק את הערנות של המשטרה... זה לא עומד בשום סטנדרט תחבורתי-בטיחותי מינימלי... אם רכב נוסע שם כמו כבוד הרב ואשתו, ומתהפך, את מי הוא תובע? הוא יתבע את זה שסלל. זה שסלל, המלצתי האישית, כדאי שיוריד את האספלט לפני שיתבעו אותו. אנחנו נסגור את הקטע הזה, כדי להציל את ראשו של זה שסלל".

אל"מ (מיל') שאול אריאלי, חבר הנהלת "המועצה לשלום וביטחון" אמר בתגובה כי "כל ההפקרות החוקית והביטחונית הזו באה לחסוך נסיעה של 10-5 דקות עד למחנה עופר, שם התושבים יכולים להסתובב באופן מסודר".

חוקר ההתנחלויות דרור אטקס אומר כי גם הכביש שמוביל לכביש המדובר, נסלל כבר בסוף שנות ה-90 על אדמות פרטיות השייכות לתושבי הכפר בתונייא, מחוץ לתחום השיפוט של גבעת זאב.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה כי "מדובר בדיון מקצועי אשר התקיים בכנסת, במהלכו נדרש הקצין להציג את התייחסותו המקצועית".

תגובת דובר משרד הבינוי והשיכון השיכון אריאל רוזנברג: "משרד הבינוי והשיכון מבצע עבודות פיתוח ע"פ תכניות מאושרות בלבד, לא סללנו ולא ידוע לנו על כל סלילה בלתי חוקית של כביש. לבקשת המועצה אישרו גורמי הביטחון את פתיחת הכניסה מחדש. משרדנו השלים בהתאם לכך את בניית ביתן השמירה והשער חשמלי שאפשרו את השימוש בכניסה זו. בקשת מועצת גבעת זאב להסדרת פנייה שמאלית בכביש 443 לכיוון מחלף בית חורון הגיונית ונתמכת ע"י משרדנו, אך עדיין בשלבי הסדרה עם גורמי התכנון.

בדיון בוועדה לפניות הציבור בכנסת, ראש מועצת גבעת זאב אברהמי אף הודה כי הוא הציב בשכונה "אגן האיילות" קרוואנים ללא היתר, וכין אישר "לפנים משורת הדין" את אכלוסה לפני שהושלמו עבודות התשתית והוקמו מבני ציבור, כמקובל ברשויות מקומיות. "לא כבישים מוכנים, לא כלום", אמר אברהמי, "אני פשוט עשיתי להם ( לתושבים) טובה שאכלסתי את השכונה".

בתגובה לפניית "הארץ" אמר אברהמי: "בטוחני כי דברי לא הובנו כראוי: אכן אישור האכלוס נעשה מבלי שכל מבני הציבור הושלמו על ידי הרשויות ומשרד השיכון לא השלים את הפיתוח. על מנת ליתן פתרון מיידי למשפחות הסכמתי להעמיד קרוואנים ספורים שישמשו זמנית למכירת מוצרי מזון חיוניים עבור השכונה המרוחקת ממרכז הישוב. הדבר נעשה כדין ועם האישורים הנדרשים. נקבע כי הם יפונו לכשתושלם הקמת המרכז המסחרי במקום, כולל של משרד השיכון".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ