בן 60 נדחף על ידי שוטרי מג"ב ונחבל בעת מעצר חשודים ביידוי אבנים

האיש, תושב מזרח ירושלים, ניסה למנוע מהשוטרים להיכנס לביתו כדי לעצור חשוד, נדחף לעבר ג'יפ ונזקק לטיפול. בנו רוסס בגז פלפל. צפו בתיעוד האירוע

עוז רוזנברג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים15
עוז רוזנברג

סרטון שצולם בשבוע שעבר מתעד אלימות של כוח כלפי פלסטיני כבן 60, תושב דחייאת אל בריד שבצפון , במהלך מעצרים במקום.

באירוע שהתרחש ביום חמישי ותועד בידי שכן, נראה האיש, פראג' סוב-לאבן, מוטח על ידי אחד השוטרים אל עבר רכב משוריין שעמד בסמוך ועקב כך מתמוטט. הוא נזקק לטיפול רפואי בשטח. מלבדו נזקקו שני בני אדם נוספים לטיפול רפואי, אחד מהם הוא בנו של סוב-לאבן, אשר לדבריו רוסס בגז פלפל על ידי אחד השוטרים לאחר שניסה לסייע לו. בסך הכול נעצרו באירוע שישה בני אדם.

האירוע החל כאשר אחיינו של סוב-לאבן, קטין כבן 15, נחשד ביידוי אבנים לעבר כוח מג"ב שסייר במקום מאתר בנייה סמוך. הבית, שנראה בסרטון, צמוד לגדר ההפרדה מעברה של ירושלים בקטע הגדר של שכונת נווה יעקב בצפון הבירה. כוח מג"ב הגיע למקום כדי לעצור שני חשודים, ומשם האירוע החל להידרדר. דודו של הילד החל להתעמת עם השוטרים, שלדברי עדי ראייה הפעילו נגדו כוח בניסיון להשתלט עליו. כפי שנראה בתחילת הסרטון, צוות טיפול נמרץ של מד"א הוזעק למקום והוא נלקח לטיפול רפואי.

צפו בתיעוד האירוע (בדקה 1:51)

בהמשך ביקש מפקד הכוח לעצור צעיר נוסף בחשד שניסה לשבש את פעולת השוטרים, אך הוא נמלט אל תוך ביתו של סוב-לאבן כשהכוח דולק אחריו. "חבר'ה, הדירה פה למטה", נשמע מפקד הכוח מורה לאנשיו, "נכנסים". הדבר עורר במקום מהומה, ובני משפחה ושכנים ניסו לגונן על החשוד אולם הכוח ניסה לפרוץ פנימה. בשלב זה נעמד סוב-לאבן בפתח הבית וניסה לדבר אל לב אחד השוטרים בניסיון להרגיע את הרוחות. הוא אף נראה בבירור מנסה להביא את החשוד להסגיר את עצמו, כדי למנוע מהשוטרים לפרוץ פנימה. בשלב מסוים סוב-לאבן נראה מושך את החשוד הנמלט בכוח ומעביר אותו לידי אנשי משמר הגבול, פעולה שבמהלכה החל אחד השוטרים לצעוק עליו שלא ייגע בו. "תוריד את הידיים שלך ממני", צרח עליו השוטר ודחף אותו אחורה.

בהמשך, רוב השוטרים כבר יצאו מהמתחם, וסוב-לאבן ואחד מקרובי משפחתו- בחולצה אדומה- אחריהם. אולם בשלב זה הורה מפקד הכוח לאנשיו להיכנס שוב אל הבית שוב, לדבריו, כדי לעצור אדם נוסף שמסתתר שם. "אני עומד לפני הבית ואומר לו אתה לא תיכנס לבית הזה, אין לך אישור לזה", מספר סוב-לאבן. בתגובה קפץ מפקד הכוח על סוב-לאבן, השליך אותו אל אחד מחייליו שעמד מאחור, וזה הטיח אותו אל גחון הרכב המשוריין שעמד בסמוך. "סחבו אותי בכוח על הרצפה, זרקו אותי, ואני נשכבתי על הרצפה", הוא אומר. המהומה במקום גברה. "אתה לא יכול להיכנס ככה", צעק אחד התושבים על השוטרים. "הרגתם כל האנשים פה". סוב-לאבן: "הבן שלי ראה את זה, רץ אלי ורוצה לתפוס אותי, אז בא מישהו ממשמר הגבול, נתן לו בעיניים את הפלפל, כמו תרנגולת שחוטה עשה אותו. הוא התפתל כמו נחש שם". הבן נלקח אף הוא למעצר ושוחרר עם יתר העצורים יום אחד לאחר מכן.

ממשמר הגבול נמסר בתגובה כי "מדובר בסרטון המתעד מעצר של חשודים ביידוי אבנים, תוך ניסיונות חוזרים ונשנים של התושבים המקומיים לסכל את המעצר החוקי. זמן קצר קודם המעצר נקלעו לוחמי משמר הגבול להפרות סדר אלימות ויידוי אבנים והחל מרדף אחר שני מיידי אבנים שהתבצרו בבית של המקומיים.

"בבית התגודדו עשרות שהחלו לתקוף את השוטרים בניסיון למנוע מהם לעצור את פורעי החוק. באירוע נעצרו שישה מקומיים, בהם גם האזרח המצולם כשהוא נהדף על ידי השוטרים לאחר שניסה למנוע את מעצרו של אחד החשודים. מדובר במוקד קבוע של הפרות סדר קשות ואלימות שאיתן נאלצים הכוחות להתמודד. כוחות משטרה ומשמר הגבול ימשיכו לנקוט ביד קשה ובלתי מתפשרת כלפי מפירי הסדר ופורעי החוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ