על סף הכרעה: טיוטה סופית של דו"ח הרפז תופץ מחר

טיוטת הדו"ח צפויה להטיל את עיקר האשמה על אשכנזי. השאלה המרכזית: האם ברק ידרוש לראות את כל חומרי החקירה - ובכך יעכב את פרסום הדו"ח הסופי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הטיוטה הסופית של דו"ח מבקר המדינה בפרשת מסמך הרפז תופץ למבוקרים מחר אחר הצהריים. זאת, אם לא תחול דחייה של הרגע האחרון. הטיוטה תשקף את מסקנתו האחרונה של מבקר המדינה היוצא, מיכה לידנשנטראוס, בפרשה המסעירה את צמרת מערכת הביטחון זה יותר משנתיים. אחרי שיגור הטיוטה, יוקצבו למבוקרים שבועות אחדים להגיש השגות נוספות עליה. עם זאת, נראה שעל הדו"ח הסופי בהחלט בפרשה, בגרסתו לפרסום, יהיה חתום כבר המבקר המכהן, יוסף שפירא.

צו האיסור על פרסום פרטי הטיוטה הסופית יישאר בתוקף. במשרד המבקר מסרבים להתייחס באופן כלשהו למה שכלול בה. אולם, ניתוח זהיר של הפרטים הידועים מהפרשה מאפשר להציג הערכה סבירה, שלפיה לא צפויה מהפכה במסקנותיו העיקריות של המבקר. הטיוטה הראשונה, שהופצה במארס השנה, כללה ביקורת חריפה על הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי ועל עוזרו, אל"מ ארז וינר. יריבו של אשכנזי, שר הביטחון אהוד ברק, ספג רק ביקורת מינורית.

פרשת הרפז התפוצצה באוגוסט 2010, עם פרסומו בערוץ 2 של המסמך שתואר תחילה כתוכנית לפגיעה באשכנזי ומינוי האלוף יואב גלנט ליורשו. בדיעבד התברר כי המסמך זויף בידי מקורבו של אשכנזי, סגן-אלוף (מיל') בועז הרפז, והודלף לערוץ על ידי ידידיו של מתמודד אחר לרמטכ"לות, האלוף גדי אייזנקוט. המבקר קבע כי וינר הפעיל את הרפז לאיסוף מידע מכפיש על ברק וסביבתו. מנוסח הדברים בטיוטה השתמעה ידיעה של אשכנזי על מהלכי וינר והרפז.

אחרי הפצת הטיוטה הקודמת ניהלו אשכנזי ועוזרו מאבק משפטי ותקשורתי אינטנסיבי נגד המסקנות הכלולות בה. אשכנזי מחה על הטענה ש"גימד" באוזני המטכ"ל את קשריו עם הרפז ודרש לחקור את השמדתן של קלטות שתיעדו שיחות בלשכת ברק. בנוסף, ייחס מחנה אשכנזי-וינר משקל לטענותיו של דני בורוביץ', דובר מפלגת העבודה לשעבר, כי הקליט עדים במטרה לאסוף מידע מפליל על מקורבו של אשכנזי, דובר צה"ל לשעבר תא"ל אבי בניהו, בשליחות לשכת השר. כל הסוגיות הללו יידונו כנראה בטיוטה הסופית.

סביב טענות הנגד של אשכנזי התפתחה באחרונה ההשערה, שקנתה לה אחיזה בקרב כמה בעלי טורים בעיתונות, כי לינדנשטראוס צפוי לחולל מהפכה במסקנותיו לנוכח הנתונים החדשים. צריך לומר בזהירות כי נראה שתקוות אלה יתבדו. אפשר לשער שברק יספוג יותר ביקורת מאשר בסיבוב הקודם, בשל התנהלות לשכתו ויחסו כלפי אשכנזי, אך ספק רב אם הדבר יוביל לשינוי של ממש באופן שבו מפזר הדו"ח את האחריות לפרשה בין הצדדים. במלים אחרות, אילו ניתן היה לכמת את חלוקת האחריות באחוזים, עשוי מחנה ברק לספוג עוד כמה אחוזי אשמה, אך הדבר לא יטה את הכף לטובת אשכנזי.

הכנסת העבירה באחרונה חוק, המאפשר ללינדנשטראוס לסיים את כתיבת הדו"ח בתוך שלושה חודשים מסיום כהונתו, כלומר עד 3 באוקטובר. אולם, לוח הזמנים שתכתיב הפצת הטיוטה הסופית, ערב תקופת החגים, לא יאפשר למבקר היוצא לחתום על הדו"ח הסופי. לעת עתה לא ברור עד כמה ייכנס המבקר החדש לעובי הקורה.

אולם, קיימת סוגיה משמעותית נוספת, שעלולה להביא לדחיית הפרסום של הדו"ח הסופי, בפרשה שגם כך מתארכת לה עד לגבול הלא ייאמן. וינר ואשכנזי, בהתערבות בג"ץ, קיבלו לידיהם כמות עצומה של חומרי חקירה ועדויות, לצורך ההתגוננות מהטיוטה הראשונה. חלק מחומרים אלה דלפו לעיתונות, עד להוצאת צו איסור פרסום. ברק וראש המטה שלו, יוני קורן, שלא נפגעו קשות בטיוטה הראשונה, לא זכו לקבל חומרים דומים.

באחרונה פנה ברק למבקר וביקש לקבל לידיו את מה שקיבל המחנה היריב. אם אכן יספוג יותר אש בטיוטה הסופית, יהיה לו עוד טיעון לקבלת החומר. אולם לברק יש סיבה נוספת להתעניין בכך: המסמכים כוללים גם תמלולי הקלטות של עשרות שעות שיחות בלשכת אשכנזי. אם יקבלם, אפשר לצפות שאנשיו יסרקו אותם, במטרה לברר מי אמר עליהם מה, למי ומתי.

מי שמכיר את האופן שבו מתנהלות לשכות כאלה, יכול לשער שיש כאן לא מעט חומר נפץ. אלא שאם ייעתר שפירא, או בג"ץ, לדרישה, עלול ברק להכשיל את עצמו. במקרה כזה, הוצאת הדו"ח הסופי תתעכב עוד בחודשים רבים - ושר הביטחון לא יזכה אפילו לניצחון החלקי שהוא עדיין מצפה לו בזירה הציבורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ