ליברמן מחריף את המתקפה על עבאס: "שקרן ונמושה, משטרו רקוב"

שר החוץ אמר כי "לו היה לעבאס כבוד מינימלי, הוא היה מתפטר... זה לא ענייננו מי יבוא אחריו". את הסכמי אוסלו כינה "המהלך המדיני הכושל ביותר מאז 48'"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אחרי שקרא בחודש שעבר לקוורטט להחליף את יו"ר הרשות הפלסטינית מחמוד עבאס (אבו מאזן), שר החוץ אביגדור ליברמן ממשיך במתקפה. ליברמן טען היום (חמישי) כי עבאס לא יוכל לשרוד בשלטון יותר משנה או שנתיים, וכינה אותו "שקרן, פחדן ונמושה".

בהרמת כוסית לרגל השנה החדשה עם עובדי משרד החוץ, אמר ליברמן כי "אילו היה לו כבוד עצמי מינימלי הוא היה מתפטר. כל מה שנשאר לו הוא להאשים את ישראל. כל מה שהוא עושה זה טרור מדיני נטו. בין טרור מדיני לקונבנציונלי, טרור מדיני חמור יותר... אבו מאזן יודע שהוא לא מסוגל לעשות סדר או לנהל. הוא ושלטונו חיים על זמן שאול. כמו שלא ניתן להציל משטרים רקובים במדינות ערב, לא ניתן להציל את משטרו הרקוב של אבו מאזן. הוא איבד את כל הקרדיט אצל הפלסטינים. זה לא ענייננו מי יבוא אחריו. אם יורשו ירצה לנהל איתנו דיאלוג, ננהל דיאלוג״.

ליברמן גם מתח ביקורת על הסכמי אוסלו, ביום השנה ה-19 לחתימתם. "חייבים לעשות הערכה מחדש ליחסים שלנו עם הרשות הפלסטינית", אמר ליברמן. "לא צריך לחכות ליום השנה ה-20 לחתימת הסכמי אוסלו. גם אם נחזור לגבולות 1967 ונפנה את כל ההתנחלויות וניתן להם לבנות מה שהם רוצים בשטח סי, לא נראה פה שלום או ביטחון, אלא יותר האשמות, יותר הסתה ויותר דה לגיטימציה".

לדבריו, "גם עכשיו אפשרי וחובתנו להפיק לקחים ולנסות להעריך את היתרונות והחסרונות מאותם הסכמים. קשה לי לראות מה הרווחנו. אם אני צריך לעשות הערכה, מבחינתי אין ספק שמדובר במהלך המדיני הכושל ביותר מאז הקמת המדינה. מי שראה את החודשים האחרונים, רק לפני חודש וחצי עשינו שורה של צעדים בוני אמון כלפי הפלסטינים. ראינו מה התשובה שזכינו לה. גם מכתבו של הנציג הפלסטיני למועצת הביטחון ושיא השיאים- נאומו של מלכי, שר החוץ הפלסטיני, בטהראן. שלחנו לכל העיתונאים את הנאום במלואו. הוא דיבר על כך שמדינת ישראל מבצעת באופן שיטתי טיהור אתני של הפלסטינים. שכנופיות מתנחלים מבצעות פשעי מלחמה כמו כנופיות מזויינות ב-48', ארגון ההגנה למשל".

ליברמן בטקס, היוםצילום: מיכל פתאל

זו אינה הפעם הראשונה שליברמן תוקף בחריפות את יו"ר הרשות. לפני כשלושה שבועות שלח ליברמן מכתב לשרי החוץ של הקוורטט, וקרא להם לקבוע מועד לבחירות כלליות ברשות הפלסטינית כדי להחליף את אבו מאזן, בשל היותו מכשול לשלום, לטענת ליברמן. המכתב היה שיאו של קמפיין שמוביל ליברמן בשנה האחרונה, שמטרתו הפיכת עבאס ללא לגיטימי. עם זאת, זוהי הפעם הראשונה שבה ליברמן מציע מהלך קונקרטי להדחת עבאס, דוגמת בחירות ברשות. ליברמן אינו טוען שעבאס מעורב בטרור נגד ישראל, אך מדגיש כי הוא פועל נגדה באמצעים דיפלומטיים ומשפטיים. בתגובה למכתב, מסר בכיר בלשכת ראש הממשלה כי המכתב אינו מייצג את עמדת נתניהו או הממשלה.

כמה ימים לאחר שליחת המכתב התראיין ליברמן ל"הארץ" ותקף בחריפות את אבו מאזן, ואמר כי יש לפתוח בקמפיין דה-לגיטימציה נגד עבאס בעולם. ליברמן אף הדגיש שעל הממשלה לקבל החלטה שמציבה אולטימטום לעבאס, שלפיו אם לא יחזור לשולחן המשא ומתן וימשיך לקדם צעד חד-צדדי באו"ם להכרה במדינה פלסטינית, תחדל ישראל לראות בו פרטנר לגיטימי למגעים מדיניים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ