פרשנות |

חמאס מבליג על התקיפות הישראליות

זכרון "עופרת יצוקה" ושיקולים אסטרטגיים אחרים מונעים מחמאס להכנס לסבב התכתשות נוסף עם ישראל. אבל כל שינוי במאזן עשוי להביא להסלמה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אהוד ברק, גבי אשכנזי, יואב גלנט – האנשים שניהלו את מבצע "עופרת יצוקה" בעזה, לפני כמעט ארבע שנים, יופיעו מחר בבוקר בבית חיל האוויר בהרצליה, בכנס שיעסוק בהשלכות המבצע. על תמונה משותפת של הדוברים אין כנראה מה לדבר, בשל משקעי פרשת מסמך הרפז. אבל מעניין לבחון את תוצאות המבצע ההוא, דווקא על רקע חילופי האש בגבול עזה ביומיים האחרונים, שבהם נהרגו שישה פלסטינים חמושים מאש צה"ל.

בשבוע האחרון נרשמה עלייה מסוימת בהיקף הירי על היישובים הישראלים בעוטף עזה. אתמול כשזוהתה חוליה איסלאמית קיצונית שעמדה לשגר קטיושה לטווח ארוך, כנראה לכיוון באר שבע, פגע בה חיל האוויר. ואילו היום בבוקר, כשחמושים פלסטינים הניחו מטען חבלה סמוך לגדר הגבול בצפון הרצועה, נפגעו גם הם מאש צה"ל. הפעם היו ההרוגים חברי פלג שפרש מהחמאס, אם כי ייתכן שנשמר עדיין קשר בינו לבין הארגון הגדול יותר. אולם, למרות החללים, לא ניכר תיאבון פלסטיני להפוך את האבידות הללו לעילה להתכתשות רחבה, לפחות לעת עתה.

הסיבה הבסיסית לכך קשורה עדיין, כנראה, בתוצאות "עופרת יצוקה". התגובה הישראלית האגרסיבית בשלהי 2008, שהמחישה את יחסי הכוחות הצבאיים האמיתיים בין הצדדים, עודנה זכורה היטב לחמאס – ונדמה שלארגון אין עניין מיוחד לחזור על החוויה. לעת עתה, גם הג'יהאד האיסלאמי עוד יושב בשקט. לצד השיקול האסטרטגי (החשש שעימות צבאי יביא לאובדן שליטת החמאס ברצועה), יש לחמאס גם שיקולי משנה. יחסי הנהגת החמאס עם האחות הגדולה, מפלגת האחים המוסלמים במצרים, רגישים, והארגון מתקשה לחזות כיצד יגיב השלטון החדש בקהיר להסלמה בין עזה לישראל.

ברקע עומד גם השיפור המסוים במצב הכלכלי ברצועה. שיתוף הפעולה הכלכלי העקיף (והמוכחש רשמית) בין ישראל לחמאס חשוב להנהגה העזתית ונדמה שבינתיים היא נזהרת מלסכנו. בחמאס גם לא חשים אהדה מיוחדת להרוגי הפלגים הקיצוניים יותר. רק השבוע עצרו מנגנוני הביטחון של הארגון כעשרים מחברי הפלגים הסלאפיים. ועדיין, הסיבוב הנוכחי טרם הסתיים. לפחות הפלגים הקיצוניים עלולים לנסות ליזום שיגור רקטות כנקמה ואילו אבידות נוספות בצד הפלסטיני עשויות לגרום גם לחמאס לשנות את עמדתו.

לצד ההסלמה בגבול הרצועה, ראוי לשים לב גם לאירועים האחרונים בגדה המערבית. חילול המנזר בלטרון, בתחומי מדינת ישראל, זכה ליותר תשומת לב מפיגועי טרור יהודי ("תג מחיר") נוספים בגדה עצמה, מניסיונות להצתת מסגדים ועד כריתה שיטתית של עצי זית. פינוי מאחז מגרון אמנם עבר בלא קושי, אך הזעם עליו יתבטא בדרכים אחרות – ובראשן התקפות של פעילי ימין קיצוני, שידרבנו לבסוף גם פיגועי נקמה מהצד הפלסטיני.

כישלונם המתמשך של השב"כ והמשטרה באיתורם ובהעמדתם לדין של מבצעי מסע ההתקפות נגד פלסטינים, רכושם ובתי התפילה שלהם, עוד עלול להצית בהמשך תבערה גדולה יותר בגדה, למרות האינטרס המשותף של ישראל והנהגת הרשות הפלסטינית לשמור על השקט.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ