ברק רומז שההיערכות האמריקאית מול איראן עשויה לייתר תקיפה עצמאית

שר הביטחון התייחס הערב "להיקף המרשים של ההכנות האמריקאיות להתמודדות עם איראן", אך הבהיר כי לישראל הזכות לקבלת החלטות ריבוניות

ברק רביד - צרובה
ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד - צרובה
ברק רביד

ההנהגה הישראלית ממשיכה "לרדת מהעץ" בכל הנוגע לתקיפה באיראן ללא תמיכה אמריקאית. שר הביטחון אהוד ברק רמז היום (חמישי) בכינוס של מפלגת "העצמאות" כי ייתכן שלא יהיה צורך בפעולה צבאית ישראלית נגד איראן - וזאת על רקע ריכוז כוחות אמריקאי חסר תקדים במפרץ הפרסי. ברק אמר את הדברים שעה קלה אחרי שנפגש עם סגן ראש המטות המשולבים של צבא ארה"ב האדמירל ג'יימס וינפילד, שמבקר בישראל.

"ישראל שומרת את הזכות לקבל החלטות ריבוניות וארה"ב מכבדת זאת", אמר ברק בכינוס של מפלגת העצמאות. "אולם, אין לטעות בהיקף המרשים של ההכנות האמריקאיות להתמודדות עם האתגר האיראני בכל המישורים".

הרקע לדבריו של ברק היו שורה של סקירות שהוא וראש הממשלה בנימין נתניהו קיבלו משר ההגנה האמריקאי לאון פאנטה והיועץ לביטחון לאומי טום דונילון בנוגע להכנות האמריקאיות לאפשרות של עימות צבאי עם איראן. לפני כחודש נחשף ב"הארץ" כי דונילון הציג לנתניהו את פרטי תגבור הכוחות האמריקאים במפרץ. "בניגוד לממשל בוש, ממשל אובמה מבצע הכנות במפרץ, מזיז כוחות ומכין בסיסים", אמר פקיד ישראלי בכיר. "יש היערכות צבאית אמריקאית חסרת תקדים מול איראן".

בכינוס של מפלגת העצמאות אמר עוד ברק כי יש הבדלים בראייה הישראלית והאמריקאית של האיום האיראני. "האתגר משותף, אך השעונים מתקתקים בקצב שונה", אמר ברק. "ממשלת ישראל והיא לבדה תקבל הכרעות הנוגעות לעתידה וביטחונה של ישראל, אולם ארה"ב היא בת הברית החשובה ביותר שלנו, שיתוף הפעולה המודיעיני והגיבוי הביטחוני לישראל יוצאי דופן היום בעומקם והיקפם ואני משוכנע שהם יהיו כאלה גם בכל מבחן בעתיד".

אהוד ברק, באירוע הרמת כוסית של סיעת עצמאותצילום: הדר כהן

דבריו של ברק, שבהם הציג קו מתון יותר בכל הנוגע לאפשרות של פעולה ישראלית חד-צדדית נגד מתקני הגרעין של איראן, מצטרפים להתמתנות בהתבטאויותיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו מתחילת השבוע. במהלך מפגש עם פצועי מלחמה ישראלים ואמריקאים ביום שני אמר נתניהו כי אם יוצב "קו אדום ברור" לאיראן ע"י הקהילה הבינלאומית, הסיכון למלחמה יפחת. נתניהו נמנע בימים האחרונים מהתבטאויות בדבר זכותה של ישראל להגנה עצמית או כל התבטאות אחרת ממנה עשוי להשתמע שישראל תצא לפעולה צבאית חד-צדדית נגד איראן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ