"תמונה אחת שווה אלף מילים" |

חיילים בעטו ועצרו פלסטיני במהלך אימון ריצה - כי חשבו שקילל אותם

צה"ל טען בתחילה כי הפלסטיני התעמת עם החיילים, אך סרטון שפורסם מראה כי העימות החל לאחר שחשבו שקילל אותם. הוא שוחרר לאחר חודש במעצר

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

בית המשפט הצבאי בעופר הורה אתמול (רביעי) לצה"ל לשחרר צעיר פלסטיני שנעצר לפני כחודש בחברון על ידי חיילים שהיו בעת אימון ספורט. השופט נימק את החלטתו בכך שהחיילים ביצעו שימוש לא סביר בכוח בעת שלבשו לבוש אזרחי.

בהחלטת השופט, רב-סרן דניאל כפיר, הוא מציין כי "(...) תמונה אחת שווה אלף מילים. כפי שעולה מהסרטון בבירור, המשיב הותקף על ידי חייל לכאורה הלבוש בבגדים אזרחיים ללא עוול בכפו, כיוון שחשב שהמשיב דיבר עליו בגנותו". לכן, החליט בית המשפט הצבאי ביהודה לשחרר את הצעיר הפלסטיני, עבד אל-עזיז פאח'ורי, לאלתר וללא תנאים. רס"ן כפיר אמר בהחלטתו כי "רבות דובר על גבולות הכוח ומגבלות הכוח וניתן לראות במקרה זה שימוש לא סביר של חיילים הלבושים בלבוש אזרחי, אשר לא ברור אם היתה להם בכלל סמכות להרחיק את המשיב מהמקום ולעצור אותו".

המקרה ארע ותועד באמצע אוגוסט סמוך לשכונת תל רומיידה בחברון. קבוצת חיילים, מגדוד 931 של חטיבת הנח"ל, שככל הנראה יצאה לאימון ריצה, התעמתה עם פלסטיני בסמוך לעמדת שמירה במקום. במהלך העימות שתועד מבקש אחד החיילים מהפלסטיני להתלוות אליו, אך זה מסרב. תוך שניות מצטרפים עוד מספר חיילים למקום, כולם בלבוש אזרחי.

בסרטון נראה הצעיר הפלסטיני מנסה להדוף את החייל, שבתמורה אומר לו "אל תיגע בי". ברגע זה מתפתח עימות פיזי נוסף, בו נראה הפלסטיני נגרר על כביש האספלט, בעוד שארבעה חיילים אוחזים בו ומסביבם מספר חיילים נוספים. החיילים בעטו בפלסטיני, בזמן שהוא מובל אל אחד מבתי השכונה. בסרטון תועד חייל בלבוש צבאי מלא המנסה להתקרב לזירת האירוע, אך כשהוא מבחין שהפלסטיני נגרר על ידי קבוצת החיילים הוא מחליט לעזוב את המקום. במקביל, אחד מהחיילים במקום קורא באנגלית למתעד האירוע "ללכת אחריו", ומונע ממנו להתקרב למקום אליו נגרר הצעיר הפלסטיני.

סרטון נוסף, שהגיע לידי ארגון "בצלם", מתעד את הדקות שקדמו למעצרו של פאח'ורי – דבר שלא הוצג בסרטון הראשון. בו נראה כי הצעיר הפלסטיני כלל לא התעמת עם החיילים, אלא דיבר בערבית עם אחד מהנוכחים (לפי "בצלם" מדובר באחיו) ואמר לו "הכל חרא" בערבית. אחד החיילים, בלבוש אזרחי, שחשב כי הפלסטיני קילל אותו וכינה אותו "חרא", הגיח לעברו, ובמקום התפתח במקום העימות בין החיילים לצעיר הפלסטיני. החייל נשמע אומר לפא'חורי "מה אמרת? אני חרא? יאללה, בוא, בוא", ומנסה לתפוס את הצעיר הפלסטיני, שמגיב לו וטוען "לא אומר לך, לא אומר לך". במהרה מגיעים למקום קבוצת חיילים נוספת, כולם כאמור בלבוש ספורט, עוצרים את פאח'ורי ומובילים אותו אל הבניין הסמוך.

מה שנראה בסרטון סותר את תגובת דובר צה"ל שניתנה לכלי התקשורת עם פרסום הסרטון הראשון, לפיה הפלסטיני "התעמת עם כוח צה"ל במקום, דבר שאינו נראה בסרטון, והחיילים המדוברים, אשר נקלעו למקום, סייעו לכוח בביצוע משימתו". יש לציין כי תגובת דובר צה"ל מתבססת על סמך עדויות החיילים שהועברו. מאז האירוע שהה פאח'ורי במעצר ולמעשה שוחרר לראשונה אתמול, שלושה שבועות לאחר המקרה, לאחר הצגת הסרטון על ידי עו"ד נרי רמתי ממשרד עו"ד גבי לסקי, שייצג אותו.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה לידיעה ולטענות כי "הנושא תוחקר על ידי הגורמים הנוגעים לדבר והתחקיר הועבר לבחינת הפרקליטות הצבאית. במסגרת הבחינה תילמד החלטתו של בית המשפט הצבאי בנושא והחלטה לגבי המשך הטיפול האירוע תתקבל בהקדם".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ