מפקד נאט"ו וצבא ארה"ב באירופה: ישראל בטוחה מתמיד

האדמירל ג'יימס סטוורידיס מנה שבעה תרגילים משותפים לארה"ב ולצה"ל שנערכו או יתקיימו השנה, המשקפים את המחויבות האמריקאית לביטחון ישראל

אמיר אורן
אמיר אורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר אורן
אמיר אורן

"האיומים על ישראל לא גדלו בשנה החולפת והיא אף בטוחה יותר מאשר בתקופות קודמות, בין השאר בגלל המצב הפנימי בסוריה". כך אמר באחרונה אדמירל ג'יימס סטוורידיס, מפקד כוחות נאט"ו ופיקוד אירופה (יוקו"ם) של הצבא האמריקאי. בתשובות לשאלות בקונגרס, באביב האחרון, מנה סטוורידיס שבעה תרגילים צבאיים משותפים לארה"ב ולצה"ל, ביניהם עם כוחות נוספים (מיוון), שנערכו או עומדים להיערך השנה ומשקפים את המחויבות האמריקאית לביטחון ישראל. במערכת האמריקאית אחראי יוקו"ם על ישראל, סוריה, לבנון והרשות הפלסטינית, אך לא על מצרים, ירדן, עיראק ואיראן.

במענה לטענת אחד מחברי ועדה של בית-הנבחרים כי "אי היציבות באזור והאיומים הרבים על ישראל גברו בשנה האחרונה", אמר סטוורידיס: "ישראל אכן נמצאת בחלק עולם נפיץ, אבל אני טוען שהאיומים על ישראל לא גברו בשנה האחרונה (2011-12). אם תתבונן בתולדות מדינת ישראל במבט מקיף, היא בודאי בטוחה עכשיו יותר משהיתה ב-1948, 1967, 1973 או אף באינתיפאדה הראשונה או השנייה. יש לה הסכמי שלום עם שתיים מארבע שכנותיה. שכנה שלישית, סוריה, עוברת עתה תקופה של תסיסה פנימית חמורה ואינה יכולה לאיים צבאית על ישראל. איום חיזבאללה מתוך השכנה הרביעית, לבנון, מורתע מהתקפות גלויות מאז המערכה שם ב-2006".

לדבריו, בזירה הפלסטינית "מחמוד עבאס מתנער מאלימות. התסיסה בגדה המערבית שככה באופן מהותי בשנים האחרונות. בדומה, מאז מבצע עופרת יצוקה ב-2008 היו התקפות הרקטות מרצועת עזה פזורות בלבד. בהתקפה בחודש מארס שוגרו כמעט 250 רקטות שלא גרמו אף לחלל ישראלי".

ג'יימס סטוורידיסצילום: בלומברג

אשר לבאות, עם זאת, "מאז האביב הערבי ניצבת ישראל בפני שכונה ודאית פחות. תוצאה זו, במיוחד במצרים, יחד עם המשך התוכנית הגרעינית האיראנית, מספקת לממשלת ישראל סיבה לדאגה מהעתיד".

תוכנית התרגילים הדו-צדדיים והרב-צדדיים של יוקו"ם "נותנת לצה"ל ערובות איתנות של המחויבות האמריקאית האיתנה לביטחון ישראל", אמר סטוורידיס במנותו את שבעת התרגילים של הכוחות המיוחדים ("ג'ייסט"), חיל-הים ("נובל דיינה", "נובל מלינדה", "רלייאנט מרמייד"), חיל-הנחתים ("נובל שירלי") המשמר הלאומי (תרגיל תגובה לאירוע ביולוגי-כימי-רדיולוגי) והמפקדה הבין-זרועית ("אוסטיר צ'לנג'", הכולל גם את התרגילים "ג'וניפר קוברה" ו"ג'וניפר פלקון").

דברי סטוורידיס פורסמו לראשונה באתר פדרציית המדענים האמריקאים, הערוך בידי סטיוון אפטרגוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ