המעצמות נגד תקיפה |

שליח מיוחד של ראש ממשלת בריטניה העביר מסר לנתניהו: אל תתקפו באיראן

החשש הבריטי מפעולה ישראלית התחדד אחרי שיחה בין המנהיגים, שבה לא סיפק נתניהו תשובות לגבי כוונותיו בעניין הגרעין האיראני וענה בצורה עמומה

ברק רביד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד

שליח מיוחד מטעמו של ראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, הגיע בחשאי לירושלים לפני כשבועיים ונפגש עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועם שר הביטחון, אהוד ברק. לדברי מקור ישראלי שביקש לשמור על עילום שם, השליח הבריטי הבכיר העביר לנתניהו ולברק מסר תקיף מקמרון נגד תקיפה ישראלית חד-צדדית באיראן בעיתוי הנוכחי.

השליח הבריטי שוגר לישראל עקב חשש כבד של הממשלה בלונדון מכך שישראל קרובה לקבלת החלטה על פעולה צבאית נגד מתקני הגרעין של איראן. לדברי המקור הישראלי, התחושה הבריטית התחדדה עקב שיחת הטלפון שהתקיימה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לבין ראש ממשלת בריטניה קמרון לפני תחילת המשחקים האולימפיים בלונדון. בשיחה לא סיפק נתניהו לקמרון תשובות ברורות לגבי כוונותיו בעניין האיראני והשיב בצורה כללית ועמומה.

בעת ביקורו של השליח הבריטי בישראל הוא נפגש עם שורה של אישים ביטחוניים ומדיניים והבהיר כי ארצו סבורה שיש עדיין זמן לדיפלומטיה ולכן יש להמשיך בלחץ הכלכלי והמדיני על המשטר בטהראן ואף להגביר אותו. בשגרירות בריטניה בישראל סירבו להתייחס לדברים וכך גם בלשכת ראש הממשלה בירושלים.

נתניהו וקמרון בלונדון, בשנה שעברהצילום: עמוס בן גרשום/לע"מ

ישראל ובריטניה משתפות פעולה באופן הדוק בסוגיה האיראנית, הן בדרג המדיני והן במודיעין. הבריטים, שמובילים קו תקיף בנושא, נהגו לעדכן את ישראל בצורה מלאה בפרטי המשא ומתן שניהלו שש המעצמות עם איראן.

הבריטים גם מתאמים מול ישראל את המאמצים להטלת סנקציות נוספות על איראן כדי להגביר את הלחץ הכלכלי והבידוד המדיני שבו היא נמצאת. עם זאת, הבריטים מתנגדים לפעולה צבאית עצמאית של ישראל נגד מתקני הגרעין של איראן וסבורים כי יש להמשיך בלחץ הדיפלומטי יחד עם עיכוב תוכנית הגרעין האיראנית באמצעות פעולות מודיעין חשאיות.

המקור הישראלי ציין כי המסר התקיף שהעביר השליח הבריטי, יחד עם שיחת הטלפון שקיימה קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם נתניהו באותו שבוע והמסרים הפומביים שהגיעו מבכירי הממשל האמריקאי, השפיעו רבות על חישוביהם של ראש הממשלה הישראלי וכן על גישתו של שר הביטחון אהוד ברק בסוגיה.

הצטברות המסרים שהועברו ממעצמות המערב ציננה את התלהבותם של השניים לגבי קבלת החלטה על תקיפה ישראלית באיראן. נתניהו, וברק עוד יותר, הבינו שמעבר להשלכות הצבאיות של צעד כזה, בדמות ירי טילים על העורף הישראלי ומאות הרוגים, תקיפה חד-צדדית תגרום לשבר חמור ביותר ביחסים עם בנות הברית הגדולות של ישראל – ארצות הברית, גרמניה, בריטניה וצרפת.

בשבועיים האחרונים, בעקבות המסרים ממעצמות המערב, החל נתניהו לשנות את הטון ועבר לדבר על הצורך להציב קווים אדומים לאיראן בכל הנוגע לתוכנית הגרעין כדי למנוע עימות צבאי. נתניהו היה רוצה לסכם הבנות חדשות עם ארצות הברית בנושא האיראני, שלפחות חלקן יוצג בפגישה בינו לבין הנשיא אובמה בביקורו בניו יורק בסוף החודש. נתניהו אמר ביום ראשון בראיון לטלוויזיה הקנדית כי ישראל וארצות הברית דנות בימים אלה בסוגיית הקווים האדומים. אולם, לפי שעה, לא נראה שפגישה בין נתניהו לאובמה אכן תתקיים. נתניהו יגיע לניו-יורק ב-27 בספטמבר כדי לנאום מול העצרת הכללית של האו"ם, אולם אובמה לא יהיה בעיר וימשיך בקמפיין הבחירות שלו.

סימן לכך שהנשיא האמריקאי אינו נלהב לפגוש את נתניהו הגיע אתמול מצדה של שרת החוץ של ארצות הברית, הילרי קלינטון, שציינה כי ממשל אובמה אינו מתכוון להיענות לדרישתו של נתניהו לגבי הצבת קווים אדומים. "איננו מציבים תאריכי יעד לאיראן", אמרה קלינטון בראיון לרשת בלומברג.

קלינטון דחתה את גישתו של נתניהו וטענה כי בעיני ממשל אובמה "המשא ומתן הוא ללא ספק הגישה הטובה ביותר" למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני. "אנחנו עוקבים מקרוב אחרי מה שהם עושים, כיוון שמאז ומתמיד היה יותר חשוב מה האיראנים עושים מאשר מה הם אומרים", ציינה קלינטון בראיון בשולי פסגת אסיה והפאסיפיק שהתקיימה בעיר ולאדיווסטוק שברוסיה.

שרת החוץ האמריקאית ציינה כי ישראל וארצות הברית שותפות למטרה - מניעת איראן גרעינית, אולם הודתה בקיומם של חילוקי דעות עם ישראל לגבי לוחות הזמנים של המגעים עם איראן. "הישראלים יותר חרדים לגבי יכולתם להגיב במהירות כיוון שהם במרכז המטרה", אמרה קלינטון. "אנחנו משוכנעים שיש עוד די זמן להתמקד בסנקציות ולעשות הכל כדי להביא את איראן למשא ומתן רציני".

בירושלים לא אהבו את דבריה של שרת החוץ של ארה"ב הילרי קלינטון שבהם דחתה את דרישתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להציב קווים אדומים לאיראן ותקפו אותה בחריפות. "אמירות כאלה לא יעצרו את הצנטריפוגות האיראניות, אלא להפך", אמר פקיד ישראלי בכיר. בלי קו אדום ברור ונחוש, איראן לא תפסיק את המרוץ שלה לנשק גרעיני. אמירות שכאלה לא רק שאינן מרתיעות את איראן, הן מרגיעות אותה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ