משרד הביטחון: הנזק מזערי |

לראשונה: גוף ממשלתי נגד גדר ההפרדה

רשות הטבע והגנים חזרה בה מהסכמתה לאשר את בניית הגדר סמוך לבתיר, דרומית לי-ם, בגלל חשש מפגיעה בנוף חקלאי קדום בעל חשיבות עולמית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לראשונה מאז החלו העבודות על , מביע גוף ממשלתי התנגדות להקמתה ומזהיר מההשלכות שיהיו לגדר על הנוף והיחסים עם כפר פלסטיני. במסמך שהעבירה לאחרונה רשות הטבע והגנים למערכת הביטחון, היא חוזרת בה מהסכמתה להקמת הגדר באזור הכפר בתיר הסמוך , ודורשת לשקול חלופה לשמירת הביטחון באזור.


בשנה האחרונה מערכת הביטחון בהקמת גדר הפרדה באזור הכפר ואלג’ה מדרום לירושלים. מקימיה יתחילו בקרוב בהארכת הגדר לכיוון הכפר בתיר שממערב לוואלג’ה. חלק מהעבודות ייעשו בתוך גן לאומי. בהמשך מתוכננת הגדר להיבנות עד סמוך לאזור צור הדסה וביתר עילית. בוואלג’ה התנהל מאבק ציבורי נגד הקמת הגדר, בשיתוף ארגוני סביבה, אך הוא נכשל.


לפני שש שנים היה תיאום בין ורשות הטבע והגנים, והרשות הסכימה לתוואי הגדר באזור בתיר לאחר הכנסת שינויים שנועדו למזער את פגיעתו בנוף. אבל לאחרונה העביר הרשות למערכת הביטחון מסמך מדיניות שבו היא חוזרת בה מהסכמתה לתוואי, וטוענת שיש לבחון חלופות אחרות להגנת האזור.


במסמך אומרת הרשות שבאזור בתיר יש נוף בעל חשיבות מורשת ברמה עולמית, שכן מתקיימת בו מערכת חקלאות מסורתית הנמשכת ברצף מתקופת בית שני. הקמת גדר ההפרדה תגרום, לטענת הרשות, להרס מוחלט של הנוף החקלאי המסורתי ותפער פצע בנוף הקדום. “התוואי, ככל שיהיה צר ומתחשב, יעבור כמפעל הנדסי זר בלבם של המדרגות החקלאיות ויפריד בין הכפר לאדמותיו, שביניהם גם חלקות המושקות במי מעיין”. נזק כבד ייגרם למערכת האקולוגית שכן הגדר תקטע תנועת חיות בר ותביא להכחדתן.


6 מתוך 6 |
1 מתוך 6 |
חקלאות קדומה בבתיר
2 מתוך 6 |
אזור הכפר בתיר

מסמך הרשות מזכיר שלאחרונה הגישה הרשות הפלסטינית בקשה דחופה לאונסק”ו, להכריז על אזור בתיר אתר מורשת תרבות עולמי הראוי לשימור. הרשות טוענת שהדבר “מעמיד אותנו במקום מביך ומן הראוי שיחד אתם נפעל לשימור הנוף”.


הרשות מציינת שבניגוד למיזמי תשתית אחרים, שבהם נבדקת גם חלופה של אי ביצוע הפרויקט, במקרה של גדר ההפרדה זהו פרויקט ביטחוני שלא היה דיון ציבורי בנחיצותו. לטענתה, יש להביא בחשבון את העובדה שיכולת המניעה של פיגועים השתנתה ויש היום אמצעי מעקב שמאפשרים כיסוי טוב של השטח ללא צורך בהקמת גדר.


על רקע נתונים אלו קובעת רשות הטבע והגנים שיש לשקול מחדש את הצורך בגדר. “בשלב זה ראוי לעצור ולשאול האם אין בהמשך הקמתו של המכשול התכוננות למלחמה שכבר היתה?”, נאמר במסמך. “אנו בטוחים שבתקציב של מאות מיליוני שקלים להשלמת הקטע הנוכחי ניתן למצוא חלופות ביטחוניות טובות יותר ולהימנע מהנזקים הקשים”.


ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: “הגדר מוקמת לצורך ביטחוני מובהק שהוכר בבג”ץ. הקמת מכשול פיזי באזור בתיר היא מרכיב חשוב בהגנת ירושלים ותוואי הרכבת אליה. בניגוד לנטען, הגדר לא צפויה לגרום לפגיעה מהותית בנוף הטרסות ובשיטות ההשקיה הקיימות. בתכנון התוואי ניתן משקל רב להשפעתו על הסביבה ונמצאו פתרונות ייחודיים להבטיח שהפגיעה תהיה מזערית. 


“הועתק התוואי למקום שבו השפעתו על הטרסות והנוף תהיה מצומצמת ביותר ונעשה ויתור על מרכיבי ביטחון כדי לצמצם את הפגיעה במרקם החיים ובנוף. העבודות ייעשו בשיתוף עם אנשי רשות הטבע והגנים ויועצי נוף. פתרונות אלו הוצגו למועצת הכפר".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ