הושלם פינוי התושבים ממגרון; חשש מפעולות נקם

מרבית מיושבי המאחז עזבו ללא התנגדות. 70 צעירים התבצרו בבתים, פונו בכוח וכמה מהם נעצרו. הצבא מתכוון לסיים את הפינוי היום

חיים לוינסון
עוז רוזנברג
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
חיים לוינסון
עוז רוזנברג

ניצב עמוס יעקב, מפקד מחוז ש"י במשטרה, הודיע בצהרים (ראשון) כי פינוי תושבי המאחז מגרון הושלם. לדבריו, התושבים התנהגו בצורה מכובדת ללא הפרות סדר, אולם מי שכן הפר את הסדר היו "כ-70 פורעי חוק שהתבצרו בחלק מהבתים". כמה מהם נעצרו. כעת עובר הטיפול במאחז לידי משרד הביטחון והצבא האחראיים לפינוי הרכוש מהמאחז. למרות זאת, לדברי ניצב יעקב, במשטרה עדיין מוטרדים מהפינוי, שכן הם צופים התגברות של פעולות נקם בתגובה לפינוי.

כוחות הביטחון חילקו הבוקר צווי פינוי לתושבי מגרון. התושבים סיימו את תפילת השחרית בבית הכנסת שבמאחז, והחלו להתארגן לעזיבה מסודרת של המקום. הרוב המוחלט של תושבי המאחז עזב את המקום ללא כל הפרות סדר, למעט עשרות צעירים שהתבצרו על בכמה מבנים במאחז. הצעירים, שהגיעו הלילה למגרון לכדי להפר את הסדר, פונו בכוח על ידי המשטרה וכמה מהם נעצרו.

מרבית התושבים המפונים אמורים לעבור למדרשה בעפרה, בה ישהו עד שהקרוואנים שלהם במתחם היקב הסמוך יהיו מוכנים. במתחם היקב יונחו קרוואנים צמוד לאתר הבנייה שבו ייבנו לאחר מכן בתי הקבע. העלות הכוללת של האתר הזמני היא 33 מיליון שקלים – כלומר 730 אלף שקלים לכל משפחה. הצבא מתכוון לסיים את הפינוי היום, למרות שעל פי פסק הדין של בג"ץ יעד הפינוי הסופי של כל המבנים הוא יום שלישי הקרוב.

בצו שחולק הבוקר לתושבים, החתום על ידי מפקד פיקוד מרכז אלוף ניצן אלון. נכתב "בהתאם להחלטת בג"ץ ומכוח סמכותי הנכם נדרכים לפנות את בתיכם מכל אדם וחפץ. ככל שלא תתפנו עד ליום ראשון בשעה 7:30 תפונו על ידי כוחות הביטחון. אני תקווה שלמרות כאבכם ותחושת העוול תמשיכו להתנהל באופן ממלכתי תוך כיבוד החוק".

אתמול התארחו במגרון ראש המועצה האזורית מטה בנימין אבי רואה וישראל הראל, ממייסדי גוש אמונים ואביו של מנהיג המאחז איתי הראל. התושבים התכנסו בשבת בבית הכנסת ומייסדי הישוב נשאו דברים. אחד התושבים הגדיר את השבת כמרוממת מאוד, למרות הכעס על הפינוי.

פינוי המאחז, שהוקם ב-2003, מתרחש לאחר דחיות רבות, שש שנים לאחר שהוגשה העתירה לפינוי, בטענה שהוא הוקם על קרקע פלסטינית. מאחז מגרון אמור היה להיות מפונה ב-2008, ולאחר מכן במארס 2012. המדינה ביקשה הארכה של שלוש שנים וחצי בפינויו, אולם בג"ץ קבע כי הפינוי יתרחש בתחילת אוגוסט. בחודש שעבר נדחה פינויו ב-20 ימים נוספים.

ביום רביעי הורה בית המשפט העליון לפנות את כל תושבי המאחז בתוך שישה ימים. המבנים יפונו עד 11 בספטמבר. עם זאת, השופטים קיבלו את עמדת המדינה בנוגע לשישה מבנים הנמצאים בחלקה 10 שנרכשה כביכול, וכתבו כי ניתן להמתין עוד שלושה חודשים עם פינוי מבנים אלו - עד אשר ייקבע גורל הרכישה.

20 מתוך 20 |
מגרון ב-2003צילום: פייר תורג'מן / באובאו
1 מתוך 20 |
פינוי מתנחל שסירב לציית לצו הציות במגרון, היום
2 מתוך 20 |
ח"כ בן ארי זורק בקבוק מים למתנחל שסרב להתפנות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ