פרשנות |

אובמה מנסה להבין האם נתניהו הוא ראש ממשלה או מנהל הקמפיין של רומני

דווקא באמצע טקסי הזיכרון לפיגועי ה-11 בספטמבר, ובהסתמך על תמיכת הלובי היהודי, החליט נתניהו לתקוף את מדיניות הממשל האמריקאי

ניו יורק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ניו יורק

נניח שמנהיג זר - כמו נשיא ארצות הברית, לצורך העניין - היה בוחר דווקא ביום השואה או ביום הזיכרון לחללי צה"ל כדי לתקוף את ממשלת ישראל, להכריז על פשיטת רגל של מדיניותה ולהטיף לה על כך שאין לה "זכות מוסרית" לנקוט בעמדותיה. פרץ הזעם הקדוש שהיה בוקע מפי הממשלה ודובריה היה מהדהד עד קצות תבל.

אלא שזה מה שעשה אתמול (שלישי) ראש הממשלה בנימין נתניהו, כשבחר להשתלח במדיניות ארצות הברית כלפי איראן דווקא באמצע טקסי הזיכרון לפיגועי ה-11 בספטמבר, כשאמריקה מרכינה ראש לנופליה ונזכרת בטראומה שפצעיה טרם הגלידו, ובעוד הממשל האמריקאי מטפל במצב החרום שנוצר כתוצאה מההתקפות על נציגויותיו בקהיר ובבנגזי. ביום בו אמורה היתה ישראל לעמוד דום לצידה של אמריקה ולכבד בסולידריות את חלליה, בישרו הכותרות הראשיות באמצעי התקשורת באמריקה על קרע חסר תקדים בין שתי המדינות.

אך עוד בטרם שככו התגובות הנרגזות כלפי נתניהו בקרב פקידי ממשל ומקורבים למיניהם של הנשיא, נקט נתניהו בתרגיל מספר 8 מספר התכסיסים הפוליטי למתחילים - והדליף את דבר הקושי לקבוע פגישה בינו לבין הנשיא אובמה בזמן ביקורו הקרוב בעצרת הכללית של האו"ם בניו יורק. פקידי הממשל ועסקני המפלגה שעוד לא הספיקו להתכעס כראוי, נאלצו מיד להתפנות להדיפת פניותיהם של תומכים יהודיים עצבניים של הנשיא, שכבר נכוו בפרשת השמטת ירושלים מסעיף המפלגה הדמוקרטית בוועידתה בשבוע שעבר, ולהתכונן למתקפה של מכונת התעמולה של מיט רומני שמיד נכנסה לפעולה כדי להאשים את הנשיא בשעות הקרובות שהוא, איך לא, "זורק את ישראל מתחת לגלגלי האוטובוס".

אפשר להבין את ההיסוס של אנשי אובמה לקבוע פגישה עם נתניהו, כי "קשה לנו להחליט מתי הוא מתפקד כראש ממשלת ישראל ומתי כמנהל מטה הבחירות של מיט רומני", כפי שאמר לי, בהגזמה חלקית בלבד, אחד ממכריו של הנשיא. הסיוט של מנהלי הקמפיין של אובמה הוא פגישה עם נתניהו שבה ראש הממשלה שוב יגער בפומבי בנשיא על מדיניותו הנפסדת, כפי שעשה בחדר הסגלגל בבית הלבן במאי בשנה שעברה. אולי, כפי שאמר לי בחיוך מריר אותו מקורב בעל חוש הומור, נתניהו גם יכנס את הכתבים וישלוף פלקט של רומני וסגנו פול רייאן תוך שהוא מישיר מבט למצלמה וחוזר על סיסמת הבחירות של הרפובליקאים, "הגיע הזמן לשינוי".

בחירות 2012: כל הכתבות, הדיווחים, הפרשנויות

ובכל זאת, סירוב של אובמה לפגוש את נתניהו, ולו מטעמים של מיקום ולוח זמנים, הוא טעות קשה מבחינתו של הנשיא. גם יהודים שאינם חסידים של נתניהו יזדעקו לנוכח מה שיתפרש בהכרח כפגיעה בכבודה של ישראל כולה, והדבר עלול להיות הקש ששובר את גב הגמל עבור מקצת ממצביעי אובמה שעדיין אינם בטוחים בהצבעתם. גם בישראל, ועל אף שאפילו שר הביטחון ניסה אתמול לרסן את גערותיו המסלימות של נתניהו כלפי אמריקה, דעת הקהל עלולה להיעלב, בשמה ולא רק בשמו, ואולי גם להשתכנע שלישראל אין באמת על מי לסמוך אלא על עצמה.

סקר חדש שהתפרסם אתמול מטעם המכון לעניינים עולמיים בשיקגו מוכיח בצורה שאיננה משתמעת לשתי פנים שעמדתו של אובמה בנושאי חוץ, ובעיקר בסוגיה האיראנית, זוכה לתמיכה מסיבית מצד דעת הקהל האמריקאית. לאובמה אין בעיה אמיתית להדוף את ניסיונו של נתניהו, המובן כשלעצמו, לגרום לאמריקאים לקבוע קווים אדומים שמהם לא יוכלו לסגת. גם האמריקאים יבינו, אם יחליט הממשל להסביר להם, שצעד שכזה עלול להתגלות כדרך שאין לה מוצא מלבד מלחמה.

ובכל זאת, הדבר האחרון שאובמה צריך עכשיו זה עימות פומבי מתוקשר עם ראש ממשלת ישראל, דווקא כשהסקרים מאירים עליו בזוהר הועידה המוצלחת של הדמוקרטים בשארלוט. לכן, יש מקום להעריך שעוד לא נאמרה המילה האחרונה ושפגישה בין אובמה לנתניהו עשויה להיקבע בהמשך, כי מבחינה פוליטית, כך עדיף לשניהם. ובכל זאת, בכניסה לחדר, רק למען הזהירות, כדאי לערוך לשניהם בידוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ